Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Aukčný dom Heritage Auctions vydražil komiks Amazing Fantasy#15 za šialenú sumu 3 599 999,88 amerických dolárov (cca 3,1 milióna eur), informuje Gizmodo. Celkom slušný nárast hodnoty, keďže v čase svojho vydania pred 50 rokmi sa predával za 12 centov. Čím je popri svojom takmer perfektom stave tento komiks natoľko výnimočný, že si zaslúžil taký balík?

Zrod Spider-Mana

Názov Amazing Fantasy nemusí ľuďom, čo sa vo svete komiksov neorientujú, nič hovoriť. Išlo o komiksový časopis vydavateľstva Marvel, ktorý v každom svojom čísle ponúkol niekoľko samostatných, na seba nenadväzujúcich príbehov. Vychádzal v rokoch 1961 a 1962 a žánrovo sa pohyboval predovšetkým v oblasti sci-fi, fantasy a hororu.

Posledné, pätnáste číslo, svetu predstavilo novú postavu, istého Spider-Mana. Mnohých prekvapí, že dnes celosvetovo najznámejší a najobľúbenejší komiksový superhrdina bol v čase svojho vzniku vnímaný ako čierny Peter, ktorý sa takmer nemusel dočkať svojho vydania.

profimedia

Odkladaný príbeh

Samotné vydavateľstvo konceptu pavúčieho muža nejako extra nedôverovalo, a vydanie jeho príbehu schválne odsúvalo. Pavúky predsa ľudia nemajú radi! Od Spideyho sa teda žiadny veľký úspech neočakával a jeho samotní tvorcovia ho považovali za nie veľmi dobrý nápad. Predaje Amazing Fantasy #15 boli však prekvapivo vysoké a Spider-Man sa čoskoro dočkal samostatnej série.

Čím dokázal Spidey osloviť davy?

Peter Parker bol jeden z prvých superhrdinov v tínedžerskom veku, vďaka čomu sa s ním mladí čitatelia komiksov dokázali lepšie identifikovať. Spider-Manove príbehy sú zároveň veľmi rozmanité – je v nich veľa akcie a napätia, ale intenzívne sa v nich riešia aj medziľudské vzťahy.

profimedia

Komiksy sú žánrovo pestré a nájdeme v nich prvky sci-fi, fantasy, kriminálok aj hororu. Spidey vynikajúco funguje v interakciách s ostatnými postavami bohatého marvelovského univerza a čo je taktiež dôležité – všetko dokáže okoreniť uštipačným zmyslom pre humor, ktorý ho nikdy neopúšťa.

Zdroj: gizmodo.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.