Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Tú masku videl už snáď každý. Usmiata tvár sa na nás pozerá zo stránok hackerského hnutia Anonymous a využívajú ju rôzne anarchistické skupiny či demonštranti. Odkiaľ sa ale vzala a koho vlastne predstavuje? Na to sa podrobnejšie pozrieme práve v tomto článku. Táto ikonická maska má totiž za sebou skutočne zaujímavú históriu.

Profimedia

Usmievavá tvár sa stala ikonou

Do masového povedomia sa táto maska dostala v roku 2005. Práve vtedy mal totiž premiéru dystopický sci-fi film V ako Vendeta od Jamesa McTeiguea. Ten bol adaptáciou rovnomenného komiksového románu Alana Moora a Davida Lloyda, ktorý vychádzal v rokoch 1982–1989. Rozprával príbeh z blízkej budúcnosti, keď vo Veľkej Británii vládne fašistická diktatúra. Židia, homosexuáli, imigranti a politickí oponenti sú zatýkaní a vyvražďovaní v koncentračných táboroch.

Warner Bros.

Potom sa ale objaví tajomný maskovaný anarchista s prezývkou V. V predvečer 5. novembra vyhodí do vzduchu budovu parlamentu a režimu vyhlási vojnu. Je odhodlaný za každú cenu ho zničiť a podnietiť v ľuďoch túžbu po revolúcii a slobode. Film bol finančným aj kritickým úspechom a maska tajomného V sa stala pevnou súčasťou popkultúry.

Pokiaľ si ale film videl, prípadne si čítal skvelý Moorov komiks, tak vieš, že V touto maskou a svojimi činmi odkazuje na skutočné historické udalosti. Jeho maska je v skutočnosti podobizňou tváre Guya Fawkesa, teda muža, ktorý patril ku kľúčovým členom takzvaného Sprisahania strelného prachu. Čo sa pod týmto názvom skrýva?

George Cruikshank – Ainsworth, William Harrison. Guy Fawkes, or The Gunpowder Treason. 1840./Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes#/media/File:Guy_Fawkes_by_Cruikshank.jpg)

Atentát na samotného kráľa

Sprisahanie strelného prachu je označenie pre pokus o atentát na anglického kráľa Jakuba I., ku ktorému malo dôjsť 5. novembra 1605. Po nástupe na trón začal Jakub I. posilňovať vplyv protestantskej cirkvi a do platnosti vstúpilo niekoľko zákonov, ktoré boli namierené proti katolíkom. Spočiatku síce anglickí katolíci verili, že Jakub by mohol byť nábožensky tolerantnejším lídrom, napokon sa v ňom ale trpko sklamali. Rozbehla sa perzekúcia katolíkov, ktorí boli mučení a popravovaní.

Skupina katolíckych šľachticov sa teda rozhodla Jakuba zavraždiť a na trón namiesto neho dosadiť jeho 9-ročnú dcéru Alžbetu. Anglicko sa tak malo stať oficiálne katolíckou krajinou. Mozgom celého sprisahania bol šľachtic Robert Catesby, medzi ďalších členov patrili John a Christopher Wrightovci, Robert a Thomas Wintourovci, Thomas Percy, Robert Keyes, Thomas Bates, John Grant, Ambrose Rookwood, Francis Tresham a napokon aj Guy Fawkes.

Profimedia

Plány

Plánom bolo nielen zabitie kráľa, ale aj vyhodenie Westminsterského paláca do povetria počas zasadania parlamentu. Fawkes bol bývalý vojak, ktorý istú dobu bojoval v španielskej armáde (kde používal meno Guido Fawkes). Bol tiež expertom na výbušniny a práve preto dostal na starosť sudy so strelným prachom. Sprisahancom sa podarilo nájsť dom v tesnej blízkosti Snemovne lordov a sudy so strelným prachom umiestňovali priamo pod budovu.

Celkovo ich bolo 36. Konečná fáza celej akcie bola naplánovaná na 5. novembra, keď mal vo Westminsterskom paláci prehovoriť kráľ. Pokiaľ by všetko vyšlo tak, ako Catesby a Fawkes plánovali, celý Westminsterský palác by bol z väčšej časti zničený, vrátane okolitých budov. Všetci vo vnútri by boli na mieste mŕtvi.

John de Critz/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/James_VI_and_I#/media/File:JamesIEngland.jpg)

Prezradenie a poprava

Sprisahanie však bolo prezradené, keď jeden z členov parlamentu William Parker dostal anonymný list, ktorý ho varoval pred chystaným atentátom. Dodnes nie je jasné, kto bol autorom listu, ale špekulovalo sa, že ho poslal Francis Tresham, jeden zo sprisahancov. Dokázané to ale nie je.

V noci 4. novembra začali vojaci prehľadávať podzemie Snemovne lordov, kde našli Fawkesa aj pripravené sudy so strelným prachom. Fawkes sa pokúsil nepriateľov premôcť, ale proti presile nemal šancu. Pri zatýkaní udal falošné meno John Johnson a aj počas mučenia sa odmietal priznať a prezradiť mená ďalších konšpirátorov.

Keď sa ho ale pri vypočúvaní jeden z lordov spýtal, čo bolo jeho cieľom, Fawkes odpovedal: „To, aby som vás škótskych bastardov odpálil až k vašim domovským vrchom!“ Fawkesova neoblomnosť a odvaha urobili veľký dojem aj na samotného kráľa.

Profimedia

Kruté mučenie však ani Fawkes nevydržal. Napokon prezradil svoju identitu aj mená všetkých komplicov. Keď sa k nim doniesla správa, že ich plán bol zmarený, uchýlili sa na panstvo vo Worcesteri a boli odhodlaní zomrieť v boji. Keď dorazili vojaci, nastala prestrelka, pri ktorej zahynul Robert Catesby. Ďalší sprisahanci boli zajatí.

Fawkes a ďalší ôsmi komplici boli odsúdení na trest smrti za velezradu. Poprava bola vykonaná mimoriadne krutým spôsobom. Odsúdenci boli najprv vlečení po zemi k miestu popraviska, následne boli obesení, tesne predtým, ako začali strácať vedomie, ich odrezali, zaživa im vyrezali vnútornosti, odrezali pohlavné orgány a napokon im odsekli hlavu. Guy Fawkes ale tejto bolestivej procedúre unikol. Keď mu na krk založili slučku, vystúpil na jeden schodík a zoskočil z neho. Okamžite si tak zlomil väzy, čím sa vyhol pomalej, bolestivej smrti.

Odraz v kultúre

Zlyhanie Sprisahania strelného prachu sa dodnes oslavuje, a to vždy 5. novembra večer. Tento zvyk nazývaný aj Guy Fawkes Day či Guy Fawkes Night má základ priamo v roku 1605. Občania Anglicka 5. novembra vyšli do ulíc a oslavovali zmarený pokus o atentát na monarchiu. Počas tejto noci sa po celkom Anglicku zapaľujú hranice a vatry s vypchatou bábikou s podobizňou Guya Fawkesa.

Geoff Charles/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes_Night#/media/File:Children_from_Bontnewydd,_Caernarfon,_collecting_for_the_%E2%80%9CGuy%E2%80%9D_(15730938785).jpg)

Hoci Fawkes nebol hlavným osnovateľom celého sprisahania (tým bol Catesby), práve jeho meno sa s ním spája najčastejšie. Spopularizoval tiež meno Guy, ktoré začali Angličania húfne dávať svojim potomkom. Jeho život sa stal námetom mnohých piesní, balád, básní či divadelných hier. Rovnakej pozornosti sa od umelcov dostalo aj samotnému Sprisahaniu strelného prachu. Postoje historikov k osobnosti Guya Fawkesa a ostatných konšpirátorov sú rôzne.

Profimedia

Väčšina z nich síce považuje Fawkesa za teroristu, ale medzi obyčajnými ľuďmi získal status ľudového hrdinu a viacerí umelci ho vyobrazili v pozitívnom svetle. 

Môžeme ti napríklad odporučiť výbornú minisériu Gunpowder, ktorá zobrazuje, ako k celému sprisahaniu došlo. Roberta Catesbyho si v nej zahral Kit Harington (ktorý je jeho vzdialeným príbuzným) a Guya Fawkesa stvárnil Tom Cullen. Neskôr sa Fawkesova tvár stala – aj vďaka komiksu V ako Vendeta – symbolom rebélie, anarchizmu a ikonou boja za slobodu a proti tyranii akéhokoľvek druhu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.