Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.12.2023
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Vzťahy sú veľmi častou a obľúbenou témou, pretože na dennom poriadku tešia či trápia snáď každého z nás. Aj keď si to možno nechceme priznať, vzťahy nás dosť ovplyvňujú a niektoré situácie nie je vôbec jednoduché znášať.

Obrátili sme sa preto na odborníčku v tejto oblasti, a to konkrétne na vzťahovú poradkyňu Michalu Koniarovú, ktorá je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov. Michala ti bude prostredníctvom našej stránky pravidelne prinášať vzťahové témy, ktoré ženy riešia v každodenných životoch, ale aj problémy, s ktorými sa často hanbia zdôveriť svojmu okoliu.

Michala Koniarová

Si zvedavá, o čom dnes? Tak, teda aj o zvedavosti. A o hnusnej neistote, strachu, netrpezlivosti a nutkaní nabúrať sa do partnerovho súkromia.

Zvedavosť je veľmi prirodzená ľudská vlastnosť, ale kým v štúdiu a práci nám dokáže prinášať skvelé výsledky, vo vzťahoch nás prehnaná zvedavosť dostane skôr na šikmé plochy ako do vytúženej pohody. Nikdy v histórii nebolo také jednoduché komunikovať s celým svetom, udržiavať paralelné vzťahy, nezáväzné flirty, dôverné rozhovory a podvádzať partnera. A zároveň nikdy nebolo také ťažké to všetko utajiť. Ako teda skrotiť toho démona a nenechať našu paranoju zničiť nám vzťah?

Shutterstock

Pre mnohých ľudí je možnosť nahliadnuť do súkromia partnera obrovským pokušením. Veď je to také jednoduché, ten druhý sa predsa nemusí nič dozvedieť a my budeme spať pokojnejšie… Alebo nie? Podľa amerického výskumu z roku 2018 62 % mužov a 34 % žien z času na čas nakukne do partnerovho telefónu.

Fakt, že to je jednoduché a že to mnohí robia, však neznamená, že je to v poriadku. Kým sa teda rozhodneš čítať aj to, čo nebolo adresované tebe, mala by si si uvedomiť, že nerešpektovanie súkromia partnera v 99 % prípadoch nie je cesta k lepšiemu a otvorenejšiemu vzťahu s menej tajomstvami.

Mnoho ľudí sa rozhodne nazrieť do partnerovho telefónu bez toho, aby sa zamysleli, či sú pripravení aj sami konať, v prípade, že natrafia na niečo, čo výrazným spôsobom narúša ich štandardy a predstavy o vzťahu. Ak si to človek v hlave vopred nezrovná, môže skončiť na nebezpečnej hojdačke pocitov viny a hnevu.

Shutterstock

Čo ak zistíš, že flirtuje so svojimi bývalými partnerkami, no zároveň budeš paralyzovaná a neschopná s tým niečo urobiť, pretože sa budeš hanbiť priznať, akým spôsobom si k informáciám prišla? Budeš mať kvalitnejší vzťah ako predtým? NIE. Budeš mať otvorenú debatu s partnerom o tom, čo ti vadí? NIE. Odídeš od neho, lebo sa správal v nesúlade s tvojimi štandardmi? VEĽMI PRAVDEPODOBNE NIE.

Ak sa odhodláš vlámať do jeho 13. komnaty, ale pred vstupom si nedokážeš jasne zadefinovať, čo s tými informáciami v prípade, ak budú pre tvoje pocity devastujúce vlastne urobíš, zničíš len samu seba.

Utajované čítanie partnerových súkromných správ nie je nikdy zdravá cesta. Skús sa radšej zamyslieť nad dôvodmi, prečo máš niekedy sto chutí to urobiť.

Nízke sebavedomie

Viem, že to znie zvláštne, veď chceš sledovať partnerov telefón, tak problémom nebude sebadôvera, ale dôvera v neho, nie? Áno, aj nie. Ľudia s nízkym sebavedomím často konajú tak, že hľadajú spôsoby, ako si tú svoju hodnotu potvrdiť zvonka. Sami sú vnútorne neistí a ich pohoda závisí hlavne od toho, aké impulzy prichádzajú zvonka.

Títo ľudia nevedia uveriť, že sú naozaj dosť dobrí, a snažia sa nájsť rukolapný dôkaz o tom, že je k nim partner absolútne lojálny. Snáď ani netreba zdôrazňovať, že táto skupina ľudí býva citlivejšia ako priemer a málokedy dospeje týmto krokom k pohode. Keďže si neveria, aj nevinné konverzácie sú pre nich ohrozujúce a spôsobujú im veľké trápenie.

Shutterstock

Nespokojnosť so vzťahom a neschopnosť komunikovať

Nie si spokojná, si podráždená, vo vzťahu sa hádate, máš zlosť, si frustrovaná… a najlepšie, čo ti napadne, je sabotáž v podobe porušenia práva na súkromie. Keď ste sa doteraz nevedeli o problémoch baviť ako normálni dospelí ľudia, tak po tom, čo vytiahneš nové, odsúdeniahodným spôsobom zistené informácie, sa budete konečne baviť na úrovni a vyriešite to? No to asi ťažko, drahá.

Úprimná, otvorená komunikácia vo vzťahu je absolútny základ. Keď mám akékoľvek podozrenie, keď prežívam vo vzťahu nepríjemné pocity, úplne prvú vec, ktorú musím urobiť, je porozprávať sa o mojich pocitoch s partnerom. Neútočím, nesúdim a hovorím viac o tom, ako sa ja cítim, nie o tom, aký on je.

Sama mám tajomstvá

Znie to síce paradoxne, ale aj tu často platí stará známa pravda: „Podľa seba súdim teba.“ Časť ľudí sleduje partnerov mobil aj z toho dôvodu, že sami majú svoje tajomstvá, o ktorých vedia, a podvedome z rovnakého správania upodozrievajú aj svojho partnera.

Shutterstock

Nedokážem veriť

Možno mám nepekné skúsenosti z predošlých vzťahov, bola som v minulosti klamaná, podvádzaná, nerešpektovaná. Vždy je dobré sa z minulosti poučiť, ale kým sa z teba stane jedna uzavretá, nedôverčivá a cynická osoba, prosím, uvedom si, že skutočne nie je fér správať sa k súčasnému partnerovi už vopred tak, akoby bol on tým klamárom a neverníkom.

Chcem viac pozornosti

Ako dieťa, ktorému sa rodičia nevenujú a ktoré je schopné rozbiť tanier v reštaurácii, biť deti v škôlke alebo si ostrihať vlasy…. tak aj my niekedy vo vzťahoch, kde si nás druhý nevšíma, máme tendenciu získať jeho pozornosť aj spôsobom, za ktorý sa vlastne hanbíme a vieme, že nie je správny. Zúfalí ľudia robia zúfalé veci… Opäť je potrebné sa vrátiť ku komunikácii a riešiť problém v jeho podstate.

Shutterstock

Nie som pripravená na vážny a zrelý vzťah

Posledným dôvodom je vlastne taký mix toho, čo som už spomínala vyššie, a teda dôvodom, pre ktorý lustrujem frajerov mobil, môže byť aj fakt, že sama som jednoducho ešte osobnostne a emočne nezrelá, neviem spracovávať vlastné pocity, som zmätená, nedokážem dôverovať druhej osobe a neviem rešpektovať cudzie hranice a súkromie.

Tento článok nemá za cieľ obhajovať všetkých, ktorí podvádzajú, klamú a žijú si svoje paralelné životy mimo náš vzťah.

Tento článok je o tom, že zo zlých vzťahov sa dá vycúvať aj bez zníženia sa k nabúraniu cudzieho telefónu. A tiež o tom, že ani v šťastných vzťahoch nemusíme vedieť o všetkom. Kľúčom je komunikácia, dôvera a nie 100 % informovanosť.

Posielam veľa sily a poslednú radu na záver: skôr ako sa rozhodneš nabúrať do partnerovho súkromia, zavolaj mne ?

Vaša Michala


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.