Detské relácie krásne ilustrujú rozdiely vo vnímaní sveta malými divákmi. Postavičku, ktorú jedno decko vníma ako roztomilého priateľa, vníma druhé dieťa ako zdroj hrôzy a teroru.
Stačí zaloviť v pamäti a zaspomínať si na programy, ktoré mal slovenský divák možnosť sledovať vo svojich detských časoch. Matelko, Teletubbies či Kuko sú mená, ktoré vzbudzujú rozporuplné reakcie a majú rovnako veľa fanúšikov ako aj odporcov.
Nájde sa dosť ľudí, ktorým sa vybavia sladké spomienky na nevinné detské časy. Naopak, mnohí sa ich v detstve báli a naozaj sa niet čomu čudovať – divné bábiky alebo herci v groteskných kostýmoch vystupujú spolu s ľudskými postavami, čo robí celú situáciu ešte desivejšou – tie veci sú v našom svete a raz si možno prídu po teba!
Harvepíno
V roku 1990 sa Česko-Slovensko otváralo svetu a znalosť cudzieho jazyka sa javila ako celkom užitočná vec. Producenti slovenskej televízie vycítili skvelú príležitosť pre seriál s 10-minútovými epizódami, v ktorom by hlavná postavička učila (nielen) deti nemecký a anglický jazyk. Najlepším kandidátom na túto úlohu sa stal obrovský pestrofarebný červík s hustými vlasmi – Harvepíno.
Ešte predtým, ako sa Harvepíno objavil v reláciách What does it mean, Harvepíno? a Was bedeutet das, Harvepíno?, sme ho mohli vidieť v programe Abeceda Harvepína. Moderátorkou nemčinárskeho a angličtinárskeho seriálu bola Mária Sedláková.
Quix a Quixina
Quix (červeno-žltý) a Quixina (zeleno-tyrkysová) boli hlavnými hrdinami detskej relácie z 90. rokov. Obaja vyzerali ako kríženec psa, sliepky a opice. Ich spoločné decko sa pre zmenu podobalo na odseknutú hlavu kanárika s opičou papuľou. Bolo to divoké. Ústrednej dvojici postáv prepožičali svoje hlasy výborní Miroslav Noga a Zuzana Tlučková. Zaujímavosťou je, že Quix sa niekedy objavoval aj v Harvepínovej relácii, kde mu pomáhal s výučbou nemčiny.
Tom Turbo
Toma Turba si pamätajú predovšetkým deti vyrastajúce na západnom Slovensku, pretože na tomto území bolo najjednoduchšie zachytiť vysielanie rakúskej ORF. Seriál rakúskej štátnej televízie vznikol podľa knižnej predlohy Thomasa Brezinu.
Hlavným hrdinom príbehu bol inteligentný superbicykel Tom Turbo, ktorého zo starých súčiastok poskladali súrodenci Karo a Klaro. Tom Turbo dokázal rozprávať, lietať a vlastne čokoľvek, čo si vyžadovalo riešenie záhad, ktorými sa zaoberal. Ako „boss“ tímu hrdinov v seriáli vystupoval aj sám Brezina.
Matelko
Názov vznikol skrátením slov malý televízny kolotoč (áno, kolotoč! nech ti nenapadne niečo iné!). Hlavná postavička – bábka nazývaná Drobček, putovala po krajine, navštevovala továrne a družstvá a vysvetľovala, ako sa veci vyrábajú. Všetko, samozrejme, v správne socialistickom duchu, kvôli ktorému reláciu niektorí pamätníci nazývajú komunistickou propagandou.
Matelko vznikol v roku 1973 a na obrazovkách prežil dlhých 18 rokov. Bábok sa vystriedalo 18, pôvodnú ukradol pracovník Ministerstva kultúry. Matelka rozpohybovala a nadabovala Emília Tomanová. Každý, kto videl Matelkov program čo i len raz, má úvodnú zvučku naveky vypálenú vo svojom mozgu. Je to niečo, na čo nezabudneš, aj keď si už nebudeš pamätať ani vlastné meno…
Teletubbies
Britský seriál z dielne BBC pozná každý, a preto máme priestor na nejaké menej známe fakty. Hoci postavičky majú evokovať niečo ako malé detičky, v skutočnosti boli herci v kostýmoch gigantickí – najvyšší Tinky-Winky mal 3,3 metrov. Keďže postavy boli obrovské, všetko, čo sa na pľaci objavilo, muselo byť prispôsobené ich veľkosti.
Určite si mnohí spomenú na zajace, s ktorými sa Teletubbies hrali. Aj ony boli obrovské – ide o rasu belgický obor a ich veľkosti zodpovedá aj ich sexuálny apetít. Veľmi veľa scén Teletubbies sa muselo robiť nanovo, pretože niekde v pozadí si to zajačiky práve rozdávali.
K seriálu sa viaže dobre známa sťažnosť Poliakov na skrytú homosexualitu Tinky-Winkyho. Teletubbies sú jednoducho detskou reláciou, v ktorej zaručene nájdeš niečo zvrátené či nevhodné. Zvláštnu zmienku si zaslúži desivé slniečko s detským ksichtom.
Od Kuka do Kuka
Reláciu Od Kuka do Kuka sme mali možnosť sledovať každé nedeľné ráno od roku 1985. Strapatá ryšavá bábka s vypúlenými očami sa stala obľúbencom všetkých detí. V programe sa scénky s Kukom striedali s epizódami kreslených seriálov, nechýbala hudba či poučné vstupy.
Hudbu mal v neskorších rokoch na starosti Vašo Patejdl, ktorý pre reláciu napísal viaceré originálne piesne. Na poste moderátora sa vystriedali viaceré tváre, ale každému najviac utkvela v pamäti Patrícia Jarjabková. Bábku navrhla a ušila Anna Cigánová, hlas Kukovi dodala Anka Okapcová-Tyralová. Posledná časť Od Kuka do Kuka mala premiéru v roku 1995.
Slniečko a Raťafák Plachta
V roku 1979 spustila Slovenská televízia reláciu Slniečko – detský program, ktorého hlavnou tvárou bolo – celkom pochopiteľne – Slniečko. Aby to nebola nuda, tak toto Slniečko malo formu rukavice natiahnutej na ruke. Vyzeralo to divne. V Slniečku mal svoju premiéru Raťafák Plachta, ktorý býva právom označovaný za najdesivejšiu postavu z detských programov.
Vychudnutá kreatúra s extrémne dlhým krkom, šedivými vlasmi a nepríčetným pohľadom nevyvolávala na detských tvárach úsmevy, ale skôr pomočovanie v spánku. Strašidelný tvor. Raťafák Plachta tyranizoval televízne obrazovky do roku 1994, originálna bábka sa následne dostala do súkromného vlastníctva. Na verejnosti sa Raťafák objavil opäť v roku 2009, keď ohlásil kandidatúru na post prezidenta Slovenskej republiky.
https://youtu.be/cqt6ugiMvkY?t=1
Zdroj: wikipedia.org, csfd.cz