Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 16.10.2024
sk
Vladimíra
cz
Havel

Praktické rady, ako predchádzať jesennej depresii

Aby si si dokázal užiť krásy jesene.


Jesenná depresia, často označovaná aj ako sezónna afektívna porucha (SAD), postihuje mnohých ľudí počas prechodu z leta do jesene. Tento stav sa prejavuje zhoršením nálady, únavou a náladovými zmenami, čo môže ovplyvniť každodenný život jednotlivca. Jesenná depresia však nie je nevyhnutnou súčasťou prechodu na chladnejšie mesiace.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pokúsiť predísť alebo minimalizovať jej vplyv. Tým, že tieto konkrétne kroky zahrnieš do svojho každodenného života, môžeš znížiť riziko vzniku jesennej depresie a lepšie si užiť toto ročné obdobie. Toto sú rady a odporúčania na zvládnutie týchto dní.

S pravidelnou starostlivosťou o svoje psychické a fyzické zdravie môžeš zmierniť jej vplyv a udržať sa v dobrom psychickom stave počas celej jesene a zimy.

Denné svetlo a vitamín D

SAD je často spojená so znížením denného svetla po letných mesiacoch. Vyhľadávanie prirodzeného svetla alebo používanie svetelných terapií môže pomôcť udržať vyváženú hladinu hormónov a zmierniť príznaky.

V praxi: Ak je to možné, snaž sa tráviť aspoň 20-30 minút denne vonku, ideálne ráno, keď je svetlo najjasnejšie. Ak sa ti nedarí byť vonku, zváž použitie svetelnej terapie, ktorá môže nahradiť prirodzené slnečné svetlo. Taktiež sa poraď s lekárom o možnosti doplniť vitamín D.

Fyzická aktivita

Pravidelné cvičenie je kľúčom k zlepšeniu nálady a energie. Aj krátke prechádzky počas dňa môžu mať pozitívny vplyv na psychické zdravie.

V praxi: Vyber si fyzickú aktivitu, ktorá ti robí radosť. Môže to byť ranná joga, krátky beh alebo obyčajná prechádzka po parku. Cieľom je udržať si aspoň 30 minút pohybu denne, či už vo forme dynamickejšieho cvičenia, alebo jemnejšieho strečingu.

Shutterstock

Zdravá strava

Konzumácia vyváženej stravy, bohatej na ovocie, zeleninu a bielkoviny, môže podporiť mozgovú chemickú rovnováhu a zlepšiť celkové zdravie tela aj mysle.

V praxi: Snaž sa pridať do svojho jedálnička viac potravín, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos, chia semienka alebo vlašské orechy. Tieto potraviny podporujú tvorbu serotonínu, čo prispieva k lepšej nálade.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nájdeš medzi nimi aj to svoje? Toto je 10 najviac depresívnych povolaní

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.