Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Potenciál zberu kuchynského bioodpadu je násobne vyšší, ako sa vyzbiera

Upozornil na to Inštitút environmentálnej politiky.


Potenciál zberu kuchynského bioodpadu je násobne vyšší, ako sa vyzbiera. Odhaduje sa na 350.000 ton ročne, čo predstavuje 62 kilogramov na obyvateľa. Za rok 2021 sa však vyzbieralo 25.500 ton z 892 obcí na Slovensku. Upozornil na to Inštitút environmentálnej politiky na sociálnej sieti.

„Príčinou nízkeho triedenia v predchádzajúcom roku môže byť zavedenie povinnosti až od leta 2021,“ uviedol IEP. Zároveň viaceré mestá a obce nezaviedli zber celoplošne, čo môže podľa inštitútu skresľovať výsledky. „Príkladom sú Bratislava a Košice, ktoré si uplatňovali výnimku vďaka energetickému zhodnocovaniu nevytriedeného komunálneho odpadu,“ doplnil.

produkcia odpadu na Slovensku, koľko smetí ročne vyhodí priemerný Slovák
Shutterstock

Priblížil, že úroveň triedenia tiež závisí od typu a vhodnosti zvolenej infraštruktúry. Avšak 440 obcí, v ktorých žije takmer pol milióna obyvateľov, podľa neho žiadnu neposkytuje. „V bytových domoch prevažuje oddelený zber kuchynského bioodpadu prostredníctvom zberných nádob. Naopak, v rodinných domoch sú občanom poskytované najmä domáce kompostéry,“ spresnil. Podotkli, že kuchynský bioodpad, ktorý obyvatelia zhodnotia v domácich kompostéroch, sa v evidencii neuvádza.

Obce, ktoré mali podľa nich komfortnejší zber pomocou košíkov, prípadne vreciek do každej domácnosti, s nízkou donáškovou vzdialenosťou dosahovali v priemere lepšie výsledky. „Ako nevýhody tohto zberu obce najčastejšie uvádzajú vysoké náklady a sťažnosti zo strany občanov týkajúce sa zápachu alebo pretekania odpadu v perforovaných nádobách,“ doplnili. V dôsledku zníženia množstva nevytriedeného odpadu zavedením triedeného zberu kuchynského bioodpadu sa podľa inštitútu väčšine obcí znížili náklady na skládkovanie, čo považujú za výhodu.

Inštitút ozrejmil, že od polovice roku 2021 sú obce na Slovensku povinné poskytnúť infraštruktúru pre triedený zber kuchynského bioodpadu, či už v podobe zberných nádob alebo kompostérov. „Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť mieru triedenia, ako aj recyklácie,“ doplnil.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť