Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Prečo je Sedembolestná Panna Mária patrónkou Slovenska a aké sú jej bolesti?

Uctievaš tento sviatok alebo si neveriaci?


Dnešok je dňom pracovného pokoja a zároveň jedným z najväčších cirkevných sviatkov na Slovensku. Dátum 15. september je venovaný a zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, ktorá sa pokladá sa patrónku našej krajiny. Ak by si sa však pýtal svojich kamarátov alebo ľudí na ulici, len veľmi málo z nich by ti vedelo vymenovať všetkých sedem bolestí.

Možno by sa stalo, že by to nevedel nikto. V nasledujúcom článku sa preto okrem nich dozvieš aj to, ako vznikal mariánsky kult a prečo je práve Sedembolestná Panna Mária patrónkou slovenského národa. Aj keď možno nie si kresťan, tieto informácie ti minimálne rozšíria všeobecný prehľad.

Shutterstock

Mariánsky kult

Sedem je biblické číslo, ktoré vyjadruje určitú plnosť alebo naplnenie. Mária bola podľa katolíckej náuky nielen plná milosti, ale aj bolesti. Ako kult, tak aj sviatok má bohatú a dlhú históriu. Nespomenieme ti všetko, ale predovšetkým zásadné roky a udalosti.

Úcta k Máriiným bolestiam má korene na kresťanskom Východe, na Západe sa zase vyvinul kult z úcty k piatim ranám jej syna Ježiša Krista. Zo 6. storočia pochádza dramatická báseň o umučení Ježiša Krista, pripisovaná svätému Gregorovi Naziánskemu. Obsahuje aj verše o bolestiach Panny Márie.

Samotný kult výrazne vzrástol v stredoveku. Už v 11. storočí sa hromadili maľby Márie, ktorá stojí pod krížom. Rovnako rástol aj počet kostolov, ktoré jej boli zasväcované. Prvá zmienka o sviatku, ktorý si dnes pripomíname, pochádza z roku 1423 z cirkevného snemu v Kolíne nad Rýnom ako odprosenie za svätokrádeže spáchané husitmi. V tom istom storočí vzniklo Bratstvo Siedmich bolestí Panny Márie.

Približne v roku 1667 povolil slávenie sviatku vždy tretiu nedeľu v septembri pápež Klement IX. Avšak až v nasledujúcom storočí Benedikt XIII. zaviedol úctu pre celú rímskokatolícku cirkev. Pius VII. následne v roku 1814 povýšil liturgický stupeň slávenia a rozšíril ho na celú katolícku cirkev. Pius X. určil v roku 1913 jeho slávenie na 15. september, čo platí až dodnes.

Patrónka Slovákov

Podstata pramení v tom, že Panna Mária pomáhala slovenskému ľudu v ťažkých historických okamihoch. Niektorí tvrdia, že najstarší kostol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii sa nachádza v Trstíne-Hájičku (pri Trnave) a pochádza z roku 1245. Iní zase prvenstvo pripisujú františkánskemu kostolu a kláštoru z roku 1467 v Skalici.

Najviac sa kult spája jednoznačne so Šaštínom. V kaplnke tamojšej baziliky stojí socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Nechala ju vytvoriť grófka Angelika Coborová-Bakičová. Chrám Sedembolestnej Panny Márie kompletne dostavali až v 18. storočí. Priestory potom v roku 1924 prevzali saleziáni, ktorí tam vybudovali pútnické miesto.

Na žiadosť slovenských biskupov a veriacich odobril Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem (Slávna u slovenského národa) z 22. apríla 1927 používať po litániách vzývanie „Oroduj za nás Matka Sedembolestná,“ vďaka čomu ju Slováci mohli uctievať ako svoju patrónku.

Shutterstock

V roku 1964 Pavol VI. prehlásil chrám v Šaštíne za baziliku. O dva roky neskôr sa Sedembolestná oficiálne stala hlavnou patrónkou Slovenska. Šaštín je dnes najvýznamnejším a najväčším mariánskym pútnickým miestom u nás. Každoročne sa tam koná viacero pútí, najväčšia z nich práve v dnešný sviatok.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť