Už roky počúvame, že by sme sa pred spaním mali vyhýbať telefónom a obrazovkám, pretože môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Podľa denníku The Times však nové zistenia naznačujú, že večerné používanie mobilu nemusí byť až taký problém. Vyplýva to z analýzy jedenástich štúdií, ktoré skúmali tento vplyv podrobnejšie.
Hoci odborníci doteraz tvrdili, že modré svetlo z displejov potláča tvorbu melatonínu – hormónu spánku – nové výskumy naznačujú, že tento efekt môže byť preceňovaný. Klinický psychológ Michael Gradisar, spoluautor článku publikovaného v odbornom časopise Sleep Medicine Reviews, k tomu dodáva: „Keď sa pozrieme na všetky faktory, ktoré môžu narušiť spánok, vplyv obrazoviek býva často zveličovaný.“
Pozeráš pred spaním do mobilu?
Gradisar poukazuje na to, že skutočný problém spočíva skôr v tom, že ľudia kvôli obrazovkám ostávajú hore dlhšie, než by mali. Nie nutne v samotnom svetle, ktoré vyžarujú.
Nie všetci odborníci s ním však súhlasia. Napriek tomu sa viacerí zhodujú na tom, že vplyv modrého svetla je často preceňovaný. „Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by modré svetlo z obrazoviek malo výrazný dopad na spánok,“ tvrdí Russell Foster, profesor cirkadiánnej neurovedy na Oxfordskej univerzite.
Kde sa táto myšlienka vzala?
Myšlienka, že modré svetlo spôsobuje nespavosť, vznikla na začiatku nového tisícročia. Vychádzala z objavu tzv. fotosenzitívnych gangliových buniek v sietnici. Tie sú mimoriadne citlivé na modré svetlo a podieľajú sa na regulácii tvorby melatonínu. Odborníci uznávajú, že modré aj zelené svetlo môžu večer znižovať hladinu melatonínu. No len vtedy, ak sú dostatočne silné a intenzívne.

Aj keď niektorí odporúčajú obmedziť používanie elektroniky pred spaním, neznamená to, že všetky zariadenia majú negatívny vplyv. Niektoré môžu na spánok pôsobiť neutrálne alebo dokonca pozitívne.
„Robili sme testy, kde ľudia hrali násilné videohry hodinu pred spaním. Bez problémov zaspali, pokiaľ si dodržali plán a nehrali dlhšie, než mali,“ vysvetľuje Russell Foster. „Ďalšia štúdia sa zamerala na účinok napínavého konca seriálu – a neodhalila žiadny negatívny vplyv na spánok. Naopak, v niektorých prípadoch ľudia dokonca zaspali rýchlejšie,“ dodáva.