Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

O oblasti nazývanej Bermudský trojuholník zrejme počul každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o rôzne záhady a údajné nadprirodzené javy. Táto oblasť, nazývaná aj Diablov trojuholník, sa nachádza na severe Atlantického oceánu a dochádza v nej k záhadnému miznutiu lodí či lietadiel. Tieto prípady sú pomerne dobre zdokumentované a nespochybňuje ich ani vedecká obec.

Prečo sa to ale deje? Je to skutočne znakom nejakej nadprirodzenej aktivity? Na to sa trochu bližšie pozrieme práve v tomto článku, kde si predstavíme niektoré základné fakty a udalosti, ku ktorým v Bermudskom trojuholníku došlo.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda_Triangle#/media/File:Bermuda_Triangle.png)

Podivné zmiznutia

Ako sme spomenuli vyššie, oblasť Bermudského trojuholníka sa nachádza v Atlantickom oceáne, konkrétne ide o miesto medzi Bermudami, Portorikom a Floridou. O tom, že v tejto oblasti dochádza často k extrémnym výkyvom počasia, sa vie prakticky už od doby Krištofa Kolumba.

Prvé zmienky o tom, že by v celom prípade mohli hrať rolu nadprirodzené úkazy, sa ale začali objavovať až po roku 1950 (hoci k samotným záhadným udalostiam dochádzalo predtým aj potom). Bádatelia poukázali hneď na niekoľko podivných prípadov, ku ktorým v Bermudskom trojuholníku došlo.

Lt. Comdr. Horace Bristol/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda_Triangle#/media/File:TBF_(Avengers)_flying_in_formation.jpg)

Napríklad, už v roku 1918 v oblasti zmizla nákladná loď Cyclops. V roku 1921 zase bez stopy zmizla posádka lode Carroll A. Deering. Loď bola objavená 31. januára, keď ju však preskúmali, zistili, že členovia posádky na nej nie sú. Vyšetrovanie nebolo schopné priniesť definitívnu odpoveď, ktorá by túto záhadu rozlúskla. Oficiálne teórie hovoria, že loď mohli prepadnúť piráti, prípadne na nej došlo k vzbure.

Ďalším z podivných úkazov je zmiznutie 5 amerických bombardérov Grumman TBF Avenger. K zmiznutiu došlo 5. decembra 1945. Podľa vyšetrovateľov došlo počas letu k chybe v navigácii, ktorá lietadlá zaviedla mimo plánovanú trasu, a keď im došlo palivo, zrútili sa do oceánu. V roku 1963 zase došlo k zmiznutiu nákladnej lode Marine Sulphur Queen. Pri vyšetrovaní sa nepodarilo objaviť vrak lode ani telá posádky.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/ufo-above-bermuda-triangle-flying-under-277884617)

Nadprirodzeno alebo racionálne riešenie?

Tieto udalosti, pravdaže, mnohých viedli k názoru, že Bermudský trojuholník je oblasťou, ktorej je dobré sa vyhnúť. Divoké teórie hovorili o tom, že sa tam nachádza akási trhlina do inej dimenzie, prípadne, že za zmiznutiami sú mimozemšťania.

Jedna z hypotéz hovorí aj o tom, že v oblasti kedysi sídlila bájna Atlantída. Po jej zániku však mohli ostať funkčné niektoré zariadenia tejto vyspelej civilizácie, ktoré následne spôsobujú vyššie spomínané záhadné javy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/red-pin-on-bermuda-world-map-1618453774)

Existujú ale aj racionálnejšie teórie. Podľa nich môže byť za zdanlivo podivnými udalosťami fakt, že v oblasti je veľmi nestále počasie, pričom nie sú vylúčené ani hurikány. Iná teória hovorí o vysokom množstve hydrátu metánu na morskom dne. Ten môže občas vystúpiť k hladine v podobe obrovskej bubliny plynu. Ak by sa po tom mieste v tej chvíli plavila loď, je možné, že by došlo k jej okamžitému potopeniu.

Umelý mýtus?

Niektorí odborníci tiež tvrdia, že legenda okolo Bermudského trojuholníka bola vytvorená umelo. Všetky na prvý pohľad záhadné javy sa podľa nich dajú vysvetliť racionálne. Navyše, nie je pravdou, že by v tejto oblasti bol nejako dramaticky vyšší počet zmiznutí lodí či havárií než kdekoľvek inde na svete. Viaceré informácie, ktoré sa človek môže dočítať na rôznych internetových stránkach, sú navyše zveličené či úplne vymyslené.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.bermuda%20triangle&mp_sed=18078596&rpp=420)

To, že sa v mnohých prípadoch nenašli trosky či telá, môže na prvý pohľad znieť zvláštne, ale je dôležité si uvedomiť, že hĺbka mora v tejto oblasti dosahuje viac než 6-tisíc metrov. Nájsť vrak či telá posádky teda rozhodne nie je jednoduché.

Vedci v oblasti nezaznamenali žiadne výraznejšie odchýlky, ktoré by naznačovali, že je s ňou niečo „v neporiadku“. Za prípadmi rôznych zmiznutí podľa nich môže kombinácia viacerých faktorov: zlého počasia, ľudského zlyhania, prípadne vyššie spomenutého hydrátu metánu.

Napriek tomu sa celý prípad okolo Bermudského trojuholníka stal inšpiráciou pre viacerých umelcov či filmárov. Väčšinou ale na jeho motívy vznikli len zabudnuteľné béčkové horory (Bermuda Tentacles) či katastrofické filmy (Airport ’77).

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/bermuda-triangle-mystery-ocean-center-sea-1435340300)

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť