Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Prečo môže niekto zjesť aj slona a nepriberie, no niekto priberá už pri pohľade na jedlo?

Čo všetko môže ovplyvňovať priberanie a chudnutie?


Nie všetci ľudia majú rovnaké skúsenosti, čo sa týka jedla a váhy. Jedným z najzaujímavejších aspektov nášho tela je, že reaguje na potravu individuálne. Tiež sa čuduješ, že tvoj kamarát môže zjesť všetko, na čo si pomyslí, a ty priberáš iba pri pohľade na jedlo? Čo za tým je?

Genetika

Genetika hrá významnú úlohu pri nastavení nášho metabolizmu a výkonnosti tráviaceho systému. Ľudia s rýchlym metabolizmom majú tendenciu spaľovať kalórie rýchlejšie, čo znamená, že ich telo môže lepšie zvládať kalorický príjem. Naopak, jedinci s pomalým metabolizmom majú tendenciu ukladať viac kalórií ako tuk.

Telesná kompozícia

Množstvo svalovej hmoty a telesného tuku má vplyv na to, ako telo spaľuje kalórie. Svaly majú vyššiu metabolickú aktivitu ako tuk, takže jedinci s vyšším percentom svalov môžu spaľovať viac kalórií aj v pokoji. Ak má niekto vysoký podiel telesného tuku a nízky podiel svalovej hmoty, môže mať pomalší metabolizmus a zároveň vyššiu tendenciu priberať.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš pocit, že priberáš aj zo vzduchu? Toto sú najčastejšie návyky, po ktorých môžeš priberať a ani o tom netušíš

Životný štýl a aktivita

Množstvo pohybu a fyzickej aktivity, ktorú vykonávame, môže ovplyvniť, ako telo spracováva potravu. Osoba, ktorá má aktívny životný štýl a pravidelne cvičí, môže mať lepšiu kontrolu nad hmotnosťou aj pri vyššom príjme potravy. Naopak, sedavý životný štýl a nedostatok fyzickej aktivity môžu spomaliť metabolizmus a zvýšiť pravdepodobnosť priberania.

Stravovacie návyky a emocionálny vzťah k jedlu

Ďalším dôležitým faktorom je spôsob, akým jednotlivci konzumujú potravu, a ich emocionálny vzťah k jedlu. Niektorí ľudia majú lepšiu schopnosť regulovať príjem potravy, dokážu si udržať mieru a jedia len vtedy, keď sú hladní. Iní môžu mať sklony k prejedaniu sa, emocionálnemu jedeniu alebo nezdravým stravovacím návykom, čo môže viesť k nadmernému príjmu kalórií a následnému priberaniu.

Shutterstock

Je dôležité mať na pamäti, že tieto faktory nie sú izolované a často sa navzájom ovplyvňujú. Napríklad, genetika môže ovplyvniť nielen metabolizmus, ale aj sklony k emocionálnemu jedeniu. Je tiež dôležité zdôrazniť, že váha nie je jediným ukazovateľom zdravia a že existuje veľa ďalších faktorov, ktoré treba zohľadniť pri hodnotení celkového blahobytu a zdravia človeka.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje