Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Pozreli sme si za teba 5 starých nevydarených marveloviek. Ako to dopadlo?

Bola to veľmi dlhá a tŕnistá cesta, kým sa Marvelu podarilo dobyť kinosály.

Filmy Marvel Cinematic Universe sú tu s nami už tak dlho, že je aj ťažké predstaviť si bez nich naše kiná. Súčasťou MCU je niekoľko megaúspešných blockbusterov, ktoré patria medzi najzárobkovejšie filmové diela všetkých čias. Nebolo to ale tak vždy a filmové adaptácie komiksov od Marvelu si museli prejsť dlhú a bolestivú cestu.

Za prvú filmovú marvelovku na striebornom plátne sa dá považovať Kapitán Amerika z roku 1944. Jeho pätnásť epizód je komiksom inšpirovaných len veľmi voľne, čoho dôkazom je samotná hlavná postava. Uniformu Kapitána neoblieka supervojak Steve Rogers, ale Grant Gardner, ktorý je v civile prokurátorom.

Po dlhej prestávke sa Marvel k výrobe filmografie vrátil v 70. rokoch. V tomto čase americké televízie priniesli niekoľko marvelovských hraných seriálov ako The Amazing Spider-Man, The Incredible Hulk, Captain America či Doctor Strange. Ich kvalita a popularita sa výrazne líšili. Kým Hulk bežal päť rokov a dočkal sa niekoľkých filmov, Doctor Strange bol zrušený už po odvysielaní pilotnej časti.

Počas ďalších dvoch dekád sa tvorcovia snažili uspieť s celovečernými filmami. Bolo to veľmi ťažké obdobie a väčšina z týchto filmov skončila ako absolútna katastrofa. Neúspech bol o to bolestivejší, že vydavateľstvo Marvel v tomto čase sužovali finančné problémy. V 90. rokoch firme hrozil totálny bankrot.

Toto je pätica marveloviek z 80. a 90. rokov, na ktoré by mnohí tvorcovia a herci najradšej zabudli:

Howard the Duck (1986)

Antropomorfický káčer Howard nepatrí medzi najzvučnejšie mená Marvelu, nepochybne ale ide o veľmi zaujímavú postavu. Káčer pochádza zo sveta, kde sú humanoidné zvieratká dominantnou životnou formou a žijú ako moderní ľudia. Neznáma kozmická sila Howarda jedného dňa prenesie na našu planétu, do sveta, ktorému nerozumie a len ťažko si v ňom hľadá miesto.

Filmový Howard po svojom príchode na Zem použije bojové umenie quack-fu, aby ochránil neznáme dievča pred útočníkmi. Ide o začínajúcu rockerku Beverly, s ktorou sa spriatelí a v novom svete sa stane jeho jedinou spriaznenou dušou. Howard by sa rád vrátil k svojmu starému životu na svojej pôvodnej planéte, čo však vôbec nie je jednoduché. Neskôr sa na scéne objaví nebezpečná hrozba z vesmíru

Film už počas produkcie sprevádzali mnohé problémy a po uvedení do kín bol prepadákom v hodnoteniach aj v zárobkoch. Howard si však našiel skupinku oddaných fanúšikov, ktorí si zamilovali trápne vtipy a bizarné scény, a stal sa kultovým hitom. Veľmi zapamätateľnou sekvenciou filmu je istý medzidruhový romantický moment, ktorý vyvoláva zvláštne pocity. Zaujímavosťou je, že ako producent sa na filme podieľal George Lucas, tvorca Star Wars.

Menej pozorným divákom to možno uniklo, no Howard sa objavil už v troch filmoch MCU. V prvej časti Guardians of the Galaxy je ako výstavný exemplár držaný u Zberateľa, v druhom diele GotG si v bare užíva rande a v Avengers: Endgame priložil svoju operenú ruku k porážke Thanosa. Káčer by si určite zaslúžil viac priestoru vo filmovom univerze Marvel!

Právnici sa podelili o historky s klientami, ktorí im akosi zabudli povedať celú pravdu

Odporúčame prečítať:

Právnici sa podelili o historky s klientmi, ktorí im akosi zabudli povedať celú pravdu

The Punisher (1989)

Život Franka Castlea, veterána z vietnamskej vojny, sa navždy zmenil po tom, ako gangstri zabili jeho manželku a dve deti. Frank vyhlásil zločinu krvavú vojnu, vyzbrojil sa, obliekol si tričko s veľkou lebkou a prijal prezývku Punisher. Punisher nepozná zľutovanie a absolútnym trestom trestá všetkých tých, ktorí sa previnili proti zákonu. Osamelý pomstiteľ zažíval svoje zlaté obdobie na stránkach komiksov v druhej polovici 80. rokov.

Len tri roky po uvedení komiksovej série sa Punisher dočkal svojho filmového debutu. V tejto adaptácii je Frank bývalý policajt. Jeho nekompromisnú vojnu so zločinom skomplikuje nový silný hráč v podsvetí – agresívna japonská Yakuza, ktorej nástup poriadne premieša karty. Film pôsobí veľmi béčkovo, avšak treba pochváliť bojové scény, o ktoré sa postarali profesionálni karatisti.

Vyzerá to tak, akoby podstatná časť financií išla do vrecka Dolpha Lundgrena, ktorý stvárňuje Franka. Tu sa vynára otázka, prečo obsadili do roly postavy s talianskymi koreňmi práve niekoho s tak typicky škandinávskym vzhľadom? Dolphovo fejkové strnisko vyzerá fakt zle. Ďalším detailom, ktorý sklame fanúšikov, je to, že tento Punisher nenosí svoje ikonické tričko s lebkou.

Punisher sa dočkal ďalšieho filmového spracovania v roku 2004 a v roku 2008. V podaní Jona Bernthala sa objavil v seriáli Daredevil od Netflixu a následne sa vrátil v dvoch sériách vlastného seriálu. Početná fanúšikovská základňa verí, že čoskoro sa Frank objaví aj v niektorom z prichádzajúcich filmov MCU.

Captain America (1990)

Prvý Avenger, supervojak Steve Rogers, je jeden z najslávnejších superhrdinov Marvelu. Vždy na strane slobody a spravodlivosti, už vyše 70 rokov mláti nacistov a ďalších grázlov, ktorí si to zaslúžia. Takmer 50 rokov od premiéry komiksu bolo načase venovať mu poriadny film, hodný tejto postavy!

Avšak ten, ktorý mal premiéru v roku 1990, to nebol. Produkcia sa naťahovala, menili sa scenáre, režiséri a ďalším problémom bol nedostatok financií. Na imdb.com snímke prislúcha nelichotivé hodnotenie 3,2/10. Čo sa týka deja, tak ide o klasický príbeh, ktorý sleduje vznik superhrdinu, boj s nacistami a Red Skullom a návrat po dlhých rokoch strávených v ľade.

Uvažovalo sa, že rolu Kapitána Ameriku dostane Arnold Schwarzenegger alebo Dolph Lundgren. Arnolda diskvalifikovalo to, že nacistov nemôže biť niekto, kto so svojím silným prízvukom sám znie ako nacista. Lundgren v tom čase pracoval na vyššie spomínanom Punisherovi a bol zaneprázdnený. Úlohu teda nakoniec získal Matt Salinger.

V MCU sa Cap v podaní Chrisa Evansa stal jednou z najdôležitejších a najobľúbenejších postáv. Okrem trojice sóloviek sa objavil vo všetkých dieloch Avengers a menšie cameo roly zohral v ďalších štyroch filmoch. Mnoho fanúšikov iba ťažko znášalo jeho odchod a prenechanie kapitánovho štítu nástupcovi Samovi Wilsonovi (Anthony Mackie).

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť