Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 26.4.2025
sk
Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto

Používanie mobilu pred spaním nemusí byť také zlé. Štúdia priniesla šokujúce výsledky

Ako to skutočne je s tým modrým svetlom?


Už roky počúvame, že by sme sa pred spaním mali vyhýbať telefónom a obrazovkám, pretože môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Podľa denníku The Times však nové zistenia naznačujú, že večerné používanie mobilu nemusí byť až taký problém. Vyplýva to z analýzy jedenástich štúdií, ktoré skúmali tento vplyv podrobnejšie.

Hoci odborníci doteraz tvrdili, že modré svetlo z displejov potláča tvorbu melatonínu – hormónu spánku – nové výskumy naznačujú, že tento efekt môže byť preceňovaný. Klinický psychológ Michael Gradisar, spoluautor článku publikovaného v odbornom časopise Sleep Medicine Reviews, k tomu dodáva: „Keď sa pozrieme na všetky faktory, ktoré môžu narušiť spánok, vplyv obrazoviek býva často zveličovaný.“

Pozeráš pred spaním do mobilu?

Gradisar poukazuje na to, že skutočný problém spočíva skôr v tom, že ľudia kvôli obrazovkám ostávajú hore dlhšie, než by mali. Nie nutne v samotnom svetle, ktoré vyžarujú.

Nie všetci odborníci s ním však súhlasia. Napriek tomu sa viacerí zhodujú na tom, že vplyv modrého svetla je často preceňovaný. „Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by modré svetlo z obrazoviek malo výrazný dopad na spánok,“ tvrdí Russell Foster, profesor cirkadiánnej neurovedy na Oxfordskej univerzite.

Kde sa táto myšlienka vzala?

Myšlienka, že modré svetlo spôsobuje nespavosť, vznikla na začiatku nového tisícročia. Vychádzala z objavu tzv. fotosenzitívnych gangliových buniek v sietnici. Tie sú mimoriadne citlivé na modré svetlo a podieľajú sa na regulácii tvorby melatonínu. Odborníci uznávajú, že modré aj zelené svetlo môžu večer znižovať hladinu melatonínu. No len vtedy, ak sú dostatočne silné a intenzívne.

Zvykneš byť na telefóne pred spánkom
Shutterstock

Aj keď niektorí odporúčajú obmedziť používanie elektroniky pred spaním, neznamená to, že všetky zariadenia majú negatívny vplyv. Niektoré môžu na spánok pôsobiť neutrálne alebo dokonca pozitívne.

„Robili sme testy, kde ľudia hrali násilné videohry hodinu pred spaním. Bez problémov zaspali, pokiaľ si dodržali plán a nehrali dlhšie, než mali,“ vysvetľuje Russell Foster. „Ďalšia štúdia sa zamerala na účinok napínavého konca seriálu – a neodhalila žiadny negatívny vplyv na spánok. Naopak, v niektorých prípadoch ľudia dokonca zaspali rýchlejšie,“ dodáva.

Odporúčame prečítať:

Po smrti pápeža sa vynorili dve dávne proroctvá. Desivý scenár pre Európu sa začína napĺňať


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.