Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Niekto sa s tým stretáva pravidelne, pre iného to môže byť nepochopiteľné. Faktom ale je, že nutkanie usmievať či pochechtávať sa počas vážnych situácií má dosť veľa ľudí. Nie je to ale preto, lebo by dotyční boli cynickí a nechápali dôležitosť okamihu. V skutočnosti ide o obranný mechanizmus tela, ktoré týmto spôsobom znižuje úzkosť či stres.

Ľudia, ktorí sa smejú počas vážnych či tragických udalostí, to robia často mimovoľne a podvedome. Pritom aj oni sami vedia, že také správanie nie je vhodné, nedokážu ho však potlačiť. Ostatným ľuďom zase môže podobné pochechtávanie pripadať nemiestne, neslušné a celkovo totálne nevhodné.

Shutterstock

Ako smiech potlačiť?

Podľa psychológov ale existuje hneď niekoľko overených trikov, ako tento nervózny smiech potlačiť. Jednou z nich je napríklad nájsť za smiech akúsi náhradu. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomína možnosť hryzenia pier, prípadne sa zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Občas pomôže aj štipnutie do ruky. Týmito spôsobmi je možné odbúrať stres a úzkosť bez toho, aby si sa začal smiať.

Ďalšou možnosťou je zafixovať pohľad na nejaký predmet v miestnosti, prípadne sa zamerať na nejakú farbu. Napríklad si môžeš povedať, že v duchu spočítaš všetky žlté predmety v miestnosti. Tým sa tvoj mozog zamestná a tebe sa podarí potlačiť nutkanie smiať sa. Samozrejme, pokiaľ toto nutkanie stále potlačiť nedokážeš, tak odborníci aspoň odporúčajú, aby si opustil miestnosť a nechal emóciám priestor niekde, kde budeš sám.

Shutterstock

Asi netreba zdôrazňovať, že pokiaľ má človek nutkanie smiať sa napríklad na pohrebe, pôsobí to veľmi nemiestne a dokonca cynicky voči trúchliacim. Preto je dôležité, aby si v nich týmto spôsobom neprehlboval už tak silné negatívne a úzkostné pocity.

Cieľom je zamestnať myseľ

Dobrou metódou sa ukázalo aj zamestnať sa nejakou drobnou a na prvý pohľad nezmyselnou činnosťou. Napríklad sa môžeš pohrávať a cvakať s perom. Touto činnosťou sa tiež do istej miery zredukuje tvoja vlastná úzkosť, zároveň ňou zamestnáš aj svoju myseľ.

Užitočné môže byť aj skúsiť si v duchu zaspievať nejakú obľúbenú pesničku. Môžeš si pri tom aj jemne podupkávať nohou do rytmu, prípadne si hmkať nejakú známu melódiu. Vhodné je tiež si v duchu predstaviť, že vykonávaš nejakú činnosť (napríklad upratovanie či varenie). Práve sústredenosť na tieto a iné podobné myšlienky dokáže nutkanie k smiechu celkom efektívne znížiť.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.