Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Postrelenie rómskeho tínedžera vyvolalo nepokoje

Na pochode, ktorý v pondelok večer v centre Solúna zorganizovali ľavicové a anarchistické skupiny, sa zúčastnilo približne 1500 ľudí.


V druhom najväčšom gréckom meste Solún vypukli v pondelok večer potýčky medzi políciou a demonštrantmi, ktoré vyvolalo postrelenie rómskeho tínedžera.

Ako napísala agentúra AP, na ktorú sa odvoláva TASR, na pochode, ktorý v pondelok večer v centre Solúna zorganizovali ľavicové a anarchistické skupiny, sa zúčastnilo približne 1500 ľudí. Niektorí rozbíjali výklady obchodov a hádzali zápalné fľaše smerom k príslušníkom polície, ktorí na rozohnanie davu použili slzotvorný plyn a omračujúce granáty. AP dodala, že polícia po skončení pochodu zadržala šesť ľudí.

K incidentu s rómskym tínedžerom došlo v pondelok v skorých ranných hodinách. Polícia zasiahla po tom, ako dostala hlásenie, že 16-ročný mladík odišiel s nákladným autom z benzínovej pumpy neďaleko prístavného mesta Solún bez zaplatenia.

Štátna televízia ERT s odvolaním sa na políciu spresnila, že v snahe vyhnúť sa zatknutiu sa mladík pokúsil vraziť do policajtov, ktorí ho prenasledovali na motorkách. Policajti naňho strieľali, aby sa pokúsili zabrániť mu v ohrození ostatných účastníkov premávky.

protesty grécko
TASR

Mladý vodič však počas streľby stratil kontrolu nad vozidlom, narazil do steny a „s vážnymi zraneniami bol prevezený do nemocnice“, dodala polícia. Policajta, ktorý vystrelil, zadržali a v utorok sa postaví pred prokurátora. Ešte pred večerným protestom asi stovka Rómov postavila barikády a zablokovala hlavnú cestu pred nemocnicou, kde sa chlapec liečil.

Agentúra AP spresnila, že niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo aj na pokojnom protestnom pochode v centre Atén. Ich akcia súvisela s incidentom v Solúne, ale aj s predchádzajúcim incidentom, pri ktorom bol počas policajnej naháňačky postrelený iný Róm. Príslušníci rómskej komunity v Grécku a aktivisti za ľudské práva často obviňujú grécke orgány z diskriminácie Rómov. AP dodala, že v posledných rokoch bolo smrteľne postrelených alebo zranených niekoľko Rómov, ktorí sa dostali do konfrontácie s políciou, keď sa údajne snažili vyhnúť zatknutiu za porušenie zákona.

Hovorca gréckej vlády Jannis Oikonomu v reakcii na udalosti v Pireu uviedol, že „hodnota ľudského života sa nikdy nedá merať peniazmi“. Hovorca hlavnej gréckej opozičnej ľavicovej strany Syriza obvinil stredopravú vládu, že nedokáže udržať pod kontrolou neprimerané použitie sily políciou.

Napätie v uliciach Pirea zavládlo deň pred avizovanými zhromaždeniami mladých ľudí, ktorí sa zídu vo viacerých gréckych mestách pri príležitosti výročia smrti tínedžera Alexandrosa Grigoropulosa, ktorého v roku 2008 tiež smrteľne postrelil policajt. Jeho smrť vyvolala v Grécku týždne protestov sprevádzaných aj násilím.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť