Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Prasklina v čelnom skle: Ako ju čo najvýhodnejšie opraviť a na čo si dávať pozor?

Poradíme ti, čo robiť, ak máš na čelnom skle prasklinu.

Ideš si pekne vo svojom aute, obdivuješ okolie, počúvaš hudbu a zrazu prásk. Z ničoho nič do čelného skla narazí kamienok a spraví v ňom nepeknú prasklinu. Ak sa takýto nemilý zážitok nedávno stal aj tebe, zrejme rozmýšľaš nad tým, ako ďalej postupovať. Môžeš si nechať preplatiť škodu z PZP? Je rozumné ďalej jazdiť s prasknutým sklom, aj keď je prasklinka len malá a neprekáža ti vo výhľade? 

Dali sme dokopy všetky najdôležitejšie rady a tipy odborníkov, ktoré by si mal poznať, a prinášame ti kompletný prehľad, ako postupovať a na čo si dávať veľký pozor. 

Preplatenie praskliny z poistky 

Ak máš uzatvorené len základné povinné zmluvné poistenie auta, nemáme pre teba dobré správy. Opravu prasknutého skla budeš musieť zacvakať z vlastného vrecka. Jedinou výnimkou je, keď presne vieš, kto ti škodu spôsobil. 

Napríklad, ak kamienok odletí od auta pred tebou, ty máš za sklom kameru, zastavíš druhého vodiča a dokážeš mu vinu, po spísaní správy o nehode si môžeš nechať škodu preplatiť z PZP vinníka. Takýto scenár je však veľmi nepravdepodobný. 

Prasklina v čelnom skle: Ako ju čo najvýhodnejšie opraviť a na čo si dávať pozor?
Shutterstock

Pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie 

Pokiaľ máš uzatvorené aj havarijné poistenie, opravu alebo výmenu prasknutého skla si môžeš nechať preplatiť z neho. Ak sa ti nechce platiť drahú havarijnú poistku, dobré je, keď si uzatvoríš aspoň pripoistenie čelného skla k PZP. To ťa bude stáť len pár eur naviac, a keď ti praskne čelné sklo, jeho opravu ti preplatí poisťovňa rovnako ako v prípade havarijného poistenia. 

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

S opravou dlho nečakaj

Mnohí vodiči menšie praskliny na čelnom skle, ktoré nezavadzajú vo výhľade, ignorujú aj niekoľko mesiacov. Táto chyba ťa však môže vyjsť poriadne draho. Do praskliny sa totiž pri jazde dostávajú nečistoty, v dôsledku ktorých sa pomaly, ale isto zväčšuje

Najväčšie riziko hrozí v zime. Do praskliny sa totiž dostane voda, tá pri poklese teploty zamrzne, ľad zväčší svoj objem a ty už zrejme vieš, čo nasleduje. Keď sa prasklina zväčší nad určitú veľkosť, už sa nebude dať lacno opraviť, ale budeš musieť meniť celé čelné sklo. 

Naša rada: Ak potrebuješ s autom ešte pár dní alebo týždňov jazdiť, kým ho budeš môcť dať do servisu, zalep prasklinu lepiacou páskou. Spomalíš tak jej postupné zväčšovanie. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.