Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Porovnania minulosti a súčasnosti, ktoré sú také pravdivé, až ti možno pokazia deň…

1. Priateľstvá

© Sergey Raskovalov

Kedysi sa priateľstvo radilo do tej skupiny medziľudských vzťahov, na ktorých bolo treba pracovať a reálne vynaložiť nejakú snahu na to, aby neupadlo do zabudnutia. Dnes stačí, aby ti facebook pripomenul, že má niekto narodeniny, ty mu popraješ všetko najlepšie, veľa zdravia a šťastia a opäť sa každý poberiete svojou vlastnou cestou, ponáhľať sa za niečim, čo v konečnom dôsledku vôbec nie je dôležité.

2. Detské hry

© Sergey Raskovalov

Vie niektoré dnešné decko ešte vôbec ako sa skáče cez gumu? Alebo ako sa na chodník kriedami kreslí škôlka? Či aspoň to, na čo sa používa švihadlo? Pravdepodobne nie, ale zato oplývajú mnohými inými schopnosťami, o ktorých sme my v ich veku ani nechyrovali. Dnes už trojročný človiečik dokáže resetovať wifi router, nainštalovať si do notebooku Simíkov a postnúť video na musical.ly, zato nikdy v živote nevidel naživo Veľký voz a nepokúšal sa zožrať dážďovku. A to je smutné.

3. Komunikácia

© Sergey Raskovalov

Prvotné posolstvo sociálnych sietí bolo spájať ľudí, ktorí spolu nemohli byť fyzicky, virtuálnou cestou. Od začiatku bolo každému jasné, že jeden žltý emotikon v modrej chatovej bubline nemôže nahradiť skutočný úsmev či objatie, no aj tak sa uchytili a stali každodennou súčasťou našich životov. Lenže postupne sa celý ich zmysel začal vytrácať a namiesto dobrého začali robiť šarapatu. Takže dnes už nespájajú ľudí, ktorí sú od seba príliš ďaleko, ale dokonca rozvracajú vzťahy ešte ja medzi tými, ktorí sú si blízko.

4. Rodinné obedy

© Sergey Raskovalov

Dnes je omnoho podstatnejšie, ako spoločne strávená chvíľa, umiestniť na instagram fotku toho, čo ste si práve natlačili dole gágorom. Koho zaujíma, či synovi chutil koláč, hlavne že mal na vrchu čučoriedky (lebo bobuľové ovocie dnes hýbe svetom) a dostal viac ako deväť lajkov. Lebo každý obrázok, ktorý nenazbiera aspoň dvojciferný počet srdiečok, môže poputovať rovno do koša a v tom prípade by bolo celé vypekanie aj s divadielkom naokolo úplne zbytočné.

5. Práca

© Sergey Raskovalov

Kedysi pojem „sedavé zamestnanie“ hádam ani neexistoval. Buď si makal v továrni alebo v pekárni, alebo si niekde na poli rýľoval… no čokoľvek, čo sa rýľuje (ospravedlňte ma, ale ja nie som poľnohospodár a keďže mi zakape aj kaktus, tak pravdepodobne ani nikdy nebudem). Bodka. Iná možnosť neexistovala. Teraz si sadneš za počítač, vyložíš si nohy a osem hodín si tam čosi ťukáš do mobilu. A bonus? Dokonca si to môžeš občas so sebou zobrať aj domov.

6. Rodina

© Sergey Raskovalov

Tvoja prababka mala v tvojom veku muža, sedemnásť deti a dve sadenice paradajok v záhrade. Ty máš obézneho škrečka, ktorému sa každé dve hodiny zasekne hlava v koliesku na behanie, a v piatok večer sem-tam otravu alkoholom. Nielen, že sú deti momentálne na míle vzdialené od centra tvojich záujmov, ale aj keby si o nich premýšľala, rozhodne by sa ti v hlave nespojili s číslom 17. Dnešné rodiny sú jednoducho… Kompaktnejšie. Ale je sa naozaj čomu diviť? Keď je materská stopäťdesiat eur a kočík stojí štyri stovky? Asi nie…

7. Škola

© Sergey Raskovalov

Haha, tento obrázok očividne zobrazuje krajinu, v ktorej nemajú učitelia minimálku a nevybíjajú si na svojich študentoch frustráciu z chabého sexuálneho vyžitia. Lenže Slovensko medzi tieto krajiny nepatrí a ešte stále sa nachádza len vo fáze „kedysi“, takže posuňme sa radšej ďalej…

8. Bývanie

© Sergey Raskovalov

Kedysi mal každý domček, predzáhradku a záhon s muškátmi. Dnes si rád, že pripadá na jednu mestskú časť aspoň päť metrov štvorcových zelene, pri ktorej môže Dunčo odbaviť ten veľmi dôležitý biznis. A vôbec nebudeš prekvapený, keď o pol roka na tej lukratívnej lúke nájdeš ceduľu – Zákaz vstupu. Súkromný pozemok investora, ktorý tu postaví ďalšiu králikáreň pre ľudí, na ktorých slovo novostavba pôsobí ako spúšťač sexuálneho vzruchu. Aj keď má ten byt 15 metrov2 a dvaja ľudia sa v predsieni o veľkosti zápalkovej škatuľky nemajú šancu obísť.

9. Dovolenka

© Sergey Raskovalov

Pre tvoju babku bol vrcholom letných prázdnin pioniersky tábor v Terchovej alebo pri troche šťastia kúpačka na Balatone. Decká boli v tom čase celé bez seba, že sa môžu tri hodiny denne kúpať v bačorine a neskôr povečerať grilovaného pstruha a dospelí si vážili, že môžu aspoň na chvíľu vypadnúť z toho stereotypu. Dnes môže človek obehnúť aj celý svet a jediné, čo si z toho odnesie je pekná storka na Instagrame a hnačka.

10. Kino

© Sergey Raskovalov

Dnes už ľudia takmer nechodia do klasického kina. Príde im decentne na hlavu vyvaliť 15 eur za niečo, čo si môžeš zadarmo pozrieť doma. Síce to nebude mať tú správnu atmošku, keďže ti žiaden týpek s afrom nebude brániť vo výhľade a dokonca sa ani nikto nerozhodne sŕkať kolu práve vtedy, keď hlavná postava srdcervúco umiera, ale vyjde ťa to lacnejšie. Doba je drahá, platy malé… To dáva zmysel, nie?

11. Vyberanie peňazí

© Sergey Raskovalov

Mladšie generácie čosi podobné asi nikdy nezažili, no v minulosti museli ľudia stáť v rade v banke, aby si vôbec mohli vybrať peniaze. Šikovná vec to ten bankomat, že?

12. Vzťahy

© Sergey Raskovalov

Dnes už sa dlhé večerné rozhovory pri fľaši vínka zakončené jedným špecifickým druhom túlenia nenosia. A to od doby, kedy ľudia zistili, že pozeranie dvojhodinovej kompilačky grgajúcich koňov a idiotov na cestách spotrebuje menej životnej energie ako vedenie schopného dialógu. Takže si dvaja zaľúbenci spoločne pozrú správy, zap*čujú na systém, odsunú sa na svoju stranu postele a po zvyšok večera zisťujú, ako sa žije v iných krajinách a aká je možná prevencia proti ebole. Proste samé užitočné veci, ktoré majú jednoznačne prednosť pred upevňovaním vlastného vzťahu.

13. Rozchody

© Sergey Raskovalov

Srdcervúce rozchody, po ktorých sa ten odkopnutý cíti ako bezvýznamná kôpka hovienok pod susedovie smrekom, už dávno vyšli z módy. Teraz je jednosmerná letenka tvojej ex polovičky ďaleko z tvojho života ideálnou príležitosťou na hľadanie seba samého, svojich kvalít a životného poslania. Takže život čerstvo rozídeného človeka už viac nie je plný depresívnych pesničiek a čiernobielych fotografií so spomienkami, ale motivačných citátov typu „ak ťa nevedel oceniť, je to jeho strata, nie tvoja“.

14. Technika

© Sergey Raskovalov

Tento obrázok hovorí hádam sám za seba. Čím je technika skladnejšia, tým rýchlejšie sa tuk v oblasti nášho pupka mení na serióznu huspeninoidnú pneumatiku. Čiže v podstate čím je tvoj laptop menší, ty si väčší. Moja bývalá matikárka by v tom nepochybne videla nepriamu úmeru, ja len fakt, že ľudstvo sa skutočne ženie do záhuby a všetkým nám je to v podstate jedno.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: © Sergey Raskovalov


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.