Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Potápači ako národní hrdinovia. Riešia staré prípady zmiznutia ľudí, rodiny im v slzách ďakujú

Pozostalým pomáhajú ukončiť trápenie.


Začali ako dvojica, ktorá spoločne vytvorila skutočne jedinečný projekt. Hovoríme o Jaredovi Leisekovi a Dougovi Bishopovi. Sú známi ako Adventures with Purpose (AWP), pričom ide o dobrovoľný potápačský tím. V amerických riekach a jazerách pátrajú po nezvestných ľuďoch, ktorí do nich zrejme havarovali. Hoci nie každé ich snaženie skončí úspechom, dodnes pomohli desiatkam rodín vyriešiť to, čo im nedalo dlhé roky spávať. Informuje o tom portál FOX 2 Detroit.

Väčšinou ide o prípady, ktoré rokmi zapadli prachom a policajtom sa nepodarilo odhaliť pravdu. Mnoho pozostalých tak stále žilo v nádeji, že sa ich stratený príbuzný zázrakom vráti, alebo len chceli (pravdepodobne) zosnulého nájsť a pochovať. Práve preto rodiny oslovujú AWP, aby im pomohli nájsť odpovede na ich otázky.

Dnes celkovo až desaťčlennú skupinu tvoria nielen potápači, ale aj produkční členovia štábu, ktorí natáčajú každé pátranie. Videá zverejňujú na YouTube a na ďalších sociálnych sieťach. Svoje služby poskytujú zadarmo, respektíve sú financovaní z darov od svojich sledovateľov.

Začali s iným cieľom

Dough Bishop povedal, že fotografie nezvestných a tváre ich rodín im zostanú navždy vryté do pamäti. Adventures with Purpose pôvodne začali ako environmentálna skupina. Zakladateľ Jared Leisek sa venoval potápaniu a upratovaniu vodných tokov, aby pomohol vyčistiť životné prostredie.

„Jeho úsilie viedlo k tomu, že v meste Portland v štáte Oregon objavili pod vodou vozidlo,“ povedal Bishop pre televíziu FOX. „Potom sa začal sústreďovať len na vyťahovanie áut.“ Leisek sa následne spojil s Bishopom, ktorý vlastnil odťahovú spoločnosť.

Na skúmanie používajú sonarové vybavenie. Jedno z vozidiel, ktoré sa im podarilo dostať z vody, obsahovalo ľudské pozostatky. Keď sa to roznieslo medzi širšiu verejnosť, ľudia začali dvojicu volať, pretože verili, že ich nezvestní blízki mohli mať podobný osud.

Jeden z prvých

Jedným z ich prvých tragických nálezov bolo telo Ethana Kazmerzaka v roku 2020. Keď sa jeho matka dozvedela o AWP, požiadala ich, aby jej pomohli nájsť jej 22-ročného syna, ktorý sa stratil v septembri 2013. Mužov nasmerovala k jazierku v Iowe, kde sa im ho naozaj podarilo nájsť.

Svoj nález zdokumentovali, vďaka čomu sa im začali hrnúť žiadosti ďalších rodín. Veľa ľudí podľa Bishopa predpokladá, že aj policajti hľadajú ľudí pod vodou, ale väčšinou to tak nie je. Používanie a pochopenie sonarových zariadení je to, čo oddeľuje AWP od orgánov činných v trestnom konaní. Práve moderné technológie môžu odhaliť, čo sa skrýva pod hladinou a čo ľudské oči nevidia.

„Neexistuje žiadna škola, ktorá by učila, ako funguje sonar,“ povedal Bishop a dodal, že on a celý tím sa ho museli naučiť používať priebežne pri každom pátraní. Mnohé policajné oddelenia síce majú sonarové vybavenie, nemusia však rozumieť všetkým technickým podrobnostiam, ktoré s tým súvisia.

Až 600-tisíc stratených ročne

Podľa Národného systému nezvestných a neznámych osôb sa v USA každý rok stratí 600-tisíc ľudí. Bishop si myslí, že veľká časť z nich sa ukrýva pod vodou. „Odhadoval by som to na niekoľko tisíc ľudí,“ uviedol. Mnohé z prípadov, ktoré tím AWP vyriešil, sú nehody, no niektoré z nálezov sú spojené s kriminálnymi prípadmi.

On a ani Leisek nemali v úmysle stať sa známym pátracím a záchranným tímom. „Vymysleli sme spoločne myšlienku, ktorá nás ženie rovnakým smerom,“ povedal. „Myslím si, že vo vesmíre je niečo, čo nás usmerňuje, aby sme mohli pomôcť ďalším rodinám. Sme len dobrí chlapci, ktorí sa snažia robiť dobro vo svete,“ dodal na záver.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť