Veľa ľudí si dáva záležať na tom, aby žili zdravo. Cvičia, športujú a samozrejme sa aj zdravo stravujú. Možno ale nevieš, že niektoré potraviny či produkty, ktoré si bežne spájame so zdravou výživou, vlastne nie sú pre naše telo úplne ideálne. V tomto článku ti predstavíme 10 z nich.
Čaj
Čaj si iste s radosťou dopraje mnoho z našich čitateľov. Faktom ale je, že pre tvoje zuby je čaj ešte o niečo horší než napríklad káva. Zafarbiť môže aj tvoju sklovinu, a to proste z toho dôvodu, že obsahuje viac trieslovín (tanínov) ako káva.
Bezlepkové produkty
Bezlepkové produkty sa tešia veľkej popularite medzi všetkými, ktorí sa snažia žiť a stravovať sa zdravo. Treba si ale uvedomiť, že čo je bezlepkové, ešte nemusí byť nutne zdravé. Podľa odborníkov majú totiž viaceré bezlepkové produkty veľa cukru a kalórií.
Ovocné džúsy
Ovocné, prípadne zeleninové džúsy sú tak trochu symbolom zdravia. Ovocie a zelenina sú predsa zdravé, no nie? To síce áno, ale práve preto špecialisti odporúčajú, aby ľudia konzumovali priamo ovocie či zeleninu. Džúsy ale dosť klamú telom a vôbec nie sú také zdravé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obsahujú totiž veľa cukru a významne zvyšujú riziko obezity, cukrovky či srdcových problémov.
Pokiaľ si dávaš záležať a kupuješ si výhradne 100 % ovocné džúsy, tak sa neraduj. Aj tieto produkty obsahujú signifikantné množstvo cukru. Pitie džúsov sa tak v zásade nelíši od pitia Coca-Coly či iných podobných sladených nápojov.
Citronáda
Chladená citronáda je síce poriadne osviežujúca, ale jedným dychom treba dodať, že nie je príliš zdravá. Konkrétne môže poškodiť zuby a sklovinu. Do istej miery sa však tomu dá vyhnúť, ak citronádu piješ pomocou slamky. Odporúča sa tiež následne vypláchnuť si ústa vodou.
Nízkotučné jogurty
Nízkotučné jogurty sú ďalšou hitovkou, ktorá nechýba v jedálničku pod položkou „zdravé potraviny“. Ale pokiaľ tento jogurt obsahuje cukor, jeho prínos je skôr záporný. Odborníci na výživu dokonca tvrdia, že sladené nízkotučné jogurty obsahujú viac cukru než napríklad zmrzlina. Odporúča sa teda konzumovať skôr nesladené jogurty.
Kokosový olej
Kokosový olej našiel svoje využitie nielen v kuchyni, ale napríklad aj v kozmetickom priemysle. Je ale tiež pravdou, že na zdravie má pri dlhodobom používaní negatívny vplyv. Môže totiž zvyšovať cholesterol či riziko vzniku srdcových chorôb.
Sušené ovocie
Ani sušené ovocie nie je zase taká výhra. Predstavuje nebezpečenstvo hlavne pre tvoje zuby, ktoré môže nepekne zafarbiť. Znižuje tiež objem slín v ústach. A keďže sliny pomáhajú v boji s baktériami, môže to napokon vyústiť do ďalších zdravotných problémov.
Agávový sirup
Agávový sirup je pre mnohých akousi náhradou za cukor. Siahajú po ňom ľudia, ktorí namiesto cukru chcú používať nejaké prírodné sladidlo. Stojí ale za zmienku, že tento sirup má v sebe vysoké percento fruktózy. Jeho pravidelná konzumácia môže spôsobiť problémy s pečeňou.
Šalátové dresingy
Zeleninový šalát si mnohí nevieme predstaviť bez nejakého toho dresingu. Väčšina dresingov, ktoré sa predávajú v obchodoch, však obsahuje plno nezdravých ingrediencií (cukor, chemikálie, rôzne oleje a tuky). Pravdaže, na výber sú aj zdravšie dresingy. Dôležité však je dôkladne vyberať a neschmatnúť prvý, ktorý ti padne do oka.
Proteínové tyčinky
Keď si ľudia chcú dať nejakú sladkú pochúťku a zároveň chcú žiť zdravo, často si namiesto tyčinky Mars či Snickers dajú proteínovú tyčinku. Dietológovia ale zdôrazňujú, že aj v tomto prípade treba vyberať. Niektoré tyčinky sú pomerne zdravé, ale iné majú až príliš vysokú koncentráciu cukru a tukov. Viaceré majú dokonca viac kalórií než klasické „nezdravé“ tyčinky.