Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Aj ty cez vianočné sviatky priberáš ako na bežiacom páse? Ľudia si už tak nejako zvykli, že Vianoce a s nimi spojená kopa dobrého jedla a cukroviniek sa viac či menej nepriaznivo podpíšu na našej hmotnosti.

Niektorí priberú len trochu, iní zase viac, než by chceli. Faktom ale je, že ľudia sú v zime náchylnejší priberať viac než napríklad v lete. Vedci uvádzajú, že na tom nie je nič nezvyčajné. Pod tento jav sa podpisuje hneď niekoľko faktorov.

Shutterstock

Metabolizmus a menej cvičenia

Zimným mesiacom sa prispôsobuje aj ľudský metabolizmus. To v preklade znamená, že naše telo spaľuje viac energie, aby „vyrovnalo“ teplotný rozdiel a stabilizovalo svoju teplotu. A to znamená, že tú spálenú energiu musíme nejakým spôsobom doplniť. Čím? Správne, jedlom.

To ale neznamená, že by sme boli na sto percent ovládaní svojím metabolizmom. Pokiaľ sa udržujeme v teplom a pohodlnom prostredí, tak naše telo nebude vyžadovať ďalšie „palivo do nádrže“ v podobe jedla (alebo bude aspoň vyžadovať menej).

Ďalším dôvodom je fakt, že cez zimu menej cvičíme. Je to logické, pretože si asi nepôjdeme zabehať, keď vonku sneží a na zemi sú ľadové mláky. Zároveň máme v zime aj menšiu motiváciu dokopať sa ísť cvičiť do fitka. Ruku na srdce: komu by sa počas sychravého dňa chcelo ísť behať na pás či dvíhať činky?

Človek si skôr natiahne cez hlavu perinu a radšej si dlhšie pospí. Toto všetko súvisí aj so zmenou počasia a s tým, že dni sú kratšie. Počas chladných mesiacov skrátka máme tendenciu leňošiť a len tak sa flákať, čo tiež môže prispievať k zvyšovaniu hmotnosti.

Shutterstock

Únava

Čiastočne sa so zimnými krátkymi dňami spája aj ďalší fenomén, a síce únava a ospalosť. V zime máme menej energie než v letných mesiacoch. Je to spôsobené nedostatkom slnečného svitu. Máme tak nedostatok vitamínu D a naše telo reaguje aj zvýšenou tvorbou melatonínu.

Ten je zodpovedný za náš spánkový cyklus, a pokiaľ je jeho hladina vysoká, môže zvyšovať chuť do jedla. Ako riešenie sa odporúča jesť veľa zeleniny, bohatej na minerály a vitamíny (vhodné sú najmä paradajky, olivy či obilniny, ale napríklad aj mlieko).

Vedci navyše majú za to, že naše bunky ukladajú viac tuku. To má opäť súvis so slnečným žiarením, resp. jeho nedostatkom. V letných mesiacoch, keď sú slnečné lúče silné, sú bunky v blízkosti kože menšie a ukladajú aj menej tuku. Keď majú slnka málo, efekt je presne opačný. Preto je dobré sa počas zimných slnečných dní vystaviť slnečným lúčom, kedykoľvek je to možné.

Shutterstock

Zmeny v správaní

Nezanedbateľným dôvodom priberania v zime aj zmeny v našom správaní. Chladné počasie totiž podľa odborníkov môže vyvolať nutkanie jesť viac. Prečo? Dôvod je prostý. Telo sa tým jednoducho udržuje v teple. Nie je preto ničím zvláštne, že keď je nám zima, zvyšuje sa aj náš apetít. V tomto prípade sa odporúča jesť skôr jedlá, ktoré telo trávi dlhšiu dobu, čiže také, ktoré udržia telo v teple dlhšie.

Zároveň stojí za zmienku, že podľa odborníkov v nás ostal akýsi podvedomý strach, ktorý možno vystopovať až k našim pravekým predkom. Je to obava, že v zime nenájdeme všetky potrebné plodiny, aby sme ju prežili.

Preto máme tendenciu nazhromaždiť si kalórie na nadchádzajúce mesiace. Áno, trochu sa to podobá životu medveďov, ktoré sa podobným spôsobom zásobujú na zimný spánok. Hoci dnes sa už nemusíme obávať, že by sme v dôsledku zimy nezískali dostatočne nutričnú stravu, tento strach v nás podľa všetkého do istej miery pretrval.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť