Poznáš zásady slušného správania?

Už ako dieťa ťa učili, že pri jedle sa nemľaská, že keď kýchate, mali by ste si dať pred ústa ruku, alebo že by ste v autobuse mali pustiť sadnúť starších ľudí. No denne by sme mali dodržiavať takýchto pravidiel omnoho viac.


Podľa slovníka sa etiketa definuje ako súhrn pravidiel spoločenského správania. Sú to pravidlá, ktoré nie sú povinné a za ich nedodržiavania nebudeme nijako potrestaní. Napriek tomu história ukazuje, že dodržiavanie takýchto pravidiel vie byť veľmi osožné. Prispieva k budovaniu si dobrého imidžu, ľahšiemu riešeniu problémov či upevneniu medziľudských vzťahov a postavenia. Možno si to ani neuvedomujete, no mnohé z týchto pravidiel dodržiavate podvedome. Tieto normy nášho správania medzi ľuďmi sa líšia od krajiny, v ktorej sa nachádzate. Ovplyvňuje ich nielen náboženstvo, ale aj zvyky a tradície daného národa, spoločenské postavenie a pod.

 

Zdroj: memesuper.com

Pojem etiketa pochádza z francúzskeho slova ,,étiquette”, ktorý pôvodne označoval nálepku na fľaštičke lieku. V súčasnosti voláme nálepku na určitom druhu tovaru, na ktorej sú vyznačené jeho charakteristické znaky tak isto. Vďaka svojmu chovaniu na verejnosti tiež získavame určitú nálepku, ktorej sa zbavuje ťažko a na nejaký čas sme zaškatuľkovaní. Naše správanie je ovplyvnené predovšetkým prostredím, v ktorom vyrastáme, našou rodinou, priateľmi, školou, televíziou a situáciami, ktoré zažívame. Zachovali by ste sa v nasledujúcich situáciach podľa bontónu, alebo by ste reagovali inak?

V reštaurácii

Do reštaurácie vchádza vždy prvý muž a až po ňom žena. Muž potom nájde miesto na sedenie, podá žene jedálny lístok a obom objedná. Pokiaľ ide o upravovanie si mejkapu na verejnosti, je to považované za spoločenský prešľap. Dáma si nikdy nemôže upravovať visáž pri stole. Za týmto účelom by mala odbehnúť na toaletu.

Ak ideme s niekým na večeru, často si nie sme istý, kto platí. Pokiaľ ide o rande, často krát to býva tak, že platí muž, prípadne, ak ide o emancipovanú feministku, účet si podelia fifty fifty. Podľa súčasných noriem by to však malo byť tak, že jedlo platí ten, kto naňho pozýval bez ohľadu na pohlavie a postavenie.

Páni, v prípade, že ste v reštaurácii či kaviarni v spoločnosti dámy, a k vášmu stolu príde predavač kvetov, nie je vhodné, aby ste jeho ponuku odmietali vy. Toto rozhodnutie ponechajte na dámy, ktoré samy v prípade nezáujmu o takúto pozornosť od vás predavačovu ponuku odmietnu. Ak vaša spoločníčka v takejto situácii pomlčí, berte to ako signál, že o ponuku prejavuje záujem a vy by ste mali ružu od predavača rozhodne kúpiť.

Zdroj: giphy.com

Zoznamovanie sa

V prípade, že vám vaši známi predstavujú napríklad svojho známeho, úplne postačí ako prejav priateľstva stisk rúk. Hlavne muži radi využívajú pri zoznamovaní sa s príťažlivou ženou príležitosť pre tzv. zoznamovací bozk. Takýto prejav nie je vôbec správny, pretože bozk je priveľmi osobný kontakt a k zoznamovaniu určite nepatrí. Pri pracovných stretnutiach sa pri zoznamovaní predstavujeme celým menom bez rozdielu či sme žena alebo muž. No pri súkromných zoznámeniach majú ženy právo ostať v anonymite a jediné, čo stačí, aby dotyčnému neznámemu povedali je „Teší ma!“.

Kto navrhuje tykanie. V tomto platia presné pravidlá. Potykanie si navrhuje žena mužovi, starší mladšiemu, spoločensky významnejšia osoba tej menej významnejšej, ale na pracovisku bez ohľadu na predošlé príklady, je to vždy nadriadený, čo navrhne tykanie svojmu podriadenému. Toto isté platí aj pri zdravení sa a podávaní rúk.

Keď spomíname podávanie rúk, pri stretnutí so známymi či zoznamovaní sa s neznámymi je to už odpradávna v našich zemepisných šírkach zaužívaný zvyk. Považujeme ho za nesmierne dôležitý, pretože jeho filozofia spočíva v znaku priateľstva a mieru. Stisk ruky by nemal byť preto príliš vlažný, ale naopak ani príliš silný. V tomto smere by sme mali využiť zlatý stred. Ak muž sedí na stoličke, pri podávaní rúk by mal vstať, no žena nemusí. V každom prípade však podávame ruku čistú, nespotenú, s decentne ostrihanými nechtami. Ľudia s ohryzenými nechtami pôsobia nedôveryhodne. Podľa istých výskumov, nechty si ohrýza pomerne viac mužov ako žien. Ktovie prečo?

Zdroj: giphy.com

Stolovanie

Pokiaľ ide o stolovanie, pravidiel je veľa, no jedno z najdôležitejších je, že nezačnete jesť akonáhle zbadáte stôl s jedlom, ale až keď vás k tomu vyzve hostiteľ. Ak ste na večeri, na ktorej sa bude podávať viacero chodov, na stole by mali byť naraz maximálne 3 príbory zoradené podľa poradia servírovania jedál. Pri prednášaní prípitku by mal sa mal rečník pozerať na toho, komu je prípitok určený a pri štrnganí sa treba vždy pozerať do očí. Muži by mali nalievať nápoje ženám a pri jedení jedla, ktorého súčasťou je pečivo by sme z neho nemali hrýzť, ale sústa si odlamovať rukou a až potom vložiť do úst.

Ak ste si objednali sushi a ste muž, nie ste povinný používať paličky a môžete ho jesť aj rukami. Ak ste žena, máte smolu. Hydinu by ste mali jesť za pomoci vidličky a noža. Rukou môžeme jesť iba v rodinnom kruhu a aj to len väčšie kosti, ktoré držíme len v jednej ruke.

Počas rozprávania sa alebo telefonovania by sme nemali mať v ústach jedlo ani žuvačku. Tak isto by ste počas rozhovoru nemali mať na očiach slnečné okuliare. Páni by zas mali do miestnosti vchádzať s odkrytou hlavou (bez šiltovky, klobúka, čiapky a pod.)

Zdroj: pinterest.com

Ďalšie pravidlá

Keď vchádzate do budovy alebo do autobusu, z ktorých vychádzajú ľudia, vždy sa najprv vychádza a až potom vchádza.

Ak si razíte cestu v uličke medzi sedadlami, kde sú už usadení diváci, nemali by ste byť pri prechádzaní popri nich otočení zadkom, ale tvárou. Pri usádzaní by ste tiež mali pozdraviť tých, ku ktorým si sadáme.

Ak ste fajčiar, na návštevu by ste nikdy nemali prísť so zapálenou cigaretou. Nemali by ste fajčiť na návšteve u chorého, na cintoríne, alebo s cigaretou tancovať. Pri stole by ste sa vždy mali najprv opýtať či si môžete cigaretu zapáliť.

Keď ste so svojím kamarátom napríklad na prechádzke a on pozdraví okoloidúceho, ktorého vy nepoznáte, mali by ste ho napriek tomu odzdraviť aj vy.

Prijímanie darčekov. Ak vám niekto gratuluje a obdaruje vás, nemali by ste darček odložiť bokom, ale pred gratulantom ho rozbaliť a ak dostanete kyticu kvetov, mali by ste ju dať hneď po prijatí do vázy.

Na stretnutí by ste si nemali nechať telefón vyložený na stole alebo ho stískať v ruke. Vôbec by ste ho nemali používať v divadle, kine, kostole, reštaurácii, u lekára, na výstavách či v knižnici. V súčasnosti toto pravidlo málokto dodržiava. Je to celkom smutné. Tiež by sme nemali neustále kontrolovať koľko je hodín, alebo notifikácie na Facebooku. Ak telefón potrebujete mať nevyhnutne pri sebe, mali by ste mať aspoň stíšené zvonenie a počas telefonovania odísť od stola a hovor si vybaviť niekde, kde nebudete rušiť ostatných.

Ak voláte s kamarátom a náhodou sa preruší spojenie, viete kto by mal zavolať naspäť? Toto pravidlo je dobré ovládať, aby ste sa nesnažili dovolať naspäť pol hodinu, pretože má ten druhý stále obsadené v snahe zavolať späť v tej istej chvíli ako vy. Vždy telefonuje naspäť ten, kto pôvodne zavolal.

Presnosť

Povinnosť presných príchodov je dôležitá nielen pri pracovných stretnutiach, ale aj pri tých súkromných s priateľmi. V žiadnych pravidlách nenájdete zmienku o tom, že ak prichádzate na párty, najlepšie je prísť aspoň o hodinu neskôr vo veľkom štýle ako v amerických teenage filmoch. Neplatí to ani pre dámy. Platí však zásada, že muž by mal prísť na stretnutie vždy o niečo skôr, aby naňho žena nečakala. V prípade oneskorenia treba druhú stranu ihneď informovať. Pokiaľ nejde o súkromné stretnutie medzi kamarátmi, nikdy by sa nemalo stať, aby osoba spoločensky významnejšia čakala na osobu menej významnú.

Zdroj: giphy.com

Zovňajšok

Ku každodennej zdvorilosti patrí aj dodržiavanie hygieny a starostlivosť o svoj vzhľad, zovňajšok a prostredie v ktorom žijeme. Náš vzhľad je dôkazom našej kultúrnej vyspelosti, zmyslu pre krásu, prejavom úcty k ľuďom v našom blízkom okolí i k nám samotným. Určite sa vyvarujte týmto veciam:  podaná spotená ruka, neupravené vlasy, neoholená mužská tvár, špina za nechtami, nezdravý chrup, pach z úst, špinavé a obnosené topánky, oblečenie napáchnuté potom či cigaretovým dymom a iné.

V súčasnosti už pravidlá také prísne nie sú, ale predstavte si, že medzi indikátory ignorovania zdvorilosti patrili aj také veci, ktoré sú dnes našou bežnou súčasťou: vyšúchané a nevyžehlené nohavice, ošúchané a obnosené oblečenie, biele ponožky v kombinácii s tmavým oblečením a topánkami, ponožky odkrývajúce lýtka, veľkosť oblečenia nezodpovedajúca postave, nevhodná kombinácia oblečenia vo vzťahu k veku a postave, priveľmi skromné, alebo výstredné oblečenie s nápismi, množstvo šperkov, cinkajúcich náramkov a lacnej bižutérie, príliš nápadné topánky, pustené očká na pančuchách, príliš silné parfumy a dezodorant, nevhodné farebné kombinácie a umelé nechty, piercing a tetovanie.

Zdroj: bratm.najky.webnoviny.sk

Zdroj: cas.sk, mba-strategy.sk, pravda.sk, sme.sk, zones.sk

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

5 znakov, že sa tvoj vzťah stáva až príliš pohodlným

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
38
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
6
Haha
Woow Woow
24
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

  1. V reštaurácii si stôl a miesto na sedenie vyberá vždy dáma preto aby sa cítila dobre … A čo sa týka chodenia prvý, tak ak má dvojica namierené do baru alebo krčmy môže ako prvý vstúpiť aj muž ak by náhodou v bare lietali stoličky, predsa tam nepustíte prvú dámu ako schytala 😛

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Poznáš zásady slušného správania?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME