Oprava verzus výmena čelného skla
Menšie praskliny s dobre ohraničeným okrúhlym tvarom sa dajú pomerne jednoducho opraviť. Dnes existujú rôzne metódy lepenia čelných skiel, pri ktorých sa prasklina vyplní špeciálnym materiálom. Ten následne vytvrdne a zabráni ďalšiemu rozširovaniu poškodenia. Takouto metódou sa dajú opraviť praskliny s veľkosťou do 2,5 centimetra.
Pokiaľ je prasklina väčšia, oprava už zvyčajne nie je možná a treba vymeniť celé čelné sklo za nové. Priprav sa na cenu niekoľko stoviek eur. Ak máš náhodou čelné sklo s vyhrievaním, oprava môže pokojne stáť aj vyše 1000 €. Práve preto nečakaj a nechaj si sklo opraviť ešte pred tým, ako sa prasklina zväčší.
Kedy už porušuješ zákon?
Zo zákona je auto nespôsobilé na prevádzku, ak sa v zornom poli vodiča nachádza prasklina väčšia ako 2 cm. Čiže, s takýmto vozidlom by si nemal jazdiť, lebo keď ťa zastavia policajti, hrozia ti nemilé problémy. Ak prasklina nie je v zornom poli, môže byť aj väčšia, ale ako sme spomínali v predchádzajúcich riadkoch – pokiaľ máš na skle väčšiu prasklinu, nechaj si ju čo najskôr opraviť alebo si daj vymeniť čelné sklo, lebo riskuješ iné zbytočné ťažkosti.
Pár tipov, ako sa vyhnúť prasklinám v čelnom skle
Prasknutie čelného skla je hlavne o náhode, ale predsa len môžeš spraviť pár opatrení, aby si riziko zmenšil. Napríklad, nechávaj si väčší odstup od vozidiel idúcich pred tebou. Snaž sa dlho nejazdiť za nákladnými vozidlami prevážajúcimi štrk, drevo alebo iný rizikový náklad, z ktorého odlietavajú kúsky na cestu. A keď budeš parkovať, vyhýbaj sa miestam pod starými suchými stromami, z ktorých padajú konáre.