Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

90. ročník udeľovania cien Akadémie je za nami. Oscarová noc sa každoročne mnohým spája s najočakávanejším vyhlasovaním filmových víťazov, ktorí si domov odnesú prestížnu sošku a celosvetovo vzbudia rešpekt, že ich dielo je naozaj vhodné dvojhodinového nehybného hovenia si. Inak to nebolo ani tento rok.

Medzi najočakávanejších adeptov na víťazov tento rok rozhodne patrila fantasy dráma Podoba vody. Získala totižto 13 nominácií, čo bolo tohtoročné maximum. Kritici predpovedali najmä vysokú šancu na výhru v kategóriách najlepší filmnajlepšia réžia.

Číslo dva v počte nominácií obsadila vojnová dráma Dunkirk s ôsmimi nomináciami a film Tri billboardy kúsok za Ebbingom bojoval o Oscara dokopy v siedmich kategóriách.

Dosť bolo však rečí. Nadišiel čas, aby sme si zrekapitulovali všetkých víťazov za najlepšie filmy, hercov, skladateľov, kameramanov či spisovateľov roku 2017.

Najlepší film: Podoba vody

Nominovaní:
Daj mi tvoje meno
Najtemnejšia hodina
Dunkirk
Uteč
Lady Bird
Niť z prízrakov
The Post: Aféra v Pentagone
Podoba vody
Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Réžia: Guillermo del Toro, Podoba vody

Nominovaní:
Paul Thomas Anderson, Niť z prízrakov
Guillermo del Toro, Podoba vody
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Uteč

Herec v hlavnej úlohe: Gary Oldman, Najtemnejšia hodina

Nominovaní:
Timothee Chalamet, Daj mi tvoje meno
Daniel Day-Lewis, Niť z prízrakov
Daniel Kaluuya, Uteč
Gary Oldman, Najtemnejšia hodina
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Herečka v hlavnej úlohe: Frances McDormand, Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Nominované:
Sally Hawkins, Podoba vody
Frances McDormand, Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Margot Robbie, Ja, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post: Aféra v Pentagone

Herečka vo vedľajšej úlohe: Allison Janney, Ja, Tonya

Nominované:
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, Ja, Tonya
Lesley Manville, Niť z prízrakov
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, Podoba vody

Herec vo vedľajšej úlohe: Sam Rockwell, Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Nominovaní:
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Richard Jenkins, Podoba vody
Christopher Plummer, Všetky prachy sveta
Sam Rockwell, Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Najlepší cudzojazyčný film: Fantastická žena

Nominovaní:
Fantastická žena
The Insult
Loveless
O tele a duši
The Square

Krátky dokumentárny film: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Nominovaní:
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Dokumentárny film: Icarus

Nominovaní:
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Najlepšia filmová pieseň: „Remember Me“ (Coco)

Nominovaní:
„Mighty River“ (Mudbound)
„The Mystery of Love“ (Daj mi tvoje meno)
„Remember Me“ (Coco)
„Stand Up for Something“ (Marshall)
„This Is Me“ (The Greatest Showman)

Najlepšia filmová hudba: Podoba vody (Alexandre Desplat)

Nominovaní:
Dunkirk (Hans Zimmer)
Niť z prízrakov (Jonny Greenwood)
Podoba vody (Alexandre Desplat)
Star Wars: Poslední Jediovia (John Williams)
Tri billboardy kúsok za Ebbingom (Carter Burwell)

Animovaný film: Coco

Nominovaní:
Baby šéf
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
S láskou Vincent

Najlepší krátky animovaný film: Dear Basketball

Nominovaní:
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Najlepší adaptovaný scenár: Daj mi tvoje meno (James Ivory)

Nominovaní:
Daj mi tvoje meno (James Ivory)
The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
Logan
Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)

Najlepší pôvodný scenár: Uteč

Nominovaní:
Srdcu nerozkážeš
Uteč
Lady Bird
Podoba vody
Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Najlepšia výprava: Podoba vody

Nominovaní:
Kráska a zviera
Blade Runner 2049
Najtemnejšia hodina
Dunkirk
Podoba vody

Najlepšie masky: Najtemnejšia hodina 

Nominovaní:
Najtemnejšia hodina
Victoria & Abdul
Obyčajná tvár

Najlepšie kostýmy: Niť z prízrakov

Nominovaní:
Kráska a zviera
Najtemnejšia hodina
Niť z prízrakov
Podoba vody
Victoria and Abdul

Najlepšia kamera: Blade Runner 2049 (Roger A. Deakins)

Nominovaní:
Blade Runner 2049 (Roger A. Deakins)
Najtemnejšia hodina (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Mudbound (Rachel Morrison)
Podoba vody (Dan Laustsen)

Najlepší strih: Dunkirk 

Nominovaní:
Baby driver
Dunkirk 
Ja, Tonya
Podoba vody 
Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Najlepší strih zvuku: Dunkirk

Nominovaní:
Baby driver
Blade Runner 2049
Dunkirk 
Podoba vody 
Star Wars: Poslední Jediovia

Najlepší mix zvuku: Dunkirk

Nominovaní:
Baby driver
Blade Runner 2049
Dunkirk 
Podoba vody 
Star Wars: Poslední Jediovia

Najlepšie vizuálne efekty: Blade Runner 2049

Nominovaní:
Blade Runner 2049
Strážcovia Galaxie 2
Kong: Ostrov lebiek
Star Wars: Poslední Jediovia
Vojna o planétu opíc

Najlepší krátky hraný film: The Silent Child

Nominovaní:
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote: All of Us

Tak čo, vyhral aj tvoj favorit? Plánuješ si pozrieť niektorý z tohtoročných oscarových filmov? 🙂

Titulná fotka: pxhere.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

    *dané pole je potrebné vyplniť

    Tip na článok

      Formáty: .jpg, .png
      Veľkosť max 15mb
      V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
      *dané pole je potrebné vyplniť

      Nahlásiť chybu na stránke

        Formáty: .jpg, .png
        Veľkosť max 5mb
        *dané pole je potrebné vyplniť