Prečo si s nami mimozemšťania nechcú pokecať? Ako píše aj portál LADbible, vysvetlenie môže byť úplne triviálne. Existuje ale vo vesmíre vôbec život aj na iných planétach? Táto otázka zamestnáva vedcov, ale aj obyčajných ľudí už prakticky stáročia.
Bol to napokon predchodca modernej vedy Giordano Bruno, ktorý vo svojich spisoch uviedol, že život môže existovať aj mimo Zeme. Napriek tomu sa nám doteraz nepodarilo s mimozemšťanmi nadviazať kontakt (hoci sme sa o to pokúšali) a nenašli sme ani stopy po ich existencii.
Kde sú všetci?
Vedecká obec pritom už len na základe neuveriteľnej rozsiahlosti vesmíru tvrdí, že život na iných planétach takmer určite existuje. Vedec Frank Drake dokonca na základe slávnej Drakeovej rovnice vypočítal, koľko inteligentných civilizácií by sa malo nachádzať len v našej Mliečnej ceste.
Pokiaľ je teda pravdepodobné, že mimozemšťania existujú, prečo nás doteraz nekontaktovali? A nehovoríme teraz o obskúrnych kontaktéroch, ktorí údajne s mimozemšťanmi komunikujú, ale o skutočnom a presvedčivom kontakte. Na túto otázku sa snažilo odpovedať viacero vedcov, pričom do debaty len nedávno vstúpil harvardský profesor astronómie Avi Loeb.
Podľa neho sa s nami mimozemšťania nespojili proste preto, lebo nás považujú za príliš hlúpych. Loeb navyše povedal, že je presvedčený, že mimozemšťania sa k Zemi priblížili v roku 2017, ale napokon zmizli za Slnkom. Profesor zároveň dodal, že nemuselo ísť nutne o ich vesmírnu loď, ale o nejakú jej poškodenú časť. Podľa neho ale príslušníci iných civilizácií skrátka nemajú o kontakt s nami záujem.
V ich rozhodnutí nekomunikovať s nami môže hrať rolu aj fakt, že neznášajú zelenú trávu. Loeb to vysvetlil nasledovne: „Najbežnejšie hviezdy v galaxii sú trpasličie hviezdy. Väčšina hviezd má asi desatinu hmotnosti Slnka a sú tiež dvakrát chladnejšie než Slnko, takže sú červené. Väčšinou vydávajú infračervené žiarenie a ak by bol na planétach vedľa nich život, tak jeho predstavitelia budú mať infračervený zrak a tráva tam nebude zelená, ale tmavočervená.“
Nie sme takí atraktívni, ako si myslíme
Dodal tiež, že „je možné, že nie sme takí atraktívni, ako si myslíme, a čo sa týka našej inteligencie, nie sme pre nich príliš zaujímaví“. Niekto by mohol namietnuť, že ľudia rozhodne inteligentní sú a dokázali veľa úžasných vecí. To je iste pravda, ale Loeb pripomína, že z hľadiska oveľa vyspelejšej civilizácie sa to môže zdať ako úplne zanedbateľné. „Z nejakého dôvodu ľudia nespolupracujú, čo je veľmi nešťastné a je to znak malej inteligencie. Takže si dokážem predstaviť, že sú tu oveľa múdrejšie bytosti,“ ozrejmil profesor.
Zároveň dodal, že nie je fanúšikom konšpiračných teórií, a že pokiaľ by vlády na svete mali informácie o inteligentnej mimozemskej civilizácii, tak by sme sa to určite dozvedeli. Zdôraznil tiež, že vedci by sa mali viac zaujímať o fenomén UFO.
Väčšinou ide podľa neho o falošný poplach, ale v konečnom dôsledku by to možno mohlo viesť k nejakým pozitívnym výsledkom. „Mali by sme investovať nejakú sumu peňazí, nebolo by to veľa, do nasadenia najlepších nástrojov, ktoré máme, na miesta, odkiaľ prichádzajú správy o UFO,“ povedal Loeb. „Následne by sme mali dostatočne dlho dané prostredie monitorovať.“