Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 26.12.2024
sk
Druhý sviatok vianočný | Štefan
cz
2.svátek vánoční | Štepán
, Štěpán

Pozeráš na internete péčko? Čo si budeme hovoriť, určite pozeráš (aspoň občas). V tom prípade by si možno mal vedieť, že za určitých okolností sa niekto môže pozerať s tebou. A dokonca to aj nahrávať.

Ako píše portál Unilad, hackeri môžu do tvojho počítača nahrať software PsiXBot, pomocou ktorého zapnú tvoju webkameru práve vtedy, keď sleduješ nejaký obsah pre dospelých.

Vydieranie

Nahrajú si ťa a následne ti pošlú mail s tým, že ak nechceš, aby sa tvoje intímne video objavilo v schránke tvojich rodinných príslušníkov či kamarátov, musíš zaplatiť tučnú sumu v bitcoinoch. Podobné spamy, ktoré tvrdili, že majú tvoju nahrávku a dožadovali sa peňazí, nie sú žiadnou novinkou. Išlo však len o hoaxy. Teraz sa však zdá, že niektoré z nich by mohli byť naozaj pravdivé.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/hacker-silueta-hack-anonymn%C3%BD-3342696/)

No dobre, povieš si, ale ja ten software PsiXBot v počítači nemám, takže som asi v bezpečí. Nie tak celkom. Problém je, že tento program sa môže do počítača nahrať bez tvojho vedomia. Pokiaľ napríklad stiahneš nejaký súbor (film či hudbu) z pochybnej stránky, PsiXBot sa môže stiahnuť s ním, a ani o tom nebudeš vedieť.

Na druhej strane, pokiaľ nemáš Windows, ale Linux, tak by si mal byť mimo rizika, keďže pokiaľ je známe, Linux tento program nenapáda. Keď sa PsiXBot dostane do tvojho počítača, tak len trpezlivo „čaká“ na to, keď do vyhľadávača napíšeš slová spojené s obsahom pre dospelých, prípadne si rovno otvoríš takúto stránku. V tej chvíli sa začne nahrávanie.

Ako sa brániť?

Podľa IT experta Wenera Thalmeiera nie je program PsiXBot ničím novým, v poslednom období sa však stal nebezpečnejším. „Bol doň pridaný nový modul, ktorý hackerom umožňuje zachytávať video,“ vysvetlil Thalmeier. „Takže tentokrát je hrozba reálna a program už bol zrejme stiahnutý do tisícov počítačov.“

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/notebook-%C5%BEena-vzdelanie-%C5%A1t%C3%BAdie-3087585/)

Ide podľa neho o sofistikovanejší software, ktorý neodhalí ani spoľahlivý antivírus. Pokiaľ naozaj výhražný e-mail dostaneš, odborníci napriek tomu odporúčajú vykonať okamžitú hĺbkovú kontrolu počítača kvalitným profesionálnym antivírusom. Navyše upozorňujú, že hackeri síce môžu tvrdiť, že majú tvoje zábery, ale môžu tiež blafovať.

Vo výsledku je totiž 99 % podobných mailov stále falošných. Načo však riskovať, že práve ty budeš spadať do toho jedného percenta? Najspoľahlivejším spôsobom, ako sa brániť, tak zrejme bude svoju webkameru proste a jednoducho prelepiť tmavou páskou. Istota je istota.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.