Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Praha a Varšava podpísali dohodu o bani Turów

Baňa a pridružená elektráreň budú pokračovať v činnosti a budú poskytovať energiu pre región, povedal poľský premiér.


Česká republika a Poľsko po dlhých rokovaniach podpísali dohodu o riešení sporu o lignitovej bani Turów. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili premiéri oboch krajín Petr Fiala a Mateusz Morawiecki a privítali ju ako úspech a cestu k návratu k predošlým dobrým vzťahom.

Fiala priblížil, že dohoda je pre Čechov výhodná. Poľsko sa v nej podľa neho zaviazalo k dostavbe a plnej funkčnosti podzemnej steny proti odtekaniu podzemných vôd z Česka, vybudovaniu zemného valu na ochranu najbližších obcí pred hlukom, prachom a svetelným znečistením či vyčisteniu ovzdušia v oblasti. Do konca ťažby v bani tiež budú vykonávať monitorovanie prostredia a bude tiež fungovať fond pre lokálne a regionálne projekty v oblasti životného prostredia. Na základe dohody Poľsko Česku vyplatí kompenzáciu vo výške 45 miliónov eur.

Profimedia

Morawiecki, ktorý vo štvrtok pricestoval do Prahy na rokovania o bilaterálnych vzťahoch Poľska a Česka, zase uviedol, že vďaka dohode budú môcť baňa aj pridružená elektráreň pokračovať v činnosti a dodávať energiu Dolnému Sliezsku aj mimo neho. Poznamenal tiež, že sa ukázalo, že vyriešenie sporu nemuselo čakať na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, na ktorý sa v súvislosti s baňou obrátilo Česko. Predseda poľskej vlády podľa svojich slov dúfa, že Praha stiahne svoju žiadosť na súde a celý problém tak zanikne.

Lignitová baňa Turów sa nachádza neďaleko hraníc Poľska s Českom. Česká strana bola proti činnosti bane, pretože podľa nej negatívne vplýva na životné prostredie a obciam v pohraničí berie vodu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť