Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Prebehne nám pred smrťou pred očami celý život? Vedci to nevylučujú

Nová štúdia by mohla naznačovať, že umierajúci vidia okamihy zo svojho života.


Zvykne sa hovoriť, že človeku v čase smrti prebehne pred očami celý život. Má ale toto tvrdenie oporu v realite? Stretávame sa s ním vo výpovediach ľudí, ktorí sa ocitli v tesnej blízkosti smrti (near-death experience) a tvrdili, že niečo podobné naozaj zažili. Čo na to ale hovoria vedci?

Ako sa píše v článku vedeckého časopisu Frontiers in Aging Neuroscience, o ktorom informoval aj portál BBC, podľa nich to nemusí byť výmysel. Odborníci totiž podrobne skúmali záznam EEG vyšetrenia 87-ročného muža s epilepsiou. Ten počas neho dostal infarkt a zomrel. Lekári sa tak mohli bližšie pozrieť na činnosť jeho mozgu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ľudia vraj videli nebo či Ježiša. Čo všetko vieme o fenoméne zvanom zážitok blízkej smrti?

Podivné zmeny v oblasti mozgu

Pri skúmaní sa prišlo na to, že u zosnulého muža došlo k zmenám v pásme nervových oscilácií (gama oscilácií). Tie súvisia so spomienkami či snívaním, ale aj vedomým vnímaním. Zmeny v tejto oblasti tesne pred smrťou by mohli naznačovať aktivitu: premietnutie celého života pred očami umierajúceho.

Vedci ale zdôraznili, že tieto tvrdenia treba brať s rezervou, keďže majú k dispozícii záznamy jedného pacienta (navyše s epilepsiou). Na druhej strane sa podobné oscilácie objavili už v minulosti pri umierajúcich potkanoch. Možno teda na nich niečo bude.

Shutterstock

Iní neurochirurgovia sa však k tejto možnosti stavajú skôr skepticky. Podľa nich nie je ani možné, aby sa udalosti z dávnej minulosti premietali len tak samy od seba. Človek si ich totiž musí vybaviť vlastným úsilím. Čo v čase umierania pravdepodobne nedokáže, keďže jeho mozgové funkcie odchádzajú.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť