Vykurovacia sezóna sa blíži a mnohí Slováci sa pýtajú, kedy presne sa začne kúriť. Prinášame ti preto komplexný prehľad pravidiel a faktov o začiatku vykurovacej sezóny. Tému skvele zrnul aj web Okresného stavebného bytového družstva Nitra.
Vykurovacia sezóna
Vykurovacie obdobie sa oficiálne začína 1. septembra a končí 31. mája nasledujúceho roka. Avšak samotné kúrenie sa nespúšťa automaticky s týmto dátumom. Rozhodujúcim faktorom je vonkajšia teplota.
Podľa Zákona o tepelnej energetike a príslušnej vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR dodávatelia tepla začnú s vykurovaním, keď priemerná denná teplota vonkajšieho vzduchu klesne pod 13 °C počas dvoch po sebe nasledujúcich dní. Zároveň sa nesmie očakávať zvýšenie teploty nad túto hranicu v nasledujúci deň.
Priemerná denná teplota sa vypočítava z meraní vykonaných o 7:00, 14:00 a 21:00 hodine na voľnom priestranstve, aby sa vylúčil vplyv sálania okolitých budov. Teplota nameraná večer sa započítava dvakrát a výsledok sa delí štyrmi.
Zaujímavosťou je, že dodávateľ môže prerušiť už začaté vykurovanie, ak sa vonkajšia teplota opäť zvýši nad 13 °C počas dvoch po sebe idúcich dní a neočakáva sa jej pokles. Vykurovanie sa obnoví, keď teplota opäť klesne pod stanovenú hranicu.
Na vykurovanie sa treba pripraviť
Pre obyvateľov bytových domov je dôležité pripraviť sa na vykurovaciu sezónu. Odborníci odporúčajú nechať termostatické hlavice plne otvorené pred začiatkom sezóny a s reguláciou začať až 2-3 dni po spustení kúrenia. Taktiež je potrebné odvzdušniť radiátory, najmä v bytoch na vrchných poschodiach.
Aktuálne informácie ukazujú, že v niektorých mestách už došlo ku skúšobnému spusteniu vykurovania. Napríklad v Bratislave, Trnave, Žiline a Martine sa 13. septembra začalo s testovacím kúrením kvôli prudkému ochladeniu. Hovorkyňa MH Teplárenského holdingu Andrea Devánová uviedla, že ide o skúšobnú prevádzku, ktorá sa preruší, ak teplota stúpne nad 17 °C.
Dobrou správou pre spotrebiteľov je, že ceny tepla pre domácnosti zostávajú na úrovni minulého roka, a to vďaka štátnym dotáciám na drahší plyn. Treba však poznamenať, že táto situácia má negatívny vplyv na verejné financie.
Z dlhodobého hľadiska sa očakávajú zmeny v spôsobe výroby tepla. Napríklad v Košiciach bude táto sezóna poslednou, počas ktorej sa v teplárni bude kúriť uhlím. Následne zostane jediná uhoľná tepláreň v Žiline, no aj tá plánuje postupný prechod na plynové kotly.