Perlivá voda je už dlhodobo vyhlasovaná za zdravý nápoj. Taký, na ktorý sa môžeš obrátiť, keď sa zbavíš svojej závislosti od koly či iných sladených nápojov, alebo keď sa jednoducho snažíš o hydratáciu, no už ťa nudí klasická voda z vodovodu. Možno si hovoríš, že je to len voda. Klasická voda s pridaním bubliniek. Čo na nej môže byť škodlivé?
Sú teda perlivé nápoje zdravé?
Perlivé nápoje sa považujú za nezdravé hlavne kvôli obsahu cukru. Vedci z Birzeit University v Palestíne však chceli zistiť, či to bolo v skutočnosti spôsobené bublinkami v nápoji a nie cukrom. Spravili preto výskum vykonávaný na potkanoch a neskôr aj ľuďoch. Zistili, že u oboch skúmaných bol zaznamenaný nárast hmotnosti najmä kvôli zvýšenej hladine hormónu, ktorý riadi hlad. Samotné priberanie z perlivej vody nie je možné, keďže neobsahuje žiadne kalórie.
Podobne Laura Southern, nutričná terapeutka z London Food Therapy, hovorí, že by sme sa mali začať obávať bublinkových sladkých nápojov oveľa viac ako bublinkovej vody.
„Bola to veľmi malá štúdia a z mnohých výskumov vieme, že je to cukor a sladidlá v šumivých nápojoch, ktoré sú také škodlivé pre zdravie,“ povedala pre Cosmopolitan UK. „Preto by som odporučila obmedziť perlivé nápoje, ktoré obsahujú sladidlá a cukor, ale nestarať sa príliš o riziká priberania v dôsledku šumivej vody.“
Často máme pocit, že sme po perlivej vode stále smädní. Vie nás dostatočne hydratovať?
Doktorka Emma Derbyshire, poradkyňa Národnej rady pre hydratáciu, povedala, že by sme mali vypiť približne dva litre tekutín denne. Táto tekutina môže pochádzať z jedla aj nápojov „vrátane vody (neperlivej alebo perlivej), čaju, kávy a džúsov“.
Perlivá voda nie je o nič menej hydratačná ako voda z kohútika. Niektorí ľudia však pijú veľmi málo. Preto ak máš problém vypiť cez deň dostatok vody, bude pre teba účinnejšie začať s perlivou vodou a postupne prejsť na kohútikovú.
Ak máš ale problém s tým, že piješ veľmi veľa sladených nápojov, ktoré naozaj vplývajú na naberanie hmotnosti, skús najprv prejsť na zero variant a postupne sa dopracuješ k čistej vode.
Môže mať perlivá voda výhody?
Štúdia publikovaná v roku 2005 zistila, že u žien po menopauze si po vypití jedného litra perlivej vody každý deň zachovali vyššiu hladinu vápnika. Na druhej strane, ak človek trpí syndrómom dráždivého čreva, vtedy môže perlivá voda spôsobiť, že sa cíti viac nafúknutý. Neodporúča sa však piť galóny perlivej vody, pretože môže znižovať žalúdočnú kyselinu.
Čo sa týka sladených perlivých nápojov, tie môžu mať negatívny vplyv na zdravie zubov. Ak ale hovoríme o čistej perlivej vode, tá je pre zdravie zubov stonásobne šetrnejšia.