Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Jiří Pánek / iDNES.cz / Profimedia

Posledný vrah popravený v Československu. Štefan Svitek dostal prezývku horehronský rozparovač

Z činov beštiálneho vraha naskakuje husia koža.

Trest smrti v Československu bol zrušený krátko po Nežnej revolúcii, a to v roku 1990. Dovtedy na popravisku skončilo mnoho ťažkých zločincov a v 50. rokoch aj veľa nevinných ľudí, ktorí boli odporcami komunistického režimu.

Kto však bol úplne posledným popraveným v Československu? Jeho meno je Štefan Svitek a ide pravdepodobne o jedného z najbrutálnejších a najhorších vrahov v histórii celého Československa. Svedčí o tom aj prezývka, ktorú si vyslúžil: Horehronský rozparovač. Z jeho činov tuhne krv v žilách.

Násilím bol obklopený už ako dieťa

Štefan Svitek sa narodil 23. januára 1960 v Podbrezovej. Jeho rodinné zázemie nebolo ani trochu ideálne. Svitekov otec bol alkoholik, ktorý celú rodinu terorizoval a bil. Podľa psychológov a psychiatrov, ktorí ho neskôr vyšetrovali, si Svitek tieto vzorce správania osvojil a považoval ich za úplne normálne.

Niet preto divu, že už od mladého veku sa dostával do problémov so zákonom. Často utekal z domu, dopúšťal sa krádeží, ale aj znásilnení.

Štefan Svitek, horehronský rozparovač, trojnásobná vražda, krimi, Slovensko, poprava, kriminálnik
Jiří Pánek / iDNES.cz / Profimedia

Vzrušovalo ho násilie páchané na ženách aj zvieratách. Už ako dieťa zvieratá týral. Známy je napríklad jeho čin, keď mačku priviazal k osiemu hniezdu, či keď žabu polial benzínom a zapálil. Rozbitou fľašou kravám rezal vemená a kastroval býky. Keď prišiel do puberty, začal mať so zvieratami sexuálny styk.

Okrem toho si už vo veľmi mladom veku vypestoval závislosť na alkohole, k čomu sa neskôr pridala aj závislosť na analgetikách. Vyžíval sa tiež v sebapoškodzovaní (vpichoval si žeravé ihly do pohlavných orgánov, prípadne ich rezal nožom).

Strávil dlhé roky vo väzení (dohromady to bolo 7 rokov), bolo mu tiež nariadené ochranné psychiatrické liečenie, ale Svitek na slobode neostal nikdy príliš dlho. Po jednom prepustení z väzenia uniesol mentálne zaostalú ženu, ktorú uväznil a pravidelne znásilňoval.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje