„Prečo sa ešte neozvali?“ pýtaš sa sám seba a pohľadom hypnotizuješ mobil, ktorý nie a nie zazvoniť. Možno sa pokazil. Možno fakt nefunguje. Možno nemám signál, hovoríš si, chytáš ho do rúk a odhodlaný vyštverať sa s ním až na Everest sleduješ, ako sa rozsvieti a ukáže ti správu od mobilného operátora. Tak nič.
Už sú to dobré dva týždne. Pohovor prebehol hladko, s gráciou si zodpovedal všetky otázky, mal si pocit, že sa im páčiš, a nebudeš si klamať, aj oni sa dosť páčili tebe. Tak prečo nevolajú? Nuž, táto mladá personalistka ti to vysvetlí. Runa, ktorá na TikToku vystupuje ako @rulewithruna, v nedávnom videu objasnila, prečo sú práve tí najlepší uchádzači pre personalistov neatraktívni.
Risk nie je zisk, istota je
„Personalisti nedostanú žiadny bonus, ak sa im podarí nájsť človeka, ktorý je vo svojom odbore najlepší a z celého tímu bude mať najlepšie výsledky,“ hovorí Runa vo virálnom videu, ktoré doposiaľ nazbieralo viac ako 500-tisíc zhliadnutí. „Zato im však môžu niečo strhnúť, ak ich kandidáti dajú výpoveď príliš skoro, prípadne ak nerešpektujú autority.“
A presne to podľa jej slov robia „dokonalí“ uchádzači. Sú múdri, inteligentní, vedia, že majú na viac a neostanú kysnúť v zlom zamestnaní len preto, že sa im nechce výberový proces absolvovať zas a znova. No ak nechcú kvalifikovaných zamestnancov, koho potom veľké firmy vlastne hľadajú? „Ľudí, s ktorými sa spája čo najmenšie riziko,“ hovorí Runa.
„A presne to majú odhaliť otázky na pohovore. Keď sa ťa pýtajú, prečo si odišiel z predchádzajúceho zamestnania, v skutočnosti chcú vedieť, aká je šanca, že odídeš aj odtiaľto. Keď sa pýtajú na tvoju najväčšiu slabosť, chcú zistiť, ako veľmi si schopný niečo posr*ť. Celé je to psychológia,“ dodáva.