Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.3.2023
sk
Vieroslava
cz
Arnošt, Ernest

V kriminálnych kronikách nájdeme veľké množstvo bizarných prípadov, pri ktorých sa človeku zastavuje rozum a ťažko sa mu verí, že sa tieto udalosti naozaj odohrali a nejde len o výmysel bujnej fantázie nejakého scenáristu či spisovateľa. Do tejto kategórie patrí aj príbeh amerického advokáta Alexa Murdaugha, ktorý sa na stránky novín a internetových stránok dostal len nedávno. O čo v ňom išlo?

Právnik, ktorý padol na dno

53-ročný Alex Murdaugh ešte pred pár mesiacmi pôsobil ako rešpektovaný právnik v Južnej Karolíne. Táto profesia mala v jeho rodine pevné korene, celé generácie sa jej venovali mnohí jeho predkovia (právo jeho rodina praktikovala neuveriteľných 111 rokov). Murdaugh žil úplne normálnym pracovným a rodinným životom. Bol šťastne ženatý s Margaret Murdaugh (52) a mal s ňou dvoch synov Bustera (25) a Paula (22).

Alex Murdaugh says he’s going to resign from his law firm and will enter rehab. He has released his first statement…

Posted by Dawndy Mercer Plank WIS TV on Monday, September 6, 2021

Skrátka ideálna rodina, s ktorou nikdy neboli žiadne problémy. Lenže to sa dramaticky začalo meniť 7. júna 2021. Práve vtedy boli totiž Margaret a Paul nájdení zavraždení neďaleko svojho domu v meste Islandton. Páchateľ oboch zastrelil, a hoci po ňom polícia stále pátra, doposiaľ sa ho nepodarilo odhaliť.

Telá manželky a syna objavil Alex Murdaugh a následne vypísal odmenu 100-tisíc dolárov komukoľvek, kto pomôže tieto vraždy vyriešiť. On sám podľa dostupných informácií prepadol hlbokým depresiám a závislosti od opiátov.

Pokus o vraždu s nečakaným vyústením

4. septembra prijala polícia od Murdaugha rozrušený telefonát. Tvrdil, že ho neznámy páchateľ strelil do hlavy. Uprostred ulice vraj vymieňal na aute pneumatiku, keď pri ňom zastavilo ďalšie vozidlo modrej farby a strelec naňho priamo z neho vystrelil.

Okamžite ho previezli do nemocnice, kde sa podrobil operácii. Hoci strely do oblasti hlavy patria k najkritickejším a často smrteľným, v tomto prípade projektil spôsobil len povrchové zranenie. Bola teda potrebná len malá lekárska starostlivosť.

Profimedia

Zároveň rezignoval na post vo svojej právnickej firme a začal sa liečiť zo závislosti od drog. Polícia zatiaľ rozbehla pátranie po neznámom strelcovi, ale na celom prípade jej niečo nehralo. 14. septembra sa podarilo vypátrať páchateľa. Bol ním 61-ročný Curtis Edward Smith, ktorý Murdaugha dlhé mesiace zásoboval drogami.

Ten ale vyrukoval so šokujúcou pravdou: Murdaugha sa pokúsil zastreliť preto, lebo si ho na túto „prácu“ najal sám Murdaugh! A ten polícii napokon Smithove slová potvrdil a priznal sa k zosnovaniu útoku na seba samého.

Profimedia

Chcel pomôcť synovi

Prečo ale Murdaugh naplánoval svoju vlastnú vraždu? Údajne tým chcel zabezpečiť svojho syna Bustera. Ak by strelec uspel a Murdaugha zabil, Buster by dostal približne 10-miliónovú životnú poistku. Murdaugh sa obával, že pokiaľ by spáchal samovraždu, táto poistka by nebola vyplatená, takže sa rozhodol si svoju vraždu objednať.

Smith bol obratom zadržaný a obvinený z asistencie pri samovražde, útoku, ohrozenia zbraňou, poistného podvodu a sprisahania s cieľom dosiahnuť poistný podvod. Do cely predbežného zadržania zároveň putoval aj Alex Murdaugh a tiež bol obvinený z poistného podvodu a sprisahania s cieľom dosiahnuť poistný podvod, ako aj z poskytnutia falošných informácií polícii v súvislosti so svojím útokom.

Profimedia

Jeho právnik Richard Harpootlian zdôraznil, že Murdaugh sa k tomuto zúfalému činu uchýlil kvôli dlhodobej závislosti od drog a hlbokej depresii, ktorú prežíval v dôsledku smrti svojej manželky a syna. To podľa neho znižovalo jeho mieru trestnej zodpovednosti za tieto činy.

Uviedol, že to bol práve Smith, kto zneužil Murdaughovu duševnú chorobu a závislosť a súhlasil s jeho krvavým plánom. „Jediným násilím, ktorého sa kedy dopustil, bolo, keď sa pokúsil uskutočniť vlastnú popravu,“ povedal Harpootlian pred súdom. „Nie je nebezpečný pre nikoho, len pre seba.“ Harpootlian zdôraznil, že Murdaughov čin bol činom zúfalého a depresívneho človeka, ktorý len chcel zaopatriť svojho posledného žijúceho syna. Vyšetrovateľom sa podarilo zistiť, že Murdaugh čin plánoval niekoľko mesiacov a dokonca Smithovi sám kúpil zbraň.

Zvláštne úmrtia v okolí Murdaughovcov

Podivný prípad sa tým ale ešte celkom neskončil. Ukázalo sa totiž, že v okolí Alexa Murdaugha došlo k viacerým podozrivým úmrtiam. Jedným z nich bol aj prípad 57-ročnej Glorie Satterfield, ktorá sa Murdaughovcom starala o domácnosť. Tá bola v roku 2018 nájdená v ich dome bez známok života. Murdaugh tvrdil, že smrť bola zapríčinená nehodou, konkrétne pádom. Polícia sa s takýmto vysvetlením v tom čase uspokojila a prípad nijako zvlášť neskúmala (nebola teda vykonaná ani pitva).

Shutterstock

V súvislosti s Murdaughovým zdržaním ale polícia prípad opäť otvorila a rodina zosnulej si od Alexa nárokuje finančnú kompenzáciu vo výške 500-tisíc dolárov. Znovu sa tiež zamerala na prípad smrti 19-ročného Stephena Smitha, ktorý zahynul len niekoľko kilometrov od Murdaughovho domu.

Podľa pôvodnej správy sa zdalo, že príčinou smrti bola dopravná nehoda, ale polícia to pre istotu znovu vyšetruje. Na povrch tiež vyplávalo, že zavraždený Paul Murdaugh lietal v poriadnych problémoch. V roku 2019 totiž pod vplyvom alkoholu spôsobil nehodu, pri ktorej zahynula 19-ročná Mallory Beach.

Viacerým ľuďom po týchto podozrivých udalostiach a úmrtiach napadlo, či Alex Murdaugh nemá prsty vo vražde vlastnej manželky a syna. On sám to ale tvrdo odmieta a aj jeho advokát zdôraznil, že neexistuje žiadna spojitosť s Murdaughovým činom a vraždou jeho rodiny či úmrtiami, ktoré sa v jeho blízkosti odohrali v minulosti.

Shutterstock

V oficiálnom vyjadrení Murdaugh uviedol, že je mu nesmierne ľúto utrpenia, ktoré spôsobil svojim blízkym a priateľom. Priznal tiež, že zo svojej právnickej firmy, ktorú viedol s bratom Randym, defraudoval veľké sumy peňazí (išlo o viac ako 3,5 milióna dolárov) a kupoval si za ne drogy. Vyjadril sa však, že chce pokračovať v liečbe, aby sa závislosti raz a navždy zbavil. Najbližšie sa pred súd postaví 25. októbra 2021. Pokiaľ mu obvinenia dokážu, hrozí mu dlhý trest za mrežami.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje