Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Občas si len tak pomyslíš alebo utrúsiš na konto nejakého kolegu, že sa správa ako psychopat. Čo ak ním v skutočnosti naozaj je? Kevin Dutton je skúsený britský psychológ a spisovateľ. Vo svojej knihe The Wisdom of Psychopaths priniesol šokujúce tvrdenia – v určitých zamestnaniach sa môžeme stretávať s väčším počtom klinických psychopatov. Stretávaš sa s nimi aj ty? O téme informoval aj portál Brightside.

Psychopatická desiatka

1. CEO/Výkonný riaditeľ
2. Právnik
3. Zamestnanec v médiách
4. Predajca
5. Chirurg

6. Žurnalista
7. Policajt
8. Predstaviteľ duchovenstva
9. Šéfkuchár
10. Štátny úradník

Pri niektorej z profesii si určite povieš: „Ja som to vedel! Úplne som to tušil!“ Na druhej strane sa nám naskytá dotieravá otázka – prečo by sa mali psychopati vyskytovať práve v týchto zamestnaniach? Čím sú tieto zamestnania také špecifické? V prvom rade ide o prácu, keď jednotlivci konajú pod vysokým stresom. Psychopati sú však voči stresu odolní, v chaose sa im darí. Priam sa v ňom vyžívajú.

Shutterstock

Zároveň je dôležitý element kontroly a manipulácie. Jednotlivé zamestnania poskytujú psychopatom ideálne prostredie k manipulácii ľudí. Dokážu s mienkou svojich kolegov narábať s chirurgickou presnosťou (koniec-koncov, aj chirurg je v tomto zozname). Práca s ľuďmi im ide, čo dokazuje aj pozícia predajcu. Ľahko sa im darí presvedčiť ľudí, vystupujú sebavedomo a veľakrát sú schopní presvedčiť aj zdanlivo nerozhodného zákazníka, aby si napríklad zakúpil produkt (prípadne akcie, ak hovoríme o predajcoch na burze).

Zámerne vyhľadávajú nebezpečenstvo. Situácie, v ktorých ide o život, ich nestresujú. Práve naopak. Podľa Duttona sa napríklad psychopati medzi policajtmi tešia podobnej atmosfére, majú z nej pôžitok.

Nepsychopatická desiatka?

Rovnako ako existuje zoznam zamestnaní, kde máme percentuálne vyššiu šancu stretnúť sa so psychopatmi, tak existuje aj taký zoznam, kde je šanca značne nižšia. Tieto zamestnania sú väčšinou orientované na pomoc ostatným, starostlivosť o pacientov a majú menej stresujúce prostredie.

1. Ošetrovateľ
2. Zdravotná sestra
3. Terapeut
4. Inžinier, remeselník
5. Stylista

6. Charitatívny pracovník
7. Učiteľ
8. Kreatívne práce
9. Doktor
10. Účtovník


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť