9. Je úplne v poriadku priplatiť si za podpalubnú batožinu. Nie, za to, že zvládneš celú dovolenku nosiť jedny trenky, sa ceny fakt neudeľujú. „S ruksakom je človek flexibilnejší, blá, blá, blá…“ Ja nepotrebujem byť flexibilná. Potrebujem svoje veci.
10. Nie je hanba prežívať na Starbuckse a McDonalde. To, že niekto rád cestuje, ešte neznamená, že má experimentálne chute. Keď ti miestna kuchyňa nevonia, choď a jedz to, na čo si zvyknutý. Svet sa nezrúti. Autentický zážitok ti bude prd platný, ak pôjde na úkor tvojej spokojnosti.
11. Je okej opakovane sa vracať na to isté miesto, hoci je ešte mnoho destinácií, v ktorých si nebol. Páči sa ti tam? Cítiš sa tam dobre? Tak choď. Cestovanie nemá byť o odškrtávaní miest z dlhočizného „bucket listu“, ale o zbieraní príjemných zážitkov.
12. Turizmus je príšerný pre životné prostredie, ale všetci sme kolektívne príliš sebeckí na to, aby nás to trápilo.
13. Cestovať spontánnym štýlom „bude, ako bude“, nespraviť si žiaden plán, nezarezervovať žiadne lístky a vstupenky – to väčšinou funguje len sólo cestovateľom. Pokiaľ ideš s veľkou skupinou, napríklad s rodinou, naozaj je fajn nalinkovať si program dopredu. Čo nestihnete, to nestihnete, ale aspoň sa budete mať čoho držať.
14. Po dlhej dovolenke nikdy nechoď rovno do práce. Vyčleň si deň, dva voľna na vydýchanie a aklimatizáciu. Šance sú, že budeš potrebovať niečo dospať, vyprať minimálne štyri práčky, dokúpiť zásoby do špajzy a chladničky… nič z toho sa samo neurobí.
15. Krajiny považované za „bezpečné pre turistov“ sú bezpečné pre bielych turistov. Pokiaľ máš inú farbu pleti, je nutné brať toto označenie s rezervou a rátať s tým, že pre teba také bezpečné nebudú.
16. Cestovanie je úžasné, no pre mnohých predstavuje nezdravý spôsob, ako sa vyrovnávať s problémami. Teda inak povedané, ako pred nimi utekať. Preto je dôležité položiť si otázku: Cestuješ, aby si niekde bol, alebo cestuješ, aby si nebol doma?