Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Prečo firmy nemajú záujem o kvalifikovaných uchádzačov? Mladá personalistka to vysvetlila

Keď sa ti najbližšie po pohovore neozvú, budeš vedieť prečo.


„Prečo sa ešte neozvali?“ pýtaš sa sám seba a pohľadom hypnotizuješ mobil, ktorý nie a nie zazvoniť. Možno sa pokazil. Možno fakt nefunguje. Možno nemám signál, hovoríš si, chytáš ho do rúk a odhodlaný vyštverať sa s ním až na Everest sleduješ, ako sa rozsvieti a ukáže ti správu od mobilného operátora. Tak nič.

Už sú to dobré dva týždne. Pohovor prebehol hladko, s gráciou si zodpovedal všetky otázky, mal si pocit, že sa im páčiš, a nebudeš si klamať, aj oni sa dosť páčili tebe. Tak prečo nevolajú? Nuž, táto mladá personalistka ti to vysvetlí. Runa, ktorá na TikToku vystupuje ako @rulewithruna, v nedávnom videu objasnila, prečo sú práve tí najlepší uchádzači pre personalistov neatraktívni.

Risk nie je zisk, istota je

„Personalisti nedostanú žiadny bonus, ak sa im podarí nájsť človeka, ktorý je vo svojom odbore najlepší a z celého tímu bude mať najlepšie výsledky,“ hovorí Runa vo virálnom videu, ktoré doposiaľ nazbieralo viac ako 500-tisíc zhliadnutí. „Zato im však môžu niečo strhnúť, ak ich kandidáti dajú výpoveď príliš skoro, prípadne ak nerešpektujú autority.“

A presne to podľa jej slov robia „dokonalí“ uchádzači. Sú múdri, inteligentní, vedia, že majú na viac a neostanú kysnúť v zlom zamestnaní len preto, že sa im nechce výberový proces absolvovať zas a znova. No ak nechcú kvalifikovaných zamestnancov, koho potom veľké firmy vlastne hľadajú? „Ľudí, s ktorými sa spája čo najmenšie riziko,“ hovorí Runa.

„A presne to majú odhaliť otázky na pohovore. Keď sa ťa pýtajú, prečo si odišiel z predchádzajúceho zamestnania, v skutočnosti chcú vedieť, aká je šanca, že odídeš aj odtiaľto. Keď sa pýtajú na tvoju najväčšiu slabosť, chcú zistiť, ako veľmi si schopný niečo posr*ť. Celé je to psychológia,“ dodáva.

Prečo firmy nechcú kvalifikovaných uchádzačov
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť