Tiež patríš k tým, ktorí milujú true crime seriály a filmy? Či už viac inklinuješ k hraným stvárneniam známych kriminálnych prípadov, alebo máš o trochu radšej mrazivé dokumenty, zaujímať by ťa mohlo varovanie psychologičky Meredith Fuller. Tá sa vyjadrila, že sledovanie veľkého množstva true crime programov sa môže nepriaznivo podpísať na tvojej psychike.
Ako píše aj portál LADbible, Fuller vysvetlila, že hoci nás príbehy o sériových vrahoch a zločincoch lákajú, ak sa do nich ponoríme až príliš, narobí to viac škody než úžitku. „Ľudia majú záujem porozumieť týmto dichotómiám a temnote v ľudskej prirodzenosti,“ podotkla Fuller.
„Ale musíme sa sami seba opýtať, či to náš život neovládlo až príliš,“ vystríha psychologička. Ide vraj o podobný argument, ako keď sa hovorí, že by mladí ľudia nemali sledovať príliš veľa násilného obsahu. Jednoducho preto, lebo by to v nich mohlo podnietiť vnútorné násilie.
„Opýtajte sa samých seba, na aký účel to slúži a tiež, či stále radi pozeráte aj iné žánre. Ak nie, možno je čas sa zamyslieť nad tým, že niečo nie je v poriadku,“ podotkla odborníčka.
Pokiaľ teda okrem true crime rád sleduješ aj iné, nenásilné programy, tak je s najväčšou pravdepodobnosťou všetko v norme. Problém nastáva, keď odmietaš iný obsah a začneš sledovať výhradne temné true crime tituly.
Odborníčka uviedla, že dobrým znakom je aj to, či dokážeš prestať myslieť na vraždy a tragédie, keď vypneš televízor (alebo Netflix). Ak sa tieto témy začnú vkrádať do tvojho bežného života alebo do snov a nočných môr, tak si sa možno nechal až príliš pohltiť a mal by si si dať od true crime programov na nejaký čas pauzu.