Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Potraviny na Slovensku opäť zdražejú. Analytik priblížil, čo sa bude na našom trhu diať

Správa, ktorá Slovákov nepoteší.


Svetové komoditné trhy už naznačujú zvoľňovanie cenových tlakov v oblasti potravín. Ide však iba o jeden z viacerých vplyvov na ich ceny. Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike, počasie či forma kontraktov, aké výrobcovia používajú.

V aktuálnej analýze na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %.

Pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku. „Dôvodom bola okrem väčšieho zastúpenia týchto položiek v našom spotrebiteľskom koši aj väčšia závislosť od ruských energií, z toho vyplývajúci vyšší rast cien vstupov a zároveň aj nižšia produktivita vo výrobe než v západných krajinách,“ priblížil analytik.

Prehľad o vývoji na svetových komoditných trhoch poskytuje Index cien potravín Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje päť komoditných skupín (obilniny, zelenina, mliečne produkty, mäso, cukor).

Svetové ceny potravín sú podľa neho už 10 % pod úrovňou z konca roka 2021. Výrazne lacnejšie sú najmä oleje, ale aj obilniny či mliečne výrobky. Na druhej strane, cukor je oproti rovnakému obdobiu drahší o takmer 40 %. Dôležitý je aj vývoj cien vstupov, pričom ceny poľnohospodárskych výrobkov sú medziročne nižšie o takmer 29 %, vyčíslil Horňák.

Shutterstock

„Komoditné ceny tak naznačujú zlacňovanie väčšiny potravinových položiek. Druhým dychom však hneď treba dodať, že na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne,“ vysvetlil analytik. Konečné ceny sú ovplyvnené aj formou kontraktov výrobcov či predajcov, teda na ako dlho a akú cenu majú zafixovanú.

Po zohľadnení všetkých faktorov by mal rast cien potravín na Slovensku naďalej spomaľovať. „V prvej polovici roka predpokladáme ešte jemné medzimesačné nárasty, v druhej polovici roka očakávame skôr pokles cien. Vývoj v jednotlivých kategóriách potravín však bude rozličný, cenový rast bude podľa našich očakávaní ťahaný skôr ovocím a zeleninou… Priemerná potravinová inflácia v tomto roku dosiahne podľa našich odhadov 4,5 % medziročne,“ avizoval Horňák.

Predpokladá, že vzhľadom na vývoj inflácie, miezd a ekonomiky by sa už ceny potravín nemali vrátiť na pôvodnú úroveň. Na druhej strane, spolu s cenami rastú aj mzdy. „Už v týchto kvartáloch očakávame, že reálne mzdy, teda očistené o infláciu, začnú rásť a kúpyschopnosť obyvateľov sa začne zvyšovať,“ doplnil analytik.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.