Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Žiaľ, opäť tu máme lockdown a kiná opäť zavreli svoje brány. Našťastie je tu ešte Netflix a jeho bohatá ponuka najrôznejších filmov. Aj v posledných dňoch a týždňoch sa v nej objavilo viacero titulov, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť. Poďme sa na ne pozrieť.

1. Tick, Tick… Boom!

Vynikajúcu životopisnú muzikálovú drámu Tick, Tick… Boom! natočil Lin-Manuel Miranda. V centre príbehu je skladateľ Jonathan Larson (Andrew Garfield), ktorý sa snaží preraziť vo svete muzikálov. Pomaly, ale isto sa blížia jeho 30. narodeniny a Larson má pocit, že čas na to, aby uspel, sa mu kráti.

Andrew Garfield v hlavnej úlohe predvádza fantastický výkon a predpokladáme, že nomináciu na Oscara má istú. Pochvalu si zaslúžia aj skvelé piesne, svižná réžia a silné emócie. Paráda.

2. The Power of the Dog

Westernová dráma The Power of the Dog od Jane Campion nie je nič pre netrpezlivých divákov. Ak ale miluješ pomalé, na postavách založené drámy a výborne navodenú atmosféru, prídeš si na svoje. Príbeh sa odohráva v roku 1925 na ranči v Montane. Ten vedie drsný rančer Phil Burbank (Benedict Cumberbatch) spolu so svojím bratom Georgeom (Jesse Plemons). Keď sa George rozhodne oženiť a svoju manželku Rose (Kirsten Dunst) a jej syna Petera (Kodi Smit-McPhee) privedie na ranč, Philovi sa to vôbec nepáči. A atmosféra začína hustnúť.

The Power of the Dog je majstrovsky natočená dráma, ktorá sa spolieha na nevypovedané, na náznaky a emócie tlejúce pod povrchom. Samozrejmosťou sú bezchybné herecké výkony všetkých zúčastnených, najmä Cumberbatch predviedol ďalší herecký koncert. Sme si istí, že snímka bude miešať karty v oscarovej súťaži.

3. Tokyo Godfathers

Animovanú dramédiu Tokyo Godfathers natočil Satoši Kon. Príbeh sa odohráva vo vianočnom Tokiu, v ktorom trojica bezdomovcov nájde na smetisku opustené malé dievčatko. Rozhodnú sa ho zachrániť pred smrťou a nájsť jeho rodičov. A popri tom sa možno vysporiadať aj s vlastnými neutešenými životmi.

Film sa môže pochváliť skvelou animáciou, výborným scenárom a štedrou dávkou emócií. Tokyo Godfathers si užijú hlavne dospelí, deti sa zrejme budú trochu nudiť. Kvalitná záležitosť, ktorá ťa osloví aj v prípade, ak anime dvakrát neholduješ.

4. The Courier

Dramatický triler The Courier natočil Dominic Cooke. Príbeh sa odohráva v 60. rokoch, teda v dobách vrcholiacej studenej vojny. Hrozí, že napätie prerastie v otvorený jadrový konflikt. Katastrofe má zabrániť britský obchodník Greville Wynne (Benedict Cumberbatch), ktorého osloví americká a britská tajná služba.

Jeho úlohou je byť spojkou medzi Západom a Sovietskym zväzom. The Courier je možno trochu nenápadný kúsok, ale za pozretie určite stojí. Má kvalitne napísaný scenár, výborných hercov a pevnú režisérsku ruku. Odporúčame.

5. Spider-Man: Paralelné svety

Absolútne parádny animák Spider-Man: Paralelné svety od Boba Persichettiho, Petera Ramseya a Rodnyeho Rothmana je povinnosťou aj v prípade, ak nemáš rád komiksové filmy. Pod maskou známeho superhrdinu sa tentokrát skrýva Miles Morales. Čoskoro ale zistí, že nie je jediným Spider-Manom. Záporákovi Kingpinovi sa podarí otvoriť portály do rôznych alternatívnych realít a mesto je odrazu plné rôznych pavúčích superhrdinov.

Ak však chcú Kingpina poraziť, budú musieť ťahať za jeden povraz. Snímka ťa dostane svojou neutíchajúcou energiou, výborne napísanými (a sympatickými!) postavami a úchvatnou animáciou. Spider-Man: Paralelné svety si zaslúžene odniesol Oscara za najlepší animovaný film.

6. Kapitán Phillips

Napínavý triler Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama od Paula Greengrassa rozpráva príbeh prepadnutia americkej nákladnej lode somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Kapitánom bol ostrieľaný Richard Phillips (Tom Hanks), ktorého sa pirátom podarí uniesť ako rukojemníka. A čas na jeho záchranu sa kráti.

Ako je u Greengrassa zvykom, Kapitán Phillips je poriadne intenzívnou a napínavou drámou, ktorá ťa priklincuje k sedačke a nedá vydýchnuť. Okrem výborného Hanksa treba pochváliť aj mrazivého Barkhada Abdiho, ktorý si zahral veliteľa somálskych pirátov Musama a právom si za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara. Celkovo ich snímka získala šesť.

7. Svetová vojna Z

Slušný zombie triler Svetová vojna Z natočil Marc Forster. Svet zachvátila nákaza krvilačných zombies a prežiť sa podarilo len málo ľuďom. Jedným z nich je reportér Gerry Lane (Brad Pitt), ktorého OSN vyšle na nebezpečnú misiu, aby zistil pravdu o tejto smrtiacej nákaze.

Zombie filmy väčšinou príliš veľkou originalitou neoplývajú, ale Svetová vojna Z spomedzi nich predsa len vyčnieva. Forster ho totiž poňal celkom netradične a originálne. Výsledkom je svižný a napínavý triler/horor, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť.

8. Ako uloviť družičku

Milovníci romantických komédií môžu siahnuť po príjemnej zábave Ako uloviť družičku, o ktorú sa postaral David Dobkin. Hlavnými hrdinami sú dvaja sprostredkovatelia rozvodov John Beckwith (Owen Wilson) a Jeremy Grey (Vince Vaughn), ktorí majú netradičnú zábavku: vždy sa votrú na nejakú svadbu, kde si užijú jedlo zdarma a zbalia krásne ženy.

Keď ale dorazia na svadbu dcéry ministra Clearyho (Christopher Walken), ich dobre naplánovaná rutina sa začne vymykať spod kontroly. Čo k filmu povedať? Svižná zábava so sympatickým obsadením, pri ktorej sa nebudeš nudiť. Na pobavenie ideálna vec.

9. Prípad Pelikán

Právnický triler Prípad Pelikán natočil Alan J. Pakula. V centre príbehu je mladá študentka práva Darby Shaw (Julia Roberts) a reportér Gray Grantham (Denzel Washington), ktorí spoja svoje sily, aby odhalili sériu záhadných vrážd prominentných sudcov.

Prípadu Pelikán nemožno uprieť slušné napätie a snaživých hercov, hoci scenár je možno až príliš prekombinovaný. Celkovo nejde o nejakú nesmrteľnú klasiku, ktorú by bezpodmienečne každý musel vidieť, ale slušného trilerového remesla sa predsa len dočkáš.

10. Mixtape

Sympatickú dramédiu Mixtape natočila Valerie Weiss. 12-ročná Beverly (Gemma Brooke Allen) nájde kazetu s namixovanými pesničkami, ktorá patrila jej matke. Tú ale Beverly nikdy nepoznala.

Práve počúvaním jej mixu sa rozhodne svoju matku spoznať a zároveň jej to možno pomôže napraviť vzťahy s jej babičkou Gail (Julie Bowen). Mixtape je fajn dramédia, ktorá síce z mora podobných filmov ničím príliš nevytŕča, ale aj tak ponúka príjemný zážitok.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť