Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 17.5.2025
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Pracuješ veľa a robíš aj nadčasy? Tento počet hodín týždenne môže negatívne ovplyvniť tvoj mozog

Nová štúdia odhalila, koľko pracovných hodín týždenne má negatívny dopad na tvoj mozog.


Výskum publikovaný pred pár dňami odhalil „významné zmeny“ v mozgoch ľudí, ktorí pracujú príliš veľa (nadčasy) – teda trpia kombináciou fyzického a psychického preťaženia a zároveň im chýba dostatočný oddych.

Štúdiu uskutočnili dvaja vedci z juhokórejských univerzít Chung-Ang a Yonsei, ktorí sledovali 110 zdravotníkov rozdelených do skupín „prepracovaní“ a „neprepracovaní“, píše CNN.

V Južnej Kórei, kde zákon povoľuje maximálne 52 hodín práce týždenne, sa problém nadmerného pracovného zaťaženia stal závažným problémom verejného zdravia. Skupinu prepracovaných tvorilo 32 ľudí, ktorí týždenne odpracovali aspoň 52 hodín. Boli v priemere mladší, kratšie zamestnaní a mali vyššie vzdelanie než tí, ktorí pracovali štandardne.

Vedci využili údaje z inej štúdie a MRI snímky na analýzu objemu mozgu pomocou neurozobrazovacej techniky. Tá im umožnila porovnávať úroveň šedej mozgovej hmoty v rôznych oblastiach mozgu. Pomocou atlasovej analýzy zas mohli konkrétne štruktúry v snímkach identifikovať a pomenovať.

„Ľudia, ktorí pracovali 52 a viac hodín týždenne, vykazovali významné zmeny v oblastiach mozgu spojených s výkonnými funkciami a emočnou reguláciou – na rozdiel od tých, ktorí mali bežný pracovný čas,“ uviedli autori vo vyhlásení.

Prepracovanie prispelo k viac než 745 000 úmrtiam za rok

Medzi postihnuté oblasti patrí napríklad tá, ktorá hrá kľúčovú úlohu v kognitívnych procesoch, pozornosti, pamäti a jazyku. Zmeny boli zaznamenané aj v oblasti insuly, zodpovednej za emočné spracovanie, sebauvedomenie a vnímanie spoločenského kontextu.

Shutterstock

Vedci sa domnievajú, že medzi zvýšeným pracovným zaťažením a zmenami v týchto mozgových oblastiach existuje „potenciálna súvislosť“, ktorá poskytuje biologické vysvetlenie kognitívnych a emočných ťažkostí prepracovaných ľudí.

Spoluautor štúdie Joon Yul Choi z Katedry biomedicínskeho inžinierstva na univerzite Yonsei pre CNN uviedol, že tieto zmeny môžu byť „do určitej miery zvrátiteľné“, ak sa odstránia environmentálne stresory. Návrat mozgu do pôvodného stavu však môže trvať dlhšie.

Predchádzajúce výskumy už poukázali na zdravotné riziká dlhých pracovných hodín (nadčasy). Spoločná štúdia Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2021 odhadla, že prepracovanie prispelo k viac než 745 000 úmrtiam za rok. Práca nadčas sa spája aj so zvýšeným rizikom cukrovky u žien a zhoršovaním kognitívnych schopností.

Sila ranných rituálov. Takto ranná rutina ovplyvňuje produktivitu počas celého dňa

Mohlo by ťa zaujímať:

Sila ranných rituálov. Takto ranná rutina ovplyvňuje produktivitu počas celého dňa


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.