V priebehu desaťročí dostali piloti Formuly 1 prezývky od svojich súperov alebo fanúšikov, pričom niektoré boli lichotivejšie než iné. Nedávno na to poukázal George Russell, ktorého prezývajú Mr. Saturday kvôli jeho úspechom v kvalifikáciách. Po kolízii s Maxom Verstappenom počas pretekov v Azerbajdžane mu však Verstappen začal hovoriť „Princezná George“.
„Nie je to povolené, lebo je tam Princezná George?“ rozčuľoval sa Verstappen. „To je nakoniec jeho problém!“ V ten deň mal Verstappen pre jazdca Mercedesu ešte inú prezývku, ale tú radšej vynecháme. Pozrime sa teraz spolu na niektoré z najznámejších prezývok jazdcov Formuly 1 a na to, ako vznikli.
James Hunt: Hunt the Shunt
Odvážny a riskantný jazdec, ktorý buď dojazdil na dobrej pozícii, alebo do niečoho (alebo niekoho) narazil – taký bol James Hunt. Jeho niekedy neuvážený štýl jazdy mu priniesol prezývku „Hunt the Shunt“. Túto prezývku si vyslúžil už vo svojich juniorských časoch, keď sa agresívnym spôsobom jazdy dopúšťal viacerých nehôd, a prezývka ho nasledovala aj do Formuly 1, píše PlanetF1.
Hoci sa jeho meno spájalo s určitými negatívnymi významami, fanúšikovia si ho obľúbili aj napriek tomu. S desiatimi víťazstvami v Grand Prix a titulom majstra sveta z roku 1976 si získal svoje miesto v srdciach priaznivcov.
Alain Prost: Profesor
Alain Prost, prezývaný „Profesor“ pre svoj premyslený a taktický prístup k pretekom, sa pri strategizovaní opieral viac o intelekt než emócie. Túto strategickú obozretnosť využil najmä pri svojich súbojoch s Ayrtonom Sennom.
Prost sa vyhýbal zbytočnému riskovaniu hneď na začiatku pretekov, namiesto toho vždy pozorne vyhodnocoval situácie a upravoval svoj plán podľa potreby. Tento prístup mu priniesol 51 víťazstiev v Grand Prix a štyri majstrovské tituly.
Graham Hill: Mr. Monaco
Graham Hill, jeden z najobľúbenejších jazdcov svojej doby, získal prezývku „Mr. Monaco“ od tlače za svoje víťazstvá na mestskom okruhu v Monaku, kde triumfoval päťkrát, čo bolo v tom čase rekordom.
Tri roky po sebe zvíťazil v Monaku v rokoch 1963 – 1965 a potom opäť v rokoch 1968 – 1969. Hoci jeho rekord neskôr prekonal Ayrton Senna, Hillovi sa meno „Mr. Monaco“ pripisuje dodnes. Hill je navyše jediným jazdcom, ktorý získal slávnu Trojitú korunu, teda vyhral Veľkú cenu Monaka, Indianapolis 500 a 24 hodín Le Mans.
Niki Lauda: Potkan
Trojitý majster sveta Niki Lauda dostal nie príliš lichotivú prezývku „The Rat“ (Potkan) údajne kvôli svojim pokriveným zubom. Lauda, ktorý vyhral 25 pretekov Grand Prix pre tímy Ferrari, Brabham a McLaren, o tejto prezývke hovoril v rozhovore pre denník The Telegraph. „Marlboro bolo mojím sponzorom. Na priezor mi napísali ‚The Rat,’“ vysvetlil. „Marketingový pracovník na to prišiel kvôli mojim zubom,“ dodal.
Keď však Lauda zbieral víťazstvá a tituly majstra sveta, vylepšil si prezývku na „King Rat“ (Kráľ Potkan), ktorú občas tiež nosil na priezore.
Nico Rosberg: Britney
Prezývku „Britney“ dostal Nico Rosberg od svojho bývalého tímového kolegu z Williamsu Marka Webbera, ktorému sa nepáčilo Rosbergovo správanie v prvej zákrute Veľkej ceny Brazílie v roku 2006.
Rosberg vrazil do zadnej časti Webberovho auta, čím si poškodil predné krídlo a Webber stratil kus zadného. Rosberg potom stratil kontrolu nad svojím autom FW28 a havaroval. Keď tím oznámil Webberovi, aby nechal Rosberga zastaviť v boxoch ako prvého, Webber sucho odpovedal: „Britney je v stene.“
Prezývka, ktorá vznikla kvôli Rosbergovým dlhým blond vlasom a vzdialenej podobnosti s Britney Spears, sa medzi fanúšikmi ujala.
Max Verstappen: Mad Max
Max Verstappen osobne s touto prezývkou nesúhlasí, ale prezývky „Mad Max“ sa už nezbaví. V jeho začiatkoch vo Formule 1 boli jeho nekompromisné manévre také kontroverzné, že FIA zaviedla „Verstappenovo pravidlo“, ktoré zakazovalo meniť smer pri brzdení do zákruty ako obranný manéver.
Pretekári boli rozhorčení jeho obrannými technikami, ktoré považovali za „potenciálne nebezpečné“, keď menil smer v brzdnej zóne, aby ich zablokoval. Prezývku „Mad Max“ si vyslúžil práve za tieto riskantné manévre a ďalšie incidenty.