Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo Francúzi postavili falošný Paríž? 10 historických faktov, ktoré ťa v škole nenaučili

Zaujímavosti, ku ktorým si sa na hodinách dejepisu nedostal.

Na hodiny dejepisu na základnej a strednej škole všetci spomíname s úsmevom. Najmä na chyby, ktoré sme napísali do testu alebo povedali pred tabuľou. Zožali sme výsmech od zvyšku spolužiakov a presvedčivú známku päť do žiackej knižky.

Človek sa učí na vlastných chybách, takže by si dnes mal s určitosťou vedieť, kedy prišli na Veľkú Moravu Cyril s Metodom a v ktorom roku Štúr s Hurbanom a Hodžom kodifikovali spisovnú slovenčinu. Keďže máš našu históriu v malíčku, chceme ťa obohatiť zaujímavosťami zo svetových dejín, o ktorých si zrejme nepočul.

1. Najúspešnejším pirátom v histórii bola v skutočnosti žena

Volala sa Zheng Yi Sao a bola prostitútkou v Číne. Teda aspoň dovtedy, kým si ju nekúpil a neoženil sa s ňou Zheng Yi, veliteľ flotily Červenej vlajky. Len veľmi málo kapitánov sa plavilo po Juhočínskom mori bez toho, aby im zaplatili peniaze za ochranu. Keďže ju nepovažoval len za manželku, ale za seberovnú, stala sa aktívnou pirátskou veliteľkou. Čoskoro si tak získala rešpekt od svojich kolegov.

Až natoľko, že po smrti svojho manžela za z nej stala kapitánka. Pod jej vedením pozostávala flotila Červenej vlajky z viac ako tristo vojnových lodí, v prípade potreby mala navyše ďalších 1 200 podporných lodí. Počet stúpencov dosahoval 80-tisíc mužov, žien a detí. Spoločne terorizovali vody okolo Číny a obávala sa ich aj tamojšia vláda. Preto omilostila pirátov na čele so Zheng Yi Sao, ktorá si neskôr otvorila vlastnú herňu z „nazbíjaných“ peňazí.

historické fakty, história, pirátstvo, pirátka, Zheng Yi Sao, Čína
Wikipédia

2. Existovali aj ženské gladiátorky

Gladiátorky sa nazývali gladiatrix alebo gladiatrices v množnom čísle. Boli vzácnejšie ako ich mužskí kolegovia. Slúžili rovnakému účelu – popravovali zločincov, bojovali medzi sebou a so zvieratami. Na Slovensku máme vlastných „gladiátorov“ v Nitre. Namiesto zbraní však majú v rukách gitary. Na druhej strane, stále môžu útočiť na niekoho ušné bubienky.

3. Počas 1. svetovej vojny postavili Francúzi „falošný Paríž“

Tento „falošný Paríž“ spolu s replikou Champs-Elysées a Gare Du Nord vybudovali Francúzi na konci 1. svetovej vojny. Postavili ho, aby ochránili originál od nemeckých bombardérov a stíhačiek lietajúcich nad francúzskym nebom. Dokonca mal aj falošnú železnicu, ktorá sa na určitých miestach rozsvietila, aby zhora vytvorila ilúziu vlaku pohybujúceho sa po koľajniciach.

historické fakty, história, Paríž, druhá svetová vojna, Francúzsko
Profimedia

4. Kapitán Morgan skutočne existoval

Tvárou veľmi obľúbenej značky rumu je waleský korzár, ktorý po boku Angličanov v Karibiku bojoval proti Španielom. Jeho celé meno znelo sir Henry Morgan a bol pasovaný za rytiera kráľom Karolom II. Kapitán Morgan zomrel v roku 1688 na Jamajke ako veľmi bohatý muž.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

5. Od konca 1. svetovej vojny zomrelo v dôsledku nevybuchnutých bômb viac ako tisíc ľudí

Nie všetky bomby a náboje počas vojny vybuchli. Každoročne sa koná niečo, čomu sa hovorí „železná žatva“. Odkrývajú sa nevybuchnuté bomby, granáty a iné výbušniny, ktoré sa nájdu najmä počas jarnej výsadby a jesenného zberu na poliach. Na tých, kde kedysi proti sebe bojovali znepriatelené tábory a krv tiekla doslova potokom. Žiaľ, nevybuchnuté bomby sú stále aktuálnou hrozbou pre nevinných civilistov.

6. Synovec Adolfa Hitlera bojoval proti nacistom v 2. svetovej vojne

William Patrick Hitler (neskôr William Patrick Stuart-Houston) sa narodil Führerovmu nevlastnému bratovi Aloisovi Hitlerovi mladšiemu a jeho írskej manželke Bridget Dowlingovej v Liverpoole v Anglicku. Najskôr sa presťahoval z Veľkej Británie do Nemecka a odtiaľ do Ameriky.

Počas 2. svetovej vojny bol povolaný do námorníctva Spojených štátov a pomáhal zraneným až do roku 1947. Dokonca sa zranil aj on sám, no vojnu prežil. Získal Purpurové srdce a rovnako americké občianstvo.

historické fakty, história, nacisti, Adolf Hitler, William Patrick Hitler, druhá svetová vojna
Profimedia

7. Jeden muž prežil bombardovanie Hirošimy a neskôr aj Nagasaki

Hoci sa vie najmenej o 160 ľuďoch, ktorých životy postihli tieto bombardovania, Tsutomu Yamaguchi je jedinou osobou, ktorá bola japonskou vládou oficiálne uznaná za človeka, ktorý prežil oba atómové výbuchy. Podobne ako ďalší obyvatelia Nagasaki, Yamaguchi bol ako zamestnanec Mitsubishi Heavy Industries z pracovných dôvodov v Hirošime práve vo chvíli, keď došlo k zvrhnutiu atómovej bomby.

Nasledujúci deň sa vrátil do Nagasaki a napriek svojim zraneniam šiel v deň zvrhnutia druhej atómovej bomby opäť do práce. Rozprával svojmu nadriadenému, ako jediná bomba zničila Hirošimu, na čo mu on povedal, že je blázon. Práve v tej chvíli došlo k explózii bomby nad Nagasaki. Zomrel vo veku 93 rokov.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

8. Winston Churchill smel piť „neobmedzené“ množstvo alkoholu počas prohibície

Okrem vzdorných gest rukou, ikonických prejavov, cigár a elegantných klobúkov je Winston Churchill známy svojou láskou k alkoholu – najmä k whisky. V roku 1931 bol účastníkom dopravnej kolízie, ktorá mu spôsobila bolesť na hrudníku, ako aj depresie, s ktorými musel bojovať. Preto mu v roku 1932 udelili lekársku výnimku počas návštevy v Spojených štátoch. Mohol piť neobmedzené množstvo alkoholu napriek tomu, že krajinu zmietala prohibícia.

9. Gilotínu vynašli, aby vytvorila „rovnosť pri vykonávaní spravodlivosti“

Gilotína je symbol, ktorý je synonymom Francúzskej revolúcie. Až do jej príchodu boli spôsoby popráv dosť divoké. Ľudí buď topili, alebo štvrtili. Myšlienka použiť gilotínu ako hlavný spôsob popravy prišla od hnutia za rovnosť vo Francúzsku, ktoré podnietilo revolúciu. Vytvorila jednotnosť v poprave pre občanov zo všetkých spoločenských vrstiev.

historické fakty, história, gilotína, Francúzsko, Francúzska revolúcia, poprava
Profimedia

10. Verí sa, že až 97 percent histórie pohltil čas a oheň

Dokumentácia histórie je pri veľa udalostiach subjektívna, lebo ju často písali víťazi. Nie je teda žiadnym prekvapením, že to, čo vieme o našej minulosti, je len ihla v kope sena. Písomné správy začínajú len zhruba pred 6-tisícmi rokmi. Moderní ľudia sa prvýkrát objavili pred 200-tisíc rokmi. Pripočítaj k tomu všetky historické spisy stratené v priebehu rokov a zistíš, že toho vieme len veľmi málo.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.