Mnohí cestovatelia majú negatívnu skúsenosť s jedlom v lietadle. Jedlo na palube je nevýrazné, bez chuti a niektorí radšej pretrpia celú cestu o hlade, len aby sa nemuseli púšťať do týchto biednych pokrmov.
V lietadle ľuďom nechutí
Ako zrejmá odpoveď na otázku, prečo je to tak, sa javí jednoducho to, že dopravné spoločnosti šetria na strave a dávajú ľuďom jesť brak. Je to naozaj také jednoznačné? Tejto téme sa venovalo niekoľko vedeckých výskumov, ktoré naznačujú, že dôvody môžu byť aj iné.
Horšia skúsenosť s jedlom môže byť výsledkom niekoľkých fyzikálnych a psychologických faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako človek vníma chute.
Chyba nie je v kuchárovi
Realizované výskumy za hlavného vinníka tohto fenoménu považujú tlak. Na palube lietadla vo veľkej výške je nižší tlak, ktorý má na svedomí zníženú hladinu kyslíka v krvi. Tým pádom sa náš nos a jazyk stávajú menej citlivými. Čuch a chuť sú zmysly výrazne prepojené (mnohí ich dokonca považujú za jedno a to isté) a zohrávajú kľúčovú úlohu pri vychutnávaní si jedla.
Profesor Charles Spence z Oxfordu upozorňuje na vplyv vlhkosti vzduchu. Vo veľkých výškach klesne vlhkosť vzduchu na palube lietadla na 12 alebo menej percent, čo znižuje výkonnosť ľudského čuchu. Tým pádom si poriadne nedokážeme užiť ani chuť.
Výsledky nemeckého výskumu hovoria, že ľudia v podmienkach simulujúcich dopravné lietadlo vo výške desiatich kilometrov vnímali sladkú chuť o 15-20 percent menej výrazne a slanú chuť o 20-30 percent menej výrazne.
Zaujímavosťou je, že na niektoré chute má prostredie lietadla opačný efekt. Web Business Insider uvádza, že sa to týka napríklad karí alebo paradajkovej šťavy. Chuť umami je v lietadle výraznejšia.
Jedlá so silnou vôňou a chuťou, ako napríklad rôzne ázijské pokrmy, preukázali minimálnu zmenu. To isté platí o štipľavých, kyslých a horkých jedlách.
Psychologické aspekty
Výskum na Fraunhoferovom inštitúte zistil, že do snahy pokaziť ti jedlo na palube lietadla vstupujú aj mnohé psychologické faktory. V neštandardnom prostredí, akým je paluba lietadla, majú ľudia vyšší prah vnímavosti a nie sú schopní plne sa sústrediť na detaily, kvôli čomu im unikajú aj chute.
Ďalší výskum hovorí, že to, či nám pokrm chutí, ovplyvňuje aj hladina hluku. Motory lietadla a neposední spolucestujúci sa môžu postarať o slušnú dávku decibelov. Platí, že čím vyššia je hladina hluku, tým menej vnímame sladkú a slanú chuť.
Kuchári sa snažia robiť veci lepšie
Kuchári leteckých spoločností to nemajú jednoduché. Musia pripraviť stravu pre veľké množstvo pasažierov. Jedlo sa robí na zemi, následne je zabalené a na palube lietadla opäť zohriate. Tento zložitý proces určite neprospieva chutiam a ďalšiu výzvu predstavuje fakt, že veci tam hore chutia inak ako na zemi.
Viaceré dopravné spoločnosti však berú do úvahy zistenia citované v tomto článku a svoje pokrmy pripravujú tak, aby na palube lietadiel chutili čo najlepšie.