Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Prasknuté lebky aj pomliaždené semenníky. Najbrutálnejšie hokejové zranenia všetkých čias

V hre sú čepele korčúľ, hokejky, masívna ľudská sila a puk, ktorý niekedy prerazí aj to, čo by nemal.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Hokej je krutý šport! Niekedy je ale krutý až príliš, a to nehovoríme o bitkách na ľade. Hokejové zranenia vedia byť také zlé, že vám z nich zostane nevoľno.

Aké sú najhoršie hokejové zranenia? Je to prasknutá lebka? Podrezané hrdlo? Alebo semenník na kašu? V hre sú čepele korčúľ, hokejky, masívna ľudská sila a puk, ktorý niekedy prerazí aj to, čo by nemal.

Tento článok je s výstrahou. Nie je určený pre slabé povahy. Je v ňom krv a podrobný opis toho, čo sa stalo na ľadovej ploche. Ak tieto veci nezvládate, tento článok nemusí byť pre vás tým pravým. Môžeme vám odporučiť napríklad golf.

Clint Malarchuk a diera v hrdle

Toto video má mnoho aspektov, ktoré je možno ťažké sledovať. Počiatočná zrážka s brankárom Clintom Malarchukom nevyzerá až tak zle. Potom sa ale na ľad rozlejú litre krvi. Jedna z korčúľ preťala Malarchukovu krčnú tepnu. V okamihu, keď ho niesli z ľadu, 11 ľudí na tribúne omdlelo. Dvaja dostali infarkt a niekoľko jeho vlastných spoluhráčov sa povracalo.

Ako zázrakom Clint prežil. A to vďaka veľmi skúseným chirurgom a rýchlej reakcii trénera. Ten mu pritlačil krk, aby spomalil prietok krvi. Na uzavretie rany bolo potrebných viac ako 300 stehov.

Stojí za zmienku, že tento incident zmenil hokej. Brankári teraz musia pri hre nosiť ochranu krku. Video je dodnes považované za jedno z najhorších zdokumentovaných športových zranení všetkých čias.

Maxa Paciorettyho zasiahol Zdeno Chára

Zdeno Chára bol počas aktívnej kariéry najvyšší hráč v NHL. To znamená, že ak vás zasiahne na ľade, tak to, logicky, cítite. V jednej z kontroverznejších udalostí Max Pacioretty túto silu pocítil na vlastnom tele. Obaja išli po puk a Chára trafil Paciorettyho medzi lavičkami a natlačil ho na mantinel na veľmi nevhodnom mieste. Pacioretty ostal v bezvedomí ešte skôr, ako dopadol na ľad.

Fanúšikovia, ktorí boli prítomní na štadióne, mali pocit, že sa pozerajú na smrť v priamom prenose. Pacioretty mal otras mozgu a zlomeninu krku, ale prežil.

Richard Zedník schytal korčuľu do krku

Tento incident je na Slovensku veľmi známy. Richard Zedník z Floridy Panthers hral svoju hru až do okamihu, keď začal silne krvácať a snažil sa dostať na hráčsku lavicu. Takmer nikto si počas hry nič nezvyčajné nevšimol. Keď jeden z jeho spoluhráčov spadol, čepeľ jeho korčule preťala Zedníkovi krčnú tepnu. Krv bola na ľade okamžite a je obdivuhodné, že odkorčuľoval mimo ľadu vlastnou silou. Skolaboval hneď, ako bol mimo ľadu. Zedník sa zotavil zo zranenia do niekoľkých týždňov a bol späť na ľade.

Musíme spomenúť, že tepna nebola preseknutá úplne, a to Zedníkovi zachránilo život.

Bill Masterton zomrel

Možno viete, že NHL má trofej Billa Mastertona. Bill Masterton hral ako Minnesota North Star v 60-tych rokoch. 15. januára 1968 dostal počas zápasu úder a spadol. Narazil si zadnú časť hlavy o ľad. V tých časoch nehrali hráči s prilbami, a tak okamžite stratil vedomie.

Tridsať hodín po tomto zásahu zomrel v nemocnici na následky ťažkých poranení lebky a mozgu. Dodnes je jediným hráčom NHL, ktorý zomrel na následky zranenia, ktoré utrpel na ľade.

Börje Salming mal v tvári korčuľu 

V zápase v roku 1986 Salming z Toronta Maple Leafs spadol počas šarvátky na ľad a ďalší hráč mu nešťastne stúpil korčuľou na tvár. Uvedomte si, že hráč zostúpil na jeho tvár plnou váhou. Zranenie to bolo nesmierne devastačné a vyžadovalo si viac ako 200 stehov.

Salming sa zo zranenia plne zotavil. Pokračoval v kariére plnej ocenení a dokonca si vyslúžil miesto v hokejovej sieni slávy.

Sami Salo a jeho prasknutý semenník

S ubúdajúcimi sekundami v prvej tretine zápasu NHL (play-off ročník 2010) sa obranca Canucks Sami Salo snažil zblokovať puk. Podarilo sa mu to, ale zaplatil vysokú cenu. Puk ho zasiahol neuveriteľne vysokou rýchlosťou. A Sala táto razantná rana zasiahla priamo do semenníkov. Jeden z nich po zásahu praskol a Salo spadol na ľad v neuveriteľnej agónii.

Na nápravu poškodeného semenníka bola potrebná operácia. Všetci, vrátane súpera, ktorý strieľal, cítili v tomto prípade omnoho viac empatie ako zvyčajne.

Vitalij Sitnikov a podrezané hrdlo

Ťažko povedať, čo hokejistovi prebehne hlavou pri zranení. Pri Vitalijovi Sitnikovi vieme, že jeho hlava ostala stále v hre. Počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy v roku 2015 slovenský hokejový útočník Ladislav Nagy nešikovne spadol a korčuľou zasiahol ​​Sitnikova do krku. Ten okamžite zareagoval. Odkorčuľoval na lavičku, aby sa uistil, že môže striedať. Išlo mu o to, aby jeho spoluhráči nezostali oslabení.

Žiadne zastavenie hry. Žiadna píšťalka rozhodcu. Sitnikov odkorčuľoval na lavičku, kde ešte chvíľu sedel a silno krvácal. Zranenie nebolo smrteľné a Sitnikov sa, samozrejme, zotavil.

Jeremy Roenick a rozbitá čeľusť

Predtým, ako si pozriete toto video, zhlboka sa nadýchnite. Počas zápasu s Coyotes v roku 1999 hráč Stars Jeremy Roenick utrpel šokujúce zranenie. Mal úplne rozbitú čeľusť na troch miestach. Keď sa postaví, môžete vidieť, že si rukou zatlačí kúsky čeľuste späť na miesto.

Dosť šokujúce bolo, že Roenick najprv odišiel do šatne a potom sa vrátil na svoje miesto na striedačke a dokončil zápas.

Kevin Stevens a zničená hlava

Kevin Stevens utrpel toto zranenie počas zápasu play-off NHL v roku 1993. Stevensova tvár narazila do prilby druhého hráča a on okamžite stratil vedomie. Náraz mu rozdrvil takmer každú kosť v tvári a z ľadu ho museli odniesť na nosidlách.

Ďalej je to ale smutné čítanie. Stevens potreboval takú extrémnu rekonštrukčnú operáciu, že mu lekári rozrezali tvár pri vlasovej línii. Potom všetko „odlúpli“ a dnu vložili kovové platne. Stevens síce znova hral, ale už nikdy nebol ako predtým.

Steve Moore a špinavý hit

Táto udalosť je často považovaná za jeden z najšpinavších hitov, aké sa kedy v hokeji udiali. V roku 2004, počas zápasu medzi Colorado Avalanche a Vancouver Canucks, začal byť zápas na oboch stranách veľmi nervózny. Hráč Todd Bertuzzi sa priblížil k Moorovi a vyzval ho na pästný súboj. Moore ho ignoroval. Bertuzzi ho schmatol, udrel ho päsťou a jeho telo vrazil tvárou do ľadu. Moore ostal nehybne ležať na ľade.

Nasledovala masívna disciplinárna a právna bitka oboch tímov. Moore utrpel zlomeniny troch stavcov, otras mozgu, poškodenie vertebrálnych väzov, natiahnutie nervov brachiálneho plexu a tržné rany na tvári. V NHL si už nikdy nezahral.

Bryan Berard a hokejka v oku

Mladý a talentovaný, taký bol Bryan Berard. 11. marca 2000 tento hráč Toronta Maple Leafs hral proti Ottawa Senators. Jeho tvár nešťastne zasiahla čepeľ hokejky.

Z očnej jamky mu okamžite vytryskla krv. Jeho očná buľva praskla a Berard ostal dočasne slepý. Operácia trvala dlhé hodiny, ale jeho zrak už nikdy nebol taký ako predtým. Napriek tomu, a doslova zázračne, Berard odohral ešte niekoľko sezón v NHL. Aj napriek tomu, že nemohol naplno využiť obe oči.

Howie Morenz si zlomil nohu

Howie Morenz bol v roku 1937 na vrchole kariéry. Počas zápasu proti Chicagu Morenz zakopol a jeho korčuľa sa zasekla o mantinel. Iný hráč o neho zakopol tak nešťastne, že si Morenz na niekoľkých miestach zlomil nohu. Lekári sa vyslovili jasne. Vzhľadom na vtedajšiu medicínu mu predpovedali koniec kariéry.

Zdalo sa, že Morenz sa zo zranenia zotavuje. Jedno ráno Morenz pri vstávaní z postele dostal infarkt a zomrel. Niektorí stále tvrdia, že zomrel na zlomené srdce, keď počul, že nemôže hrať hokej, ktorý tak miloval.

V skutočnosti bola ale na vine krvná zrazenina.

Trent McCleary a zlomený hrtan

Korčule, hokejky aj puk môžu byť nebezpečné. V roku 2000 hral Trent McCleary za Montreal Canadiens proti Philadelphii Flyers, keď v druhej tretine išiel blokovať strelu. Rana pukom od jeho súpera ho zasiahla priamo do hrdla. Po krátkej chvíli stratil vedomie.

Začal krvácať do hrtana, ktorý mal zlomený. Prerušili sa mu dýchacie cesty a on skolaboval. Potreboval tracheotómiu, aby mohol dýchať. Zázrakom prežil, ale jeho kariéra sa týmto úrazom skončila.

Steve Yzerman a puk v oku

Stevie Yzerman je v hokejovom svete tak trochu legendou. V roku 2004 stál pri svojom súperovi počas zápasu play-off, keď ho vysoký puk zachytil priamo do oka. Očnicová kosť sa zlomila a samotné oko bolo poškodené pukom. Na videu ho môžete vidieť, ako sa po zranení snaží korčuľovať na lavičku. Ale skolaboval a nakoniec mu museli z ľadu pomáhať spoluhráči a tréneri.

Oprava rohovky si vyžiadala operáciu dlhú štyri a pol hodiny. Stevie Y, ako sa mu zvykne v zámorí hovoriť, pokračoval vo svojej hokejovej kariére.

Ako sme povedali hneď v úvode, hokej je krutý šport. A hokejisti na seba pri vstupe na ľad berú nemalú dávku rizika. Pri týchto zraneniach vyznievajú niektoré teatrálne kúsky futbalistov doslova smiešne.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.