Pozeráš na internete filmy pre dospelých? Hackeri si ťa môžu nahrať a následne ťa vydierať

Väčšina podobných výhražných e-mailov je stále podvodom, ale odborníci varujú, že tam nemusia spadať všetky.

Zdroj: Marco Verch Professional Photographer and Speaker / Flickr

Pozeráš na internete péčko? Čo si budeme hovoriť, určite pozeráš (aspoň občas). V tom prípade by si možno mal vedieť, že za určitých okolností sa niekto môže pozerať s tebou. A dokonca to aj nahrávať.

Ako píše portál Unilad, hackeri môžu do tvojho počítača nahrať software PsiXBot, pomocou ktorého zapnú tvoju webkameru práve vtedy, keď sleduješ nejaký obsah pre dospelých.

Vydieranie

Nahrajú si ťa a následne ti pošlú mail s tým, že ak nechceš, aby sa tvoje intímne video objavilo v schránke tvojich rodinných príslušníkov či kamarátov, musíš zaplatiť tučnú sumu v bitcoinoch. Podobné spamy, ktoré tvrdili, že majú tvoju nahrávku a dožadovali sa peňazí, nie sú žiadnou novinkou. Išlo však len o hoaxy. Teraz sa však zdá, že niektoré z nich by mohli byť naozaj pravdivé.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/hacker-silueta-hack-anonymn%C3%BD-3342696/)

No dobre, povieš si, ale ja ten software PsiXBot v počítači nemám, takže som asi v bezpečí. Nie tak celkom. Problém je, že tento program sa môže do počítača nahrať bez tvojho vedomia. Pokiaľ napríklad stiahneš nejaký súbor (film či hudbu) z pochybnej stránky, PsiXBot sa môže stiahnuť s ním, a ani o tom nebudeš vedieť.

Na druhej strane, pokiaľ nemáš Windows, ale Linux, tak by si mal byť mimo rizika, keďže pokiaľ je známe, Linux tento program nenapáda. Keď sa PsiXBot dostane do tvojho počítača, tak len trpezlivo „čaká“ na to, keď do vyhľadávača napíšeš slová spojené s obsahom pre dospelých, prípadne si rovno otvoríš takúto stránku. V tej chvíli sa začne nahrávanie.

Ako sa brániť?

Podľa IT experta Wenera Thalmeiera nie je program PsiXBot ničím novým, v poslednom období sa však stal nebezpečnejším. „Bol doň pridaný nový modul, ktorý hackerom umožňuje zachytávať video,“ vysvetlil Thalmeier. „Takže tentokrát je hrozba reálna a program už bol zrejme stiahnutý do tisícov počítačov.“

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/notebook-%C5%BEena-vzdelanie-%C5%A1t%C3%BAdie-3087585/)

Ide podľa neho o sofistikovanejší software, ktorý neodhalí ani spoľahlivý antivírus. Pokiaľ naozaj výhražný e-mail dostaneš, odborníci napriek tomu odporúčajú vykonať okamžitú hĺbkovú kontrolu počítača kvalitným profesionálnym antivírusom. Navyše upozorňujú, že hackeri síce môžu tvrdiť, že majú tvoje zábery, ale môžu tiež blafovať.

Vo výsledku je totiž 99 % podobných mailov stále falošných. Načo však riskovať, že práve ty budeš spadať do toho jedného percenta? Najspoľahlivejším spôsobom, ako sa brániť, tak zrejme bude svoju webkameru proste a jednoducho prelepiť tmavou páskou. Istota je istota.

Reagujte!
Grr Grr
12
Grr
Fuuj Fuuj
8
Fuuj
Fňuk Fňuk
62
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
20
Uups
Haha Haha
22
Haha
Woow Woow
15
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
150-ročná maľba sa nedávno stala virálom. Ľudia si mysleli, že žena na nej drží smartfón


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME