Potrebujeme spať 8 hodín denne? Prezradíme ti všetko, čo by si mal vedieť o spánku

Téma, ktorá fascinuje mnohých vedcov.

Zdroj: Ivan Oboleninov, Pexels

Často sa o spánku hovorí ako o veľmi dôležitom prvku zdravého života. Nie je to len nejaká nutnosť na doplnenie energie. Spánok so sebou prináša oveľa viac než len odpočinok pre telo. Na webe metro sa pozreli spánku na zúbok a priniesli o ňom veľmi zaujímavé informácie, ktoré si možno doteraz nevedel.

Ako je to s tými 8 hodinami spánku?

Všade sa hovorí, že by sme mali spať minimálne osem hodín denne. U mladých ľudí je to ešte viac. Kde je však pravda? Určite si už aj ty zažil, že si sa niekedy cítil po šiestich hodinách spánku lepšie, ako keď si spal 11 hodín.

Podľa vedcov je dĺžka spánku pre každého z nás individuálna. Expert na spánok hovorí, že všetko medzi štyrmi až jedenástimi hodinami môže byť považované za normálne. Avšak spať len o jednu hodinu menej môže spôsobovať psychické a fyzické zmeny.

To, koľko spánku v daný deň potrebuješ, ovplyvňujú rôzne faktory. Napríklad, či si v strese, koľko máš rokov, či si sa počas dňa vyčerpal fyzicky viac ako obvykle. Rada doktora Stanleyho je, že musíš prísť sám na to, koľko spánku potrebuješ.

Ak sa cítiš oddýchnutý po šiestich hodinách, tak nemusíš nutne spať osem hodín. A funguje to aj opačne. Ak sa každý deň po prebudení cítiš unavený, tak by si si mal upraviť čas svojho spánku.

Sleep Dreaming GIF - Find & Share on GIPHY

Čo urobiť pred spaním, aby bol spánok kvalitný?

Iste veľmi dobre vieš, že kvalitu spánku ovplyvňuje mnoho faktorov. Je dôležité, aby si mal kvalitnú posteľ s kvalitným matracom, rovnako vankúš, ktorý ti vyhovuje. Okrem toho sa odporúča nemať v izbe aromatické kvety, zasvietené svetlo, lebo to všetko narúša tvoj spánok.

Taktiež sa neodporúča pozerať do displejov, ktoré vylučujú modré svetlo. Ideálne je nejesť jedlo krátko pred spánkom a niekoľko hodín pred spaním sa tiež vyhnúť kofeínu.

Fázy, ktoré sú súčasťou spánku

Určite si už počul o fáze REM, počas ktorej sa nám snívajú sny. Počas spánku sa náš mozog a telo nachádza v rôznych fázach, keď je v hlbšom a slabšom spánku. Prvé dve fázy sú ľahkým spánkom, ďalšie dve sú označované za hlbší spánok a poslednou je fáza REM. Táto posledná fáza je pre mnohých vedcov najzaujímavejšou, lebo práve počas nej sa nám snívajú všetky zaujímavé sny.

Je tiež pozoruhodné, že telo počas tejto fázy vykazuje hodnoty podobné bdelému stavu. Okrem toho, že sa nám počas fázy REM snívajú sny, je táto fáza spánku dôležitá aj preto, lebo sa počas nej regeneruje naše telo. Regenerujú sa počas nej bunky, podporuje sa rast svalov a tkanív, posilňuje sa imunitný systém a taktiež tvoja pamäť.

Čo sa s tebou deje, keď máš nedostatok spánku?

Dôsledok nedostatku spánku na sebe môžeš badať niekedy až po veľmi dlhej dobe, keďže telo si môže na menej spánku navyknúť.

Nedostatok spánku spôsobuje napríklad riziko vzniku cukrovky, obezity, výrazne sa ti zhoršuje pamäť a si náchylnejší na rôzne choroby. Okrem toho ti hrozí, že sa nebudeš vedieť sústrediť a môžeš mať mikrospánok za volantom, čo môže viesť k fatálnym následkom.

Matthew T Rader, Unsplash

Zažil si už spánkovú paralýzu?

Možno si sa s ňou už stretol a neradíš ju práve medzi tie najpríjemnejšie zážitky. Mnohým nám sa stalo, že pri zaspávaní nás rýchlo strhlo, lebo sa nám zdalo, že padáme. Tento jav je zväčša spôsobený stresom alebo nedostatkom spánku, podobne ako spánková paralýza. Tá však dokáže byť oveľa hrozivejšia, lebo počas nej ostáva telo nehybné.

Vzniká zväčša počas fázy REM a jednoducho vysvetlené, tvoj mozog aj telo napoly spia a sú zároveň hore. Mnohí ľudia pri spánkovej paralýze mávajú rôzne hrôzostrašné halucinácie a počas tohto stavu sa nedokážu ani pohnúť, čo je dosť nepríjemné.

Gregory Pappas, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
8
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
8
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
51
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mladá matka sa pokúsila predať svoje dieťa. Chcela si kúpiť nové topánky


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME