Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo je nebo modré? 8 odpovedí na zaujímavé otázky, ktoré ti rozšíria obzory

Odpovede na otázky, ktoré si chcel vždy vedieť.

Odborníci tvrdia, že sa priemerné dieťa za deň opýta takmer 300 otázok, čo je, treba povedať, obdivuhodný výron slov z takých malých úst. Časom naša zvedavosť chradne. Otázky, na ktoré sme sa kedysi pýtali, nás už dnes nezaujímajú, prípadne sa za pochodu zodpovedali samy. Niektoré však ostali.

Prečo mucha nikdy nenájde cestu k otvorenému oknu? Prečo – fakt, preboha, prečo – sú leňochody tak šialene pomalé? To sú úvahy, ktoré trápia nejedného z nás, a hádaj čo? Dnes budeš mať jedinečnú príležitosť prísť im konečne na koreň. 

1. Dokážu ryby žiť aj na suchu?

Áno. Zatiaľ čo väčšina rýb prijíma kyslík z vody pomocou žiabier, existujú ryby, ktorým sa vyvinulo aj iné dýchacie ústrojenstvo. Tieto ryby možno nazvať obojživelnými a patrí medzi ne napríklad mangrove rivulus.

Ba čo viac – existujú dokonca aj lietajúce ryby. Tieto ryby, po latinsky exocoetidae, majú krídla, vďaka ktorým sa vymrštia nad vodnú hladinu a celkom slušnú vzdialenosť sa ponad ňou vznášajú.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax

2. Prečo sú leňochody také pomalé?

Strava leňochoda pozostáva prevažne z listov, ktoré sú chudobné na kalórie aj akékoľvek živiny. Aby z toho mála telo vyžilo, musí mať enormne pomalý metabolizmus. Práve vďaka nemu sa teda tieto tropické zvieratá hýbu ako v spomalenom filme.

Shutterstock

3. Umierajú rastliny na vysoký vek?

Sú rastliny, ktoré už krátko po zasadení hynú. Sú však aj také, ktoré pri ideálnych podmienkach dokážu žiť navždy, a pokiaľ nedôjde k abnormálnej klimatickej zmene v ich prostredí, tak sa to aj stane. Ako príklad môže slúžiť borovica dlhoveká – tieto stromy začali rásť pred viac ako 5000 rokmi a ešte stále sú tu s nami.

4. Naozaj žuvačka ostáva v tráviacom trakte navždy?

Nie, žuvačka nezostáva v tráviacom trakte navždy. Jej bizarné zloženie z nej síce spravilo nestráviteľnú substanciu, s ktorou si žalúdok nevie rady, to však neznamená, že ju telo nevylúči ako každú inú potravinu. Zväčša sa v nás zdrží tri dni, potom prirodzenou cestou odchádza v stolici.

Shutterstock

5. Prečo je nám v aute zle viac, ak sedíme na zadných sedadlách?

Pretože nemáš „dobrý výhľad“. Nevoľnosť prichádza, keď centrum rovnováhy v uchu zaznamenáva pohyb, no oči majú pocit, že stojíš na mieste, pretože sa nič okolo teba nehýbe. Ľudia na predných sedadlách vidia, že sa hýbu, preto sa cítia počas jazdy lepšie.

Odporúčame prečítať:

Sánkovanie na asfalte či najstrmšia lanovka v Európe: Na tomto ostrove zažiješ exotický raj na Zemi, odkiaľ sa ti nebude chcieť odísť

6. Prečo mucha nevie nájsť cestu von oknom?

Muchy vyhľadávajú svetlo. Zložené oči im umožňujú nájsť jeho zdroj pomerne rýchlo, a hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že práve preto je otvorené okno ich vysnívanou destináciou, nie je to celkom tak. Okno síce vpúšťa do izby svetlo, no s ním aj prúd vzduchu, ktorý muchu odrádza. Prirodzene sa teda snaží obzerať po nejakom inom.

Shutterstock

7. Prečo je nebo modré?

Slnečné svetlo sa skladá zo všetkých farieb dúhy. Keď však lúče dopadnú na zemskú atmosféru, plyny a drobné čiastočky vo vzduchu rozptýlia farby na všetky smery. Najväčšou obeťou je modrá, ktorá cestuje v kratších a menších vlnách, a teda sa rozptýli najviac. Preto sa nám nebo javí modré.

8. Prečo vlasy na slnku blednú, zatiaľ čo pokožka tmavne?

Oba javy má na svedomí úbytok melanínu, pigmentu či tmavého farbiva, ktorý sa prirodzene nachádza v bunkách. Jediný rozdiel je v tom, že vlasové tkanivo tvoria mŕtve bunky, zatiaľ čo pokožku tie živé. Mŕtve bunky na stratu pigmentu nereagujú, preto blednú. Živé bunky začnú produkovať nový, aby nahradili ten stratený, preto tmavnú.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.