Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Prečo Francúzi postavili falošný Paríž? 10 historických faktov, ktoré ti v škole nepovedali

Zaujímavosti, ku ktorým si sa na hodinách dejepisu nedostal.


6. Synovec Adolfa Hitlera bojoval proti nacistom v 2. svetovej vojne

William Patrick Hitler (neskôr William Patrick Stuart-Houston) sa narodil Führerovmu nevlastnému bratovi Aloisovi Hitlerovi mladšiemu a jeho írskej manželke Bridget Dowlingovej v Liverpoole v Anglicku. Najskôr sa presťahoval z Veľkej Británie do Nemecka a odtiaľ do Ameriky.

Počas 2. svetovej vojny bol povolaný do námorníctva Spojených štátov a pomáhal zraneným až do roku 1947. Dokonca sa zranil aj on sám, no vojnu prežil. Získal Purpurové srdce a rovnako americké občianstvo.

historické fakty, história, nacisti, Adolf Hitler, William Patrick Hitler, druhá svetová vojna
Profimedia

7. Jeden muž prežil bombardovanie Hirošimy a neskôr aj Nagasaki

Hoci sa vie najmenej o 160 ľuďoch, ktorých životy postihli tieto bombardovania, Tsutomu Yamaguchi je jedinou osobou, ktorá bola japonskou vládou oficiálne uznaná za človeka, ktorý prežil oba atómové výbuchy. Podobne ako ďalší obyvatelia Nagasaki, Yamaguchi bol ako zamestnanec Mitsubishi Heavy Industries z pracovných dôvodov v Hirošime práve vo chvíli, keď došlo k zvrhnutiu atómovej bomby.

Nasledujúci deň sa vrátil do Nagasaki a napriek svojim zraneniam šiel v deň zvrhnutia druhej atómovej bomby opäť do práce. Rozprával svojmu nadriadenému, ako jediná bomba zničila Hirošimu, na čo mu on povedal, že je blázon. Práve v tej chvíli došlo k explózii bomby nad Nagasaki. Zomrel vo veku 93 rokov.

Odporúčame prečítať:

Influencerka Ráchel priznala nový vzťah. Žena to už nie je, takéto je jej vyjadrenie

8. Winston Churchill smel piť „neobmedzené“ množstvo alkoholu počas prohibície

Okrem vzdorných gest rukou, ikonických prejavov, cigár a elegantných klobúkov je Winston Churchill známy svojou láskou k alkoholu – najmä k whisky. V roku 1931 bol účastníkom dopravnej kolízie, ktorá mu spôsobila bolesť na hrudníku, ako aj depresie, s ktorými musel bojovať. Preto mu v roku 1932 udelili lekársku výnimku počas návštevy v Spojených štátoch. Mohol piť neobmedzené množstvo alkoholu napriek tomu, že krajinu zmietala prohibícia.

9. Gilotínu vynašli, aby vytvorila „rovnosť pri vykonávaní spravodlivosti“

Gilotína je symbol, ktorý je synonymom Francúzskej revolúcie. Až do jej príchodu boli spôsoby popráv dosť divoké. Ľudí buď topili, alebo štvrtili. Myšlienka použiť gilotínu ako hlavný spôsob popravy prišla od hnutia za rovnosť vo Francúzsku, ktoré podnietilo revolúciu. Vytvorila jednotnosť v poprave pre občanov zo všetkých spoločenských vrstiev.

historické fakty, história, gilotína, Francúzsko, Francúzska revolúcia, poprava
Profimedia

10. Verí sa, že až 97 percent histórie pohltil čas a oheň

Dokumentácia histórie je pri veľa udalostiach subjektívna, lebo ju často písali víťazi. Nie je teda žiadnym prekvapením, že to, čo vieme o našej minulosti, je len ihla v kope sena. Písomné správy začínajú len zhruba pred 6-tisícmi rokmi. Moderní ľudia sa prvýkrát objavili pred 200-tisíc rokmi. Pripočítaj k tomu všetky historické spisy stratené v priebehu rokov a zistíš, že toho vieme len veľmi málo.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.