Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 28.3.2024
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo má Socha slobody korunu? 5 zaujímavých faktov o svetových pamätihodnostiach

Vieš, čo je vlastne Big Ben?

Koronavírus nám stále zabraňuje vo voľnom cestovaní. Avšak to neznamená, že si nemôžeš robiť plány na to, kam pôjdeš a čo všetko uvidíš, keď toto šialenstvo skončí. Tieto fakty o najznámejších pamätihodnostiach ťa možno presvedčia o tom, kam vycestovať po pandémii.

Big Ben

Určite poznáš Big Ben, že? Asi najznámejšiu vežu v Londýne. No, skutočnosťou je, že táto veža sa nevolá Big Ben. Jej oficiálne meno bolo najprv Hodinová veža (The Clock Tower). V roku 2012 sa jej názov zmenil na Alžbetinu vežu (Elizabeth Tower) z dôvodu, že v tom roku oslavovala kráľovná 60. jubileum. Pre teba to ale určite stále bude iba Big Ben.

Ako je teda možné, že ho každý volá Big Ben? Veľmi jednoducho. Big Ben je názov najväčšieho zvona vo veži. Hodiny, ktoré sú na veži, patria medzi jedny z najpresnejších a najväčších hodín na svete. Na to, aby tento čas ostal taký presný, ho pracovníci ručne naťahujú trikrát týždenne. Jedno takéto nastavenie trvá hodinu a pol. To musí byť robota na nezaplatenie!

K tejto pamätihodnosti sa viaže aj legenda, že ak by veža zazvonila trinásťkrát po sebe, tak by sochy levov na Trafalgarskom námestí mali oživnúť. Existujú aj viaceré variácie tejto legendy. Buď by tieto levy mali mesto obrániť, alebo spustošiť.

Shutterstock

Socha slobody

Žena, ktorú vidíme pri pohľade na sochu, je rímska bohyňa Libertas. Koruna, ktorú má na hlave, má 7 hrotov, ktoré symbolizujú 7 oceánov a 7 kontinentov. Aj keď si si myslel, že to bol iba módny hit, koruna predstavuje celosvetovú slobodu. Aj keď teraz je to veľká americká atrakcia, pôvodom pochádza z Francúzska. Slúžila ako dar, ktorý darovali Američanom Francúzi. Na jej postavení sa podieľal aj samotný Gustave Eiffel. Je ti to meno povedomé? Áno, presne ten, kto sa podieľal na tvorbe Eiffelovej veže.

Napriek tomu, že sa na nej nezdá byť nič zlé, aj ona si prešla kozmetickými úpravami. Jej tvár, ako aj fakľa boli niekoľkokrát upravované. Dokonca sa hovorí, že jej tvár bola urobená na základe matky samotného dizajnéra. (Viac zaujímavostí o Soche slobody nájdeš tu.)

Shutterstock
známe maľby, príbeh, maliar, umenie, Mona Lisa, Mona Líza, Leonardo da Vinci

Mohlo by ťa zaujímať:

Hviezdna noc či Mona Líza. 7 príbehov, ktoré sa skrývajú za známymi maľbami

Eiffelova veža

Pri pohľade na Eiffelovku by si asi nikdy nepovedal, že je maľovaná každých 7 rokov. Na jej kompletné namaľovanie je potrebných 60 ton farby. Ak máš jemný strach z výšok, tak sa radšej rozhodni navštíviť túto vežu v bezvetrí. Počas vetra sa vie kolísať cca 6-7 centimetrov. Z toho ti musí prísť zle.

Gustave Eiffel (áno, presne on) urobil na treťom poschodí malý byt na pobyt s priateľmi. Mať takých kamarátov je v takom prípade riadny luxus! Dnes je tento byt otvorený verejnosti. Hádam každý pozná tie dokonalé instagramové fotky rozsvietenej Eiffelovky v noci. Na takéto rozsvietenie je potrebných až 20 200 žiaroviek.

Shutterstock

Tádž Mahal

Určite by si jedného dňa chcel navštíviť Tádž Mahal. Budeš sa ale musieť poponáhľať, pretože začína pukať a je možné, že sa rozpadne. Môže za to nedostatok spodnej vody pod budovou. Už aj minarety sa začínajú nakláňať. V roku 2007 bola táto pamiatka pridaná k novodobým siedmim divom sveta.

Určite si pri myšlienke na Tádž Mahal predstavuješ krásne biele mramorové steny, pri ktorých si jedného dňa urobíš fotku. No kvôli prílišne znečistenému vzduchu v Agre už začína tento mramor žltnúť. Tým, že je snaha zachrániť pôvodný výzor tejto budovy, je dovolené k nej ísť (a taktiež aj vo vzdialenom okolí tejto pamiatky) iba elektrickými autami. Chodci k nej musia dokráčať pešo alebo zvoliť možnosť prevozu elektrickými autobusmi.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 šokujúcich faktov o európskych krajinách, ktoré si doposiaľ nevedel

Sagrada Familia

Stavba Sagrady Familie začala v roku 1882 a stále nie je dokončená. Dnes je už v poslednom štádiu výstavby a očakáva sa, že bude dokončená v roku 2026. Jedným z dôvodov, prečo sa táto stavba nestavala rýchlejšie, bolo to, že na začiatkoch nemali žiadne počítače. Všetky plány museli kresliť ručne, čo trvalo veľa času.

Dokončená Sagrada Familia by mala mať 18 veží. 12 pre dvanástich apoštolov, 4 pre evanjelistov, 1 pre Pannu Máriu a tú najväčšiu pre Ježiša. Architekt, ktorý stojí za návrhom Sagrady, je pochovaný priamo v nej. Samotní návštevníci sa na jeho hrobku môžu pozrieť.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.