Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Prečo by si nemal používať palec hore? 10 emoji, ktoré vraj posiela iba „stará generácia“

Ktoré z nich používaš aj ty?


Ako uvádza Daily Mail, nedávny prieskum medzi dvetisíc mladými ľuďmi ohľadom emoji dokázal, že „staršia generácia ľudí“ používa najčastejšie v konverzácii palec hore, červené srdce alebo symbol „OK“. Poslanie palca hore sa dokonca môže vnímať ako pasívne agresívne správanie. Aspoň to si myslí „generácia Z“, čiže ľudia vo veku 16 až 29 rokov. A čo ty, používaš ho tiež?

„Na mojom poslednom pracovisku sme používali WhatsApp. Náš tím si navzájom posielal informácie, pričom väčšina ľudí odpovedala zdvihnutým palcom. Neviem prečo, ale zdalo sa mi to trochu nepriateľské,“ povedala jedna žena. Ľudia, ktorí sa zúčastnili prieskumu, s ňou súhlasia. Tých, čo tieto emoji používajú, opísali ako „oficiálne starých, čo to už majú za sebou“. Nemysleli tým život, ale svoju pomyselnú mladosť a mládežnícke myslenie.

Protichodné názory

Zatiaľ čo ľudia vo veku okolo tridsiatky a starší sú spokojní s používaním palcov hore, mladší už nie. Zdá sa, že čím je osoba za klávesnicou staršia, tým je pravdepodobnejšie, že „miluje“ posielanie tohto symbolu.

„Milujem to, pretože to znamená veľa vecí. Napríklad, že to „schvaľujem“ alebo „rozumiem a rešpektujem“ či „súhlasím“,“ okomentovala problematiku ďalšia žena. Niektorí ľudia ho nenávidia, pretože sa považuje za automatickú odpoveď na správu alebo náhodný klik, ktorý ani nechceli v skutočnosti spraviť.

História emotikonov

Všetko sa zažalo 6. augusta 1862. Nešlo o zámer, ale skôr o tlačovú chybu. V denníku New York Times sa objavil symbol „:)“ ,keď vytlačili prepísanú kópiu príhovoru amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Prvé zámerné použitie emotikonu má na svojom konte americký satirický magazín Puck. V marci 1991 priniesol prílohu s názvom „Typographical Art“. Boli v nej zobrazené štyri emócie: radosť, melanchólia, ľahostajnosť a údiv, to všetko iba pomocou typografických znakov.

Prvá aplikácia, ktorá prispela k šíreniu emotikonov, bola Instant Messenger od spoločnosti AOL. Japonský umelec Shigetaka Kurita v roku 1999 vytvoril prvú sadu 176 emoji, medzi ktorými by si našiel rôzne symboly, objekty alebo tváre. Odvtedy sa doba pohla raketovým spôsobom a život bez nich si nevieme ani predstaviť.

Shutterstock

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.