Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Povolených 150 km/h na diaľnici aj vodičák pre 15-ročných. Motoristov čakajú výrazné zmeny

Novinky budú vstupovať do platnosti postupne v priebehu dvoch rokov.


Ak je šoférovanie pre teba istým spôsobom hobby, pravdepodobne si už zažil jazdu na nemeckej diaľnici. Rýchlostné cesty v tejto krajine poskytujú vodičom možnosť jazdiť bez rýchlostného obmedzenia, na rozdiel od slovenských ciest, kde je stále hranica vytýčená číslom 130 km/h.

Slovenskí vodiči sa však môžu tešiť, pretože pridať plyn si už budú môcť dovoliť aj u nášho severozápadného suseda. Zvýšiť jazdnú rýchlosť na diaľniciach totiž plánuje aj Česko. Ako píše denník Pravda, hranica by sa mala vyšplhať až na 150 km/h.

Novelu zákona o cestnej premávke upravujúcu viaceré oblasti už podpísal aj prezident Petr Pavel. Zvýšená maximálna povolená rýchlosť bude realitou zatiaľ iba na niektorých úsekoch. Aktuálne sa uvažuje o troch oblastiach, pričom tou najpreferovanejšou by mala byť juhočeská diaľnica D3. Plánované zmeny majú vstúpiť do platnosti v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Vodičák pre 15-ročných

Okrem rýchlosti novela zavádza aj dve veľké zmeny týkajúce sa vodičov mladších ako 18 rokov. Prvou je možnosť viesť motorové vozidlo pod dohľadom aj pred dovŕšením dospelosti podobne, ako je to aj na Slovensku.

Mohlo by ťa zaujímať:

Za únosom študentky Sone je vraj bratislavský záchranár. Usvedčujú ho chýbajúce lieky

Druhou je možnosť nastúpiť do autoškoly už vo veku 15 a pol roka. Táto úprava zákona by mala začať platiť od januára 2024. S poslednou spomenutou zmenou súvisí aj zavedenie tzv. skúšobného vodičáku, a to na dobu 2 rokov od získania prvého vodičského oprávnenia bez ohľadu na vek vodiča.

Okrem spomínaných úprav sa novelou zákona o doprave zjednoduší a sprehľadní bodový systém, sprísnia sa sankcie za najzávažnejšie priestupky a začne platiť nový preventívny program pre začínajúcich vodičov, ktorí závažným spôsobom porušia pravidlá premávky.

„V prvých dvoch rokoch bude pre vodičov platiť odlišný režim. Ak spáchajú jeden zo závažných priestupkov, za ktorý dostanú zákaz riadenia alebo šesť bodov, musia sa podrobiť dvom konkrétnym školiacim nástrojom – dopravno-psychologickému pohovoru a školeniu začínajúcich vodičov,“ vysvetľuje české ministerstvo dopravy, pričom dodáva, že tieto nástroje na zníženie nehodovosti efektívne fungujú v iných európskych krajinách a je najvyšší čas, aby ich začalo využívať aj Česko.

Zvládol by si autoškolu aj v roku 2023? Slováci plačú nad novými testami, polícia si ich pochvaľuje
TASR

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.