Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

10 potravín a produktov, ktoré nie sú až také zdravé, ako si si možno myslel

Tieto produkty máme v hlavne zafixované ako zdravé. Pravda je ale trochu iná.


Veľa ľudí si dáva záležať na tom, aby žili zdravo. Cvičia, športujú a samozrejme sa aj zdravo stravujú. Možno ale nevieš, že niektoré potraviny či produkty, ktoré si bežne spájame so zdravou výživou, vlastne nie sú pre naše telo úplne ideálne. V tomto článku ti predstavíme 10 z nich.

Čaj

Čaj si iste s radosťou dopraje mnoho z našich čitateľov. Faktom ale je, že pre tvoje zuby je čaj ešte o niečo horší než napríklad káva. Zafarbiť môže aj tvoju sklovinu, a to proste z toho dôvodu, že obsahuje viac trieslovín (tanínov) ako káva.

Shutterstock

Bezlepkové produkty

Bezlepkové produkty sa tešia veľkej popularite medzi všetkými, ktorí sa snažia žiť a stravovať sa zdravo. Treba si ale uvedomiť, že čo je bezlepkové, ešte nemusí byť nutne zdravé. Podľa odborníkov majú totiž viaceré bezlepkové produkty veľa cukru a kalórií.

Shutterstock

Ovocné džúsy

Ovocné, prípadne zeleninové džúsy sú tak trochu symbolom zdravia. Ovocie a zelenina sú predsa zdravé, no nie? To síce áno, ale práve preto špecialisti odporúčajú, aby ľudia konzumovali priamo ovocie či zeleninu. Džúsy ale dosť klamú telom a vôbec nie sú také zdravé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obsahujú totiž veľa cukru a významne zvyšujú riziko obezity, cukrovky či srdcových problémov.

Pokiaľ si dávaš záležať a kupuješ si výhradne 100 % ovocné džúsy, tak sa neraduj. Aj tieto produkty obsahujú signifikantné množstvo cukru. Pitie džúsov sa tak v zásade nelíši od pitia Coca-Coly či iných podobných sladených nápojov.

Shutterstock

Citronáda

Chladená citronáda je síce poriadne osviežujúca, ale jedným dychom treba dodať, že nie je príliš zdravá. Konkrétne môže poškodiť zuby a sklovinu. Do istej miery sa však tomu dá vyhnúť, ak citronádu piješ pomocou slamky. Odporúča sa tiež následne vypláchnuť si ústa vodou.

Shutterstock

Nízkotučné jogurty

Nízkotučné jogurty sú ďalšou hitovkou, ktorá nechýba v jedálničku pod položkou „zdravé potraviny“. Ale pokiaľ tento jogurt obsahuje cukor, jeho prínos je skôr záporný. Odborníci na výživu dokonca tvrdia, že sladené nízkotučné jogurty obsahujú viac cukru než napríklad zmrzlina. Odporúča sa teda konzumovať skôr nesladené jogurty.

Shutterstock

Kokosový olej

Kokosový olej našiel svoje využitie nielen v kuchyni, ale napríklad aj v kozmetickom priemysle. Je ale tiež pravdou, že na zdravie má pri dlhodobom používaní negatívny vplyv. Môže totiž zvyšovať cholesterol či riziko vzniku srdcových chorôb.

Shutterstock

Sušené ovocie

Ani sušené ovocie nie je zase taká výhra. Predstavuje nebezpečenstvo hlavne pre tvoje zuby, ktoré môže nepekne zafarbiť. Znižuje tiež objem slín v ústach. A keďže sliny pomáhajú v boji s baktériami, môže to napokon vyústiť do ďalších zdravotných problémov.

Shutterstock

Agávový sirup

Agávový sirup je pre mnohých akousi náhradou za cukor. Siahajú po ňom ľudia, ktorí namiesto cukru chcú používať nejaké prírodné sladidlo. Stojí ale za zmienku, že tento sirup v sebe vysoké percento fruktózy. Jeho pravidelná konzumácia môže spôsobiť problémy s pečeňou.

Shutterstock

Šalátové dresingy

Zeleninový šalát si mnohí nevieme predstaviť bez nejakého toho dresingu. Väčšina dresingov, ktoré sa predávajú v obchodoch, však obsahuje plno nezdravých ingrediencií (cukor, chemikálie, rôzne oleje a tuky). Pravdaže, na výber sú aj zdravšie dresingy. Dôležité však je dôkladne vyberať a neschmatnúť prvý, ktorý ti padne do oka.

Shutterstock

Proteínové tyčinky

Keď si ľudia chcú dať nejakú sladkú pochúťku a zároveň chcú žiť zdravo, často si namiesto tyčinky Mars či Snickers dajú proteínovú tyčinku. Dietológovia ale zdôrazňujú, že aj v tomto prípade treba vyberať. Niektoré tyčinky pomerne zdravé, ale iné majú až príliš vysokú koncentráciu cukru a tukov. Viaceré majú dokonca viac kalórií než klasické „nezdravé“ tyčinky.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť