Dnešok je dňom pracovného pokoja a zároveň jedným z najväčších cirkevných sviatkov na Slovensku. Dátum 15. september je venovaný a zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, ktorá sa pokladá sa patrónku našej krajiny. Ak by si sa však pýtal svojich kamarátov alebo ľudí na ulici, len veľmi málo z nich by ti vedelo vymenovať všetkých sedem bolestí.
Možno by sa stalo, že by to nevedel nikto. V nasledujúcom článku sa preto okrem nich dozvieš aj to, ako vznikal mariánsky kult a prečo je práve Sedembolestná Panna Mária patrónkou slovenského národa. Aj keď možno nie si kresťan, tieto informácie ti minimálne rozšíria všeobecný prehľad.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2022/09/shutterstock_2108761124.jpg?x75469)
Mariánsky kult
Sedem je biblické číslo, ktoré vyjadruje určitú plnosť alebo naplnenie. Mária bola podľa katolíckej náuky nielen plná milosti, ale aj bolesti. Ako kult, tak aj sviatok má bohatú a dlhú históriu. Nespomenieme ti všetko, ale predovšetkým zásadné roky a udalosti.
Úcta k Máriiným bolestiam má korene na kresťanskom Východe, na Západe sa zase vyvinul kult z úcty k piatim ranám jej syna Ježiša Krista. Zo 6. storočia pochádza dramatická báseň o umučení Ježiša Krista, pripisovaná svätému Gregorovi Naziánskemu. Obsahuje aj verše o bolestiach Panny Márie.
Samotný kult výrazne vzrástol v stredoveku. Už v 11. storočí sa hromadili maľby Márie, ktorá stojí pod krížom. Rovnako rástol aj počet kostolov, ktoré jej boli zasväcované. Prvá zmienka o sviatku, ktorý si dnes pripomíname, pochádza z roku 1423 z cirkevného snemu v Kolíne nad Rýnom ako odprosenie za svätokrádeže spáchané husitmi. V tom istom storočí vzniklo Bratstvo Siedmich bolestí Panny Márie.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2022/09/CCC-1024x438.png?x75469)
Približne v roku 1667 povolil slávenie sviatku vždy tretiu nedeľu v septembri pápež Klement IX. Avšak až v nasledujúcom storočí Benedikt XIII. zaviedol úctu pre celú rímskokatolícku cirkev. Pius VII. následne v roku 1814 povýšil liturgický stupeň slávenia a rozšíril ho na celú katolícku cirkev. Pius X. určil v roku 1913 jeho slávenie na 15. september, čo platí až dodnes.
Patrónka Slovákov
Podstata pramení v tom, že Panna Mária pomáhala slovenskému ľudu v ťažkých historických okamihoch. Niektorí tvrdia, že najstarší kostol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii sa nachádza v Trstíne-Hájičku (pri Trnave) a pochádza z roku 1245. Iní zase prvenstvo pripisujú františkánskemu kostolu a kláštoru z roku 1467 v Skalici.
Najviac sa kult spája jednoznačne so Šaštínom. V kaplnke tamojšej baziliky stojí socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Nechala ju vytvoriť grófka Angelika Coborová-Bakičová. Chrám Sedembolestnej Panny Márie kompletne dostavali až v 18. storočí. Priestory potom v roku 1924 prevzali saleziáni, ktorí tam vybudovali pútnické miesto.
Na žiadosť slovenských biskupov a veriacich odobril Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem (Slávna u slovenského národa) z 22. apríla 1927 používať po litániách vzývanie „Oroduj za nás Matka Sedembolestná,“ vďaka čomu ju Slováci mohli uctievať ako svoju patrónku.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2022/09/shutterstock_1366344464.jpg?x75469)
V roku 1964 Pavol VI. prehlásil chrám v Šaštíne za baziliku. O dva roky neskôr sa Sedembolestná oficiálne stala hlavnou patrónkou Slovenska. Šaštín je dnes najvýznamnejším a najväčším mariánskym pútnickým miestom u nás. Každoročne sa tam koná viacero pútí, najväčšia z nich práve v dnešný sviatok.