Prečo máme tendenciu v zime priberať? Podľa vedcov za to môžu tieto faktory

V zime máme podľa všetkého sklony jesť viac. Čo za tým je?

Zdroj: Shutterstock

Aj ty cez vianočné sviatky priberáš ako na bežiacom páse? Ľudia si už tak nejako zvykli, že Vianoce a s nimi spojená kopa dobrého jedla a cukroviniek sa viac či menej nepriaznivo podpíšu na našej hmotnosti.

Niektorí priberú len trochu, iní zase viac, než by chceli. Faktom ale je, že ľudia sú v zime náchylnejší priberať viac než napríklad v lete. Vedci uvádzajú, že na tom nie je nič nezvyčajné. Pod tento jav sa podpisuje hneď niekoľko faktorov.

Shutterstock

Metabolizmus a menej cvičenia

Zimným mesiacom sa prispôsobuje aj ľudský metabolizmus. To v preklade znamená, že naše telo spaľuje viac energie, aby „vyrovnalo“ teplotný rozdiel a stabilizovalo svoju teplotu. A to znamená, že tú spálenú energiu musíme nejakým spôsobom doplniť. Čím? Správne, jedlom.

To ale neznamená, že by sme boli na sto percent ovládaní svojím metabolizmom. Pokiaľ sa udržujeme v teplom a pohodlnom prostredí, tak naše telo nebude vyžadovať ďalšie „palivo do nádrže“ v podobe jedla (alebo bude aspoň vyžadovať menej).

Ďalším dôvodom je fakt, že cez zimu menej cvičíme. Je to logické, pretože si asi nepôjdeme zabehať, keď vonku sneží a na zemi sú ľadové mláky. Zároveň máme v zime aj menšiu motiváciu dokopať sa ísť cvičiť do fitka. Ruku na srdce: komu by sa počas sychravého dňa chcelo ísť behať na pás či dvíhať činky?

Človek si skôr natiahne cez hlavu perinu a radšej si dlhšie pospí. Toto všetko súvisí aj so zmenou počasia a s tým, že dni sú kratšie. Počas chladných mesiacov skrátka máme tendenciu leňošiť a len tak sa flákať, čo tiež môže prispievať k zvyšovaniu hmotnosti.

Shutterstock

Únava

Čiastočne sa so zimnými krátkymi dňami spája aj ďalší fenomén, a síce únava a ospalosť. V zime máme menej energie než v letných mesiacoch. Je to spôsobené nedostatkom slnečného svitu. Máme tak nedostatok vitamínu D a naše telo reaguje aj zvýšenou tvorbou melatonínu.

Ten je zodpovedný za náš spánkový cyklus, a pokiaľ je jeho hladina vysoká, môže zvyšovať chuť do jedla. Ako riešenie sa odporúča jesť veľa zeleniny, bohatej na minerály a vitamíny (vhodné sú najmä paradajky, olivy či obilniny, ale napríklad aj mlieko).

Vedci navyše majú za to, že naše bunky ukladajú viac tuku. To má opäť súvis so slnečným žiarením, resp. jeho nedostatkom. V letných mesiacoch, keď sú slnečné lúče silné, sú bunky v blízkosti kože menšie a ukladajú aj menej tuku. Keď majú slnka málo, efekt je presne opačný. Preto je dobré sa počas zimných slnečných dní vystaviť slnečným lúčom, kedykoľvek je to možné.

Shutterstock

Zmeny v správaní

Nezanedbateľným dôvodom priberania v zime aj zmeny v našom správaní. Chladné počasie totiž podľa odborníkov môže vyvolať nutkanie jesť viac. Prečo? Dôvod je prostý. Telo sa tým jednoducho udržuje v teple. Nie je preto ničím zvláštne, že keď je nám zima, zvyšuje sa aj náš apetít. V tomto prípade sa odporúča jesť skôr jedlá, ktoré telo trávi dlhšiu dobu, čiže také, ktoré udržia telo v teple dlhšie.

Zároveň stojí za zmienku, že podľa odborníkov v nás ostal akýsi podvedomý strach, ktorý možno vystopovať až k našim pravekým predkom. Je to obava, že v zime nenájdeme všetky potrebné plodiny, aby sme ju prežili.

Preto máme tendenciu nazhromaždiť si kalórie na nadchádzajúce mesiace. Áno, trochu sa to podobá životu medveďov, ktoré sa podobným spôsobom zásobujú na zimný spánok. Hoci dnes sa už nemusíme obávať, že by sme v dôsledku zimy nezískali dostatočne nutričnú stravu, tento strach v nás podľa všetkého do istej miery pretrval.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zatúlaného psíka našli po troch dňoch. Ležal vedľa plagátu s jeho podobizňou


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME